Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego

Wydawnictwo: Znak Literanova
Inside the Seraglio. Private Lives of the Sultans in Istanbul
Justyn Hunia, Anna Sak
Ag2S

Poznajcie sekrety haremu, zajrzyjcie do listów miłosnych Sulejmana i Roksolany. Witajcie w olśniewającym pałacu tureckich sułtanów – to tutaj rozegrały się sceny, które znamy z serialu Wspaniałe stulecie. Tu właśnie przez ponad siedem wieków władcy Imperium Osmańskiego rządzili, knuli intrygi i ulegali namiętnościom. Bo za tronem niemal każdego z nich stała nie mniej potężna kobieta. Ta...

Poznajcie sekrety haremu, zajrzyjcie do listów miłosnych Sulejmana i Roksolany.

Ta książka odkryje przed wami sekrety pałacu Topkapı. Przekroczymy strzeżoną przez białych eunuchów złotą Bramę Szczęśliwości, aby zajrzeć do prywatnych apartamentów sułtana, gdzie czterdziestu paziów czekało na jego rozkazy. Dwustu kelnerów podawało posiłki z kuchni na stół władcy. Niosąc je, mijali Klatkę, gdzie w zamknięciu żyli pretendenci do tronu. Rzucali też ciekawe spojrzenia w stronę haremu – serca pałacu strzeżonego przez czarnych eunuchów o imionach pochodzących od kwiatów: Hiacynt, Goździk czy Róża. To w haremie toczyły się bezwzględne walki o serce sułtana i realną władzę nad imperium.

John Freely zabiera nas w niezwykłą wyprawę przez siedemset lat intryg, przepychu i namiętności. Poznajcie sekrety haremu, zajrzyjcie do listów miłosnych Sulejmana i Roksolany, odnajdźcie ślady polskich gości nad wodami Bosforu. Lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów Wspaniałego stulecia, ale i dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć władców Turcji – również tych obecnych.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

AuroraBorealis | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Nie mogłam przejść obojętnie obok tego tytułu. Okładka zwracała moją uwagę od pierwszego spojrzenia na nią – pięknie pokazany Stambuł z Hagią Sofią na tle niesamowicie malowniczego zachodu słońca, a jako że ostatnio łykam niczym młody pelikan wszystko nt. Japonii to i Turcję stwierdziłam, że także łyknę ;)

W książce znajdziemy ciekawe rozdziały, a z nich dowiemy się m.in.: kto kazał wybudować pałac Topkapi; czym była Klatka; jakie stanowisko było w czasach osmańskich najbardziej "gorące"; którzy z sułtanów byli szaleni, a którzy byli tyranami; którzy wyjątkowo mądrze rządzili Imperium; którego sułtana zamordowali janczarzy; który był najbardziej kochliwy; który sułtan jako pierwszy abdykował na korzyść swojego syna; który uwielbiał polować; który nie znosił przebywać w Stambule i pałacu Topkapi za to kochał pałac w Edirne; który był bardzo wyuzdany seksualnie, a orgie z nałożnicami przesłaniały mu rządzenie krajem; który był nazywany Tulipanowym Sułtanem; który był nadmiernie...

mangusta | 2018-09-13
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Już od pewnego czasu interesuje mnie historia rodu Osmanów. To już kolejna książka z którą się zapoznaję i przyznam jedna z tych co wniosła najmniej.
Historie opisane pobieżnie, lakonicznie. Kolejni sułtanowie po prostu wymienienie z krótki opisem. Brak zbyt wielu szczegółów.
Mam wrażenie, że ktoś próbował napisać streszczenie, ale nie do końca mu się udało.

