rozwiń zwiń

Znak Literanova
2017-05-29
2017-05-29
Justyn Hunia Anna Sak

O tej książce mam akurat sporo do powiedzenia. Chciałem poszerzyć swoją wiedzę o Turcji, dlatego sięgnąłem po tą książkę. Gdy widziałem zdjęcia tej książki w Internecie to natknąłem się na stronę z obrazkami, więc pomyślałem, że to będzie taki podręcznik do historii Imperium Osmańskiego. Bardzo się pomyliłem...
Gdy zacząłem ją czytać, odkryłem, że to po prostu zwykła książka historyczna. Czytało mi się ja przyjemnie i dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy. Jeśli chodzi o te obrazki to znajdują się one w środku książki dla ozdoby.
Niestety książka ma sporą wadę. Autor podaje złe informacje! Chodzi mi głównie o szczegóły. Na przykład gdy wspomniano o żonie Sulejmana, matce Murada, czyli Gulfem to John Freely napisał, że jej imię jest nieznane. Tak samo było z Halime, matką Mustafy I.
Jednak nie żałuję, że przeczytałem książkę, są tam rzeczy, które trudno znaleźć w Internecie: relacje posłów, ambasadorów, opisy ślubów i wnętrz pałaców, dość nietypowe ciekawostki, życie Polaków mieszkających na sułtańskim dworze, wymowa oraz słowniczek itp. Z książki można się też dowiedzieć co nieco o Turcji dzisiejszej.
John Freely opisuje rządy każdego sułtana, mało skupia się na kobietach, jest też napisana bibliografia. Sam autor napisał bardzo dużo książek historycznych (nie tylko o Turcji) oraz przewodników turystycznych (głównie o Turcji), ale chyba nie są dostępne w Polsce.
Nie żałuję, że przeczytałem książkę. Polecam ją tym, którzy w miarę orientują się w historii Imperium, ale na pewno nie tym, którzy chcą ją dopiero poznać.

Gdy zacząłem ją czytać, odkryłem, że to po prostu zwykła...

uwielbiam historię Sulejmana i Roskolany.. <3

uwielbiam historię Sulejmana i Roskolany.. <3

Czy sekrety władców Imperium Osmańskiego mogą być porywającą lekturą? Może i tak, jednak mnie ta książka nie chwyciła za serce.
Imperium Osmańskie, islamskie mocarstwo, protoplasta Turcji, z pewnością odegrało niemałą rolę w historii świata i Europy. Stąd też może moje wygórowane wymagania wobec tej pozycji. W moim odczuciu książka po prostu nudna, jednak nie zaprzeczam, że dla entuzjastów tematu może stanowić źródło interesujących i nieznanych faktów.

Już od pewnego czasu interesuje mnie historia rodu Osmanów. To już kolejna książka z którą się zapoznaję i przyznam jedna z tych co wniosła najmniej.
Historie opisane pobieżnie, lakonicznie. Kolejni sułtanowie po prostu wymienienie z krótki opisem. Brak zbyt wielu szczegółów.
Mam wrażenie, że ktoś próbował napisać streszczenie, ale nie do końca mu się udało.

Super ksizka dla lubiacych ciekawostki z historii, nie tylko polksiej.

Super ksizka dla lubiacych ciekawostki z historii, nie tylko polksiej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla osób zainteresowanych historią orientu (lub fanów serialu "Wspaniałe stulecie") to bardzo ciekawa pozycja. Autor przybliża nie tylko sylwetki poszczególnych sułtanów (im bliżej współczesności tym więcej interesujących cytatów różnych osobistości świata zachodniego), ale także zasady życia panujące na dworze sułtańskim. Odwiedzamy pałace sułtańskie, ogrody, harem, ale poznajemy też historię tzw. Klatki, w której żyją "pretendenci" do tronu. Szokuje liczba morderstw i intryg na dworze władców Imperium Osmańskiego oraz totalny brak więzi rodzinnych między poszczególnymi członkami Domu Osmanów - bracia mordują się wzajemnie, rodzicom zdarza się zlecać zabójstwa własnych dzieci - wszystko w imię stabilizacji politycznej państwa i unikania walki o władzę.
To, czego mnie osobiście brakowało to większej liczby odniesień do sytuacji gospodarczej (skąd te bajkowe bogactwa sułtanów itd.). Jednak jak sam tytuł wskazuje książka bardziej skupia się na komnatach pałacowych niż ulicach Stambułu (co nie znaczy, że brakuje tam opisów miasta).
Podsumowując, jeżeli ktoś chce poznać bliższej historię państwa, z którym wiele stuleci zmagały się kraje europejskie (w tym Polska), relacje między polityką osmańską a islamem czy wreszcie osobiste przymioty poszczególnych władców i relacje sułtanów z innymi - warto po tę książkę sięgnąć.

