Kolacja z papieżem i inne historie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kolacja z papieżem i inne historie
literatura faktu
Małgorzata

Od Malcolma X i Fidela Castro do Jana Pawła II–zbiór wywiadów i reportaży znakomitego dziennikarza Jasia Gawrońskiego. Tak zmieniał się XX wiek. Kolacja u papieża i inne historie to konglomerat nieoczywistych opowieści o charyzmatycznych postaciach, które niejednokrotnie odmieniały bieg zdarzeń. Rozmowy oraz reportaże bez dziennikarskiej przesady i fasadowości. Najważniejszymi z perspektywy...

Najważniejszymi z perspektywy polskich czytelników są dwa wywiady przeprowadzone przez Gawrońskiego z Janem Pawłem II – co istotne, są to wywiady polityczne, po raz pierwszy wydane razem. Nie mniej ciekawa może okazać się rozmowa z Wojciechem Jaruzelskim.
O zainteresowaniach dziennikarza świadczą także inni rozmówcy: kubański dyktator Fidel Castro, zamordowany w 1965 r. charyzmatyczny przywódca czarnych muzułmanów – Malcolm X, Żelazna Dama Margaret Thatcher i ludzie znaczący dla rozwoju kultury i ekonomii, np. György Lukács – węgierski filozof marksistowski oraz Giovanni Agnelli – włoski przemysłowiec z rodziny właścicieli imperium Fiata.
Jaś Gawroński dociera do krajów totalitarnych, często do miejsc leżących po przeciwnej stronie globu. Podróżuje do Kirgistanu, Buthanu, Kazachstanu, na Laos. Jako podróżnik świadek unaocznia czytelnikowi, w jaki sposób polityka wpływa na historię świata, przede wszystkim zaś na życie jednostek. Jego opinie są dalekie od utartych i powierzchownych schematów.
Kolacja u papieża… to zapis spotkań z tymi, którzy byli podziwiani, ale i z ludźmi najbardziej kontrowersyjnymi… Literatura faktu i sztuka dziennikarska na najwyższym poziomie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4257/K...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/resources/1/Ga...»

Paolina | 2017-04-27
Na półkach: 2017
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Podobało mi się. Nie ma wielu pozycji traktujących o Bhutanie czy Kirgistanie. Jednak pozostaje niesmak, że tak krótko! Szkoda, że niektóre rozdziały miały ledwie 10 stron, rozumiem, że to przedruk felietonów, ale nadal, zaciekawił, zaintrygował i bach - koniec. To w sumie moja jedyna uwaga.

Andrzej | 2017-06-17
Na półkach: Przeczytane 2017