Psotka | 2017-09-14
Przeczytana: 10 września 2017

Skąd u mnie zainteresowanie tego typu tematyką? Zaczęło się od serialu "Wspaniałe stulecie", którego tak na prawdę do dziś nie obejrzałam - nawet jednego odcinka. Opisy, które mnie zachęciły w jego przypadku przerzuciłam na książki. Tak zaczęło się poszukiwanie wszystkiego co ma związek z sułtanatem i Imperium Osmańskim. Pierwsza pozycja była zapoznaniem się z tematyką, druga to już ciekawość by zgłębić go bardziej, a każda kolejna to już po prostu chętka by wręcz przenieść się do tego świata, którego do tej pory nie znałam. Część pozycji to fikcja, część to dokument, a jeszcze inna część to fabularyzowane fakty. Tu do czynienia miałam akurat czystymi faktami, których potrzebowałam by poukładać sobie parę spraw.

John Freely tą książką podzielił się z czytelnikiem wieloma ciekawostkami i faktami. Podzielona na ciekawe rozdziały, które do siebie nawiązują daje nam możliwość szybkiego czytania, ale i wracania do konkretnych i interesujących nas aspektów. Co autor nam podaje na tacy?...

melody | 2017-06-15

Z ciekawości sięgnęłam po „Prywatne życie Sułtanów”, bajeczna okładka zadziałała jak magnes.
Absolutnie nie żałuje tej decyzji, ponieważ zostałam zaproszona do świata, o którym nie miała zbyt wielkiego pojęcia.
Ciekawie przedstawiona historia panowania sułtanów, oczywiście nie wszystkich bo było by to nieco nudne, autor wybrał tych, których historie na pewno pozostaną w mojej głowie.
Dzięki tej książce dowiecie się wielu ciekawych rzeczy jakie skrywa za sobą życie na dworze sułtanów – intrygi, bajeczne pałace i sułtani, którzy jednak okazują się być zwykłymi ludźmi, takimi jak my.
Totalnie odjechany klimat orientu, który wciągnie Cię w strony książki niemal bez reszty.

ponkin | 2018-08-08
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Dla osób zainteresowanych historią orientu (lub fanów serialu "Wspaniałe stulecie") to bardzo ciekawa pozycja. Autor przybliża nie tylko sylwetki poszczególnych sułtanów (im bliżej współczesności tym więcej interesujących cytatów różnych osobistości świata zachodniego), ale także zasady życia panujące na dworze sułtańskim. Odwiedzamy pałace sułtańskie, ogrody, harem, ale poznajemy też historię tzw. Klatki, w której żyją "pretendenci" do tronu. Szokuje liczba morderstw i intryg na dworze władców Imperium Osmańskiego oraz totalny brak więzi rodzinnych między poszczególnymi członkami Domu Osmanów - bracia mordują się wzajemnie, rodzicom zdarza się zlecać zabójstwa własnych dzieci - wszystko w imię stabilizacji politycznej państwa i unikania walki o władzę.
To, czego mnie osobiście brakowało to większej liczby odniesień do sytuacji gospodarczej (skąd te bajkowe bogactwa sułtanów itd.). Jednak jak sam tytuł wskazuje książka bardziej skupia się na komnatach pałacowych niż ulicach...

John Freely zabiera nas w niezwykłą wyprawę przez siedemset lat intryg, przepychu i namiętności. Poznajcie sekrety haremu, zajrzyjcie do listów miłosnych Sulejmana i Roksolany, odnajdźcie ślady polskich gości nad wodami Bosforu. Lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów „Wspaniałego stulecia”, ale i dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć władców Turcji – również tych obecnych.

Biorąc pod uwagę to, co ostatnio dzieje się na świecie, ostatnie zdanie wydaje się być szczególnie ciekawe. Ja tę pozycję już przeczytałam, a czy czuję się bardziej obeznana z władcami Turcji – o tym za moment!

Przyznam, że po tytule i opisie książki spodziewałam się fabularyzowanych historii z życia wybranych (co ciekawszych, naturalnie) sułtanów. Już pierwsze kilka rozdziałów zweryfikowało moje podejrzenia, okazało się bowiem, że jest to chronologiczny wyciąg z życia wszystkich sułtanów, którzy zamieszkiwali pałac Topkapı.

Tym, co mnie przekonało, jest wiarygodność opisów: książka zawiera słowniczek...

Tea | 2017-06-13

Ostatnio w literaturze można zauważyć „trend” na arabskie klimaty. Powstają kolejne powieści, pojawia się coraz więcej reportaży oraz książek historycznych na ten temat. Do tej pory nie miałam okazji na własnej, czytelniczej skórze przekonać się czy również i ja poddam się tej modzie, dlatego z wielką przyjemnością przyjęłam propozycję od Wydawnictwa Znak zrecenzowania pozycji autorstwa Johnego Freely.

Imperium Osmańskie zawsze było kojarzone z ogromnym przepychem, bogactwem… i owianym woalem tajemniczości haremem. Czy nikt nie zastanawiał jak ponad pięćset lat temu rozumiany był luksus, w którym żyli kolejni sułtani? A może interesowaliście się tym w czyich rękach spoczywała faktyczna władza, kto był tak zwaną szarą eminencją na sułtańskim dworze? Jeśli tak, koniecznie musicie zajrzeć do pozycji Johnego Freely!

Prywatne życie sułtanów to przygotowana z niezwykłą dbałością o detale, lekcja historii. Autor skrupulatnie przedstawił czytelnikom całą linię władców z dynastii Osmanów,...

ZaczytanaMajka | 2017-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2017

O Imperium Osmańskim, mogłabym rozmawiać godzinami. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że interesuje się tym tematem i każda najmniejsza informacja jest mi znana. Gdy zobaczyłam, że pojawi się u nas książka Johna Freely'a, wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Imperium Osmańskie państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich. Było to jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii. Książka „Prywatne życie sułtanów” opowiada o tajemnicach i sprawach, jakie miały miejsce w pałacu Topkapi. Oczywiście dla mnie to kolejna wspaniała podróż, w której znów dowiedziałam się trochę więcej o życiu, jakie rozgrywało się w tej pięknej złotej klatce. Lektura autorstwa Johna Freely'a jest podzielona na dziewiętnaście rozdziałów i każdy z nich opowiada jakąś część o wielkim Imperium Omańskim, które za sprawą Sulejmana Wspaniałego przeżywało swój złoty wiek.

Resztę przeczytaj na: http://majkabloguje.blogspot.com/2017/06/sekrety-wadcow-imperium-osmanskiego.html

DziewczęZksiążką | 2017-07-24

Serial „Wspaniałe stulecie” rozpoczął ogromne zainteresowanie literaturą dotyczącą sułtanów, haremów i egzotycznego Imperium Osmańskiego. W zalewie mniej lub bardziej trzymających się faktów powieści o tej tematyce książka Jahna Freeley’a wyróżnia się przede wszystkim historyczną kompetencją. Próżno szukać tu wydumanych faktów, otrzymamy za to dużo ciekawostek, poznamy „od zaplecza” pałac sułtana Sulejmana, zagłębimy się w jego prywatnych listach. Jeśli zatem interesuje Was historia, nie tylko łzawe historie o miłości władców – sięgnijcie po tę pozycję. Bajeczna podróż do realnych czasów Osmanów gwarantowana!

Irena | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego”
autor: John Freely
wydawnictwo: Znak Literanova
Książka nie jest łatwą, lekką lekturą,szczególnie dla laików w tematyce Imperium Osmańskiego ale wciągającą. Książka historyczna, będąca rzetelnym opisem życia władców imperium osmańskiego. Zawiera wiele cytatów z kronik, pamiętników. Nie jest to opowieści o pałacowych intrygach. Autor przedstawia panujących sułtanów. Osmańskie tradycje zachowywane przez stulecia m.in. brutalne pozbywanie się konkurentów do władzy, wybieranie sobie nałożnic.
Bardzo skrupulatne i dokładne opisy pałaców, komnat, zdobień. Książka dla tych, którzy interesują się tematyką związaną z Imperium Osmańskim i tych, którzy ją dopiero poznają.
Polecam tym wszystkim, których interesuje historia, kultura i tradycje Imperium Osmańskiego.