Czytałam ją pół roku, momentami męczyłam wręcz... Dość wnikliwie opisane sekrety alkowy, albo właściwie sekrety klatki i sułtańskich imprez :-)

Książka wprowadza czytelnika w czasy Imperium Osmańskiego. Myślałam, że będzie to powieść historyczna, a okazało się, że to dość bogaty opis życia każdego z sułtanów. Wojny, romanse, walka o tron, harem - to tylko nieliczne aspekty tej książki. Jednakże duża ilość opisów, zbieżność imion sułtanów może zniechęcić do dalszego czytania. Moim zdaniem to ciekawa pozycja dla fanów historii tamtych czasów.

Skąd u mnie zainteresowanie tego typu tematyką? Zaczęło się od serialu "Wspaniałe stulecie", którego tak na prawdę do dziś nie obejrzałam - nawet jednego odcinka. Opisy, które mnie zachęciły w jego przypadku przerzuciłam na książki. Tak zaczęło się poszukiwanie wszystkiego co ma związek z sułtanatem i Imperium Osmańskim. Pierwsza pozycja była zapoznaniem się z tematyką, druga to już ciekawość by zgłębić go bardziej, a każda kolejna to już po prostu chętka by wręcz przenieść się do tego świata, którego do tej pory nie znałam. Część pozycji to fikcja, część to dokument, a jeszcze inna część to fabularyzowane fakty. Tu do czynienia miałam akurat czystymi faktami, których potrzebowałam by poukładać sobie parę spraw.

John Freely tą książką podzielił się z czytelnikiem wieloma ciekawostkami i faktami. Podzielona na ciekawe rozdziały, które do siebie nawiązują daje nam możliwość szybkiego czytania, ale i wracania do konkretnych i interesujących nas aspektów. Co autor nam podaje na tacy?
Kto i kiedy wybudował Pałac Topkapi; czy istniała, a jeśli tak to czym była Klatka dla Książąt; który z sułtanów miał najwięcej dzieci, a który nie miał ich wcale; który kochał polowanie, a który wolał seks; który sułtan został zamordowany; którzy z nich byli szaleni; czy któryś był w stanie poświęcić się dla syna i dla niego abdykował oraz wiele, wiele innych.

I choć jest tego wiele to jednak kilku rzeczy mi brak jako, że zaciekawiona tematem zaczęłam go zgłębiać za pomocą internetu i nie tylko. Ale jak to mówią im mniej rzeczy w jednej pozycji tym więcej się ich przeczyta by dopiąć swego. Więc wychodzę z założenia, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Jestem w stanie na te ubytki przymknąć oko z kilku powodów. Jednym z nich jest wiarygodność opisów, które funduje nam autor. Do tego słowniczek wyrazów oraz pisowni i wymowy, który przyznaję dość szybko zignorowałam, bo nie potrafiłam zapamiętać co i jak wypowiadać, więc czytałam tak jak mi było wygodnie i nie wybijać się z rytmu wracaniem i poprawianiem samej siebie. No i oczywiście drzewo genealogiczne - Sułtani z dynastii Osmanów, genealogia sułtanów oraz ich matki z oznaczeniem, które z nich były Valide Sultan.
Gdy dodamy do tego kilka przepięknych zdjęć Pałacu Topkapi, rycin oraz obrazów dostajemy na prawdę godną uwagi i poświęcenia czasu pozycję. Warto ją przeczytać nie tylko jeśli polubiliśmy "Wspaniałe stulecie". Jeśli kultura wschodnia oraz sułtanat są ci bliskie albo chcesz zacząć je poznawać to myślę, że to dobra pozycja by z nią taką przygodą zacząć. Już samo ukazanie różnic między naszą kulturą, a ich jest świetnym pretekstem by zajrzeć na strony "Prywatnego życia sułtanów. ..."

Więcej na:
www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

Nie mogłam przejść obojętnie obok tego tytułu. Okładka zwracała moją uwagę od pierwszego spojrzenia na nią – pięknie pokazany Stambuł z Hagią Sofią na tle niesamowicie malowniczego zachodu słońca, a jako że ostatnio łykam niczym młody pelikan wszystko nt. Japonii to i Turcję stwierdziłam, że także łyknę ;)

W książce znajdziemy ciekawe rozdziały, a z nich dowiemy się m.in.: kto kazał wybudować pałac Topkapi; czym była Klatka; jakie stanowisko było w czasach osmańskich najbardziej "gorące"; którzy z sułtanów byli szaleni, a którzy byