Pusta noc

Okładka książki Pusta noc Paulina Hendel
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Pusta noc
Paulina Hendel
7,2 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Żniwiarz (tom 1) literatura młodzieżowa
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Cykl:
Żniwiarz (tom 1)
Wydawnictwo:
Czwarta Strona
Data wydania:
2017-05-10
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-10
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379766840
Tagi:
fantasy dla młodzieży literatura polska paranormal romance romans paranormalny Słowianie tradycja uczucie wierzenia zabobon
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie Paulina Hendel, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Marta Krajewska, Agnieszka Kulbat, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Małgorzata Starosta, Anna Szumacher
Ocena 6,7
Kwiat paproci ... Paulina Hendel, Ane...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Pogromcy słowiańskich upiorów



841 1 313

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
3572 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
535
339

Na półkach: , ,

„Żniwiarz. Pusta Noc” to było moje pierwsze zetknięcie się z twórczością Pauliny Hendel i to całkiem przypadkowe, ponieważ książkę zakupiłam na spotkaniu autorskim. Obiecałam, że zabiorę się za nią jak tylko skończę czytać książkę i tak też się stało.

Nie miałam względem tej pozycji wygórowanych wymagań. Miała być po prostu fantastyczna, przyjemna w odbiorze i ciekawa. Jaka była w rzeczywistości?

Główną bohaterką tej książki jest dziewczyna o imieniu Magda i pokuszę się o stwierdzenie, że również chłopak – tytułowy Żniwiarz – Feliks. W bardzo dużym skrócie, pozycję tę można opisać jako walkę z upiorami i wszelkimi słowiańskimi stworami będącymi wierzeniami ludzi żyjących kilkaset lat przed nami. Jako osoba, która dzieli swój czas pomiędzy czytanie książek, przeglądanie bezsensownie wszelakich stron na Internecie i granie, nie mogłam zauważyć lekkiego wiedźminowskiego powiewu. Stwory pojawiające się w „Żniwarzu” miałam okazję sama tropić i zabijać wcielając się w postać Geralta z Rivii, co spowodowało, że czytając o nich na kartach powieści, bez problemu je sobie wyobrażałam. Wszelkie wzmianki o Południcy, lekko nakrojony wątek z Porońcem… te stwory widziałam oczami wyobraźni głównie dzięki grze, co tylko bardziej zachęciło mnie do czytania.

Feliks jako żniwiarz dostrzega zjawy, demony i inne słowiańskie „straszydła” będące bohaterami wielu legend, zabobonnych opowieści i wierzeń, a także przesądów. Są one nazwane Nawimi i nie każdy ma „zaszczyt” je widzieć. Wspomnieć tu trzeba, że żniwiarze są w pewien sposób nieśmiertelnymi postaciami, ponieważ kiedy tylko zginą, ich dusza szuka innego ciała w którym może zamieszkać. Nie opętuje żywych ludzi, ale zajmuje ciała tych, którzy niedawno zginęli, co wydaje się nie być takie złe.

Magda zaś jest zwykłym człowiekiem, śmiertelniczką, a jednak i ona dostrzega nawich. Często pomaga Feliksowi, który jest dla niej wujem, w pracy jaką wykonuje mężczyzna. Zbiera dla niego przeróżne informacje, zajmuje się bardziej papierkową robotą, jednak do czasu, gdy poznaje Mateusza. Chłopak mieszka u swojego wuja i ciotki, ponieważ jego rodzice zginęli w pożarze domu, z którego on sam zdołał się uratować. Jedno spotkanie z bezkostem sprawia, że Magda i Mateusz zbliżają się do siebie, zaś coraz częściej odbiegające od normy zachowania upiorów powodują, że dziewczyna niejednokrotnie sama staje twarzą w twarz ze stworami, próbując odesłać je tam gdzie ich miejsce – do świata zmarłych.

Tajemnicze zaginięcia, podejrzliwe zachowanie cienistych, zmarli żniwiarze… ciąg niefortunnych wydarzeń doprowadza Feliksa i Magdę do niesamowitego odkrycia, które usiane jest niejednokrotnie trupami, rozlewem krwi i ponurymi, ciemnymi zakątkami porozmieszczanymi po całym Pomorzu, ponieważ to tu właśnie rozgrywa się akcja książki.

Szczerze nie spodziewałam się, że pozycja ta tak mnie zainteresuje. Świat fantasy przeplatany ze starymi słowiańskimi wierzeniami, lekki powiew wiedźmińskiego świata i miejsce akcji rozgrywające się na moim rodzimym Pomorzu. Czego mogłabym chcieć więcej? Chyba tylko i wyłącznie dobrego zakończenia i takie otrzymałam!

Nie twierdzę, że było one zaskakujące, wręcz przeciwnie nie musiałam czytać do końca pozycji by domyśleć się jak skończy się pierwszy tom „Żniwiarza”, mimo to serce się moje radowało, gdy doczytałam do końca książkę i otrzymałam dokładnie to co chciałam. Miałam również pewne domysły względem niektórych osób. Autorka zbyt często zwracała uwagę na niektóre szczegóły przez co czytelnik automatycznie sam zaczynał się zastanawiać co jest nie tak, że pani Paulina tak uporczywie podkreśla nam niektóre zachowania bohaterów.

Pomysł na książkę jest według mnie odświeżający i tak jak już wspomniałam dwa razy poczułam jedynie lekki powiew Wiedźmina jeśli chodzi o potwory. Reszta jak dla mnie była czymś nowym, z czym jeszcze się nie spotkałam i było ciekawe oraz interesujące w odbiorze.

Ogromnie się cieszę, że mogłam przeczytać tę pozycję i już nie mogę się doczekać aż sięgnę po kolejny tom. Chciałabym się dowiedzieć jak potoczą się dalsze losy bohaterów, jak autorka zakończy niedokończone wątki i ogólnie co nowego pojawi się w drugim tomie. Nie miałam żadnego „WOOOW” przez co książka nie należy do naj, ale jednak zasługuje na uwagę.

Paulina Hendel jest kolejną polską pisarką, która utwierdza mnie w przekonaniu, że polscy autorzy potrafią pisać i wychodzi im to coraz lepiej, a utworzony w mojej głowie stereotyp, że wszystko co polskie jest do kitu powoli zaczyna ginąć, za co jestem autorce niezmiernie wdzięczna.

„Żniwiarz. Pusta Noc” to było moje pierwsze zetknięcie się z twórczością Pauliny Hendel i to całkiem przypadkowe, ponieważ książkę zakupiłam na spotkaniu autorskim. Obiecałam, że zabiorę się za nią jak tylko skończę czytać książkę i tak też się stało.

Nie miałam względem tej pozycji wygórowanych wymagań. Miała być po prostu fantastyczna, przyjemna w odbiorze i ciekawa....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 298
  • Chcę przeczytać
    4 030
  • Posiadam
    1 086
  • Ulubione
    163
  • Teraz czytam
    135
  • Fantastyka
    94
  • 2020
    87
  • 2021
    86
  • Fantasy
    73
  • 2019
    70

Cytaty

Więcej
Paulina Hendel Pusta noc Zobacz więcej
Paulina Hendel Pusta noc Zobacz więcej
Paulina Hendel Pusta noc Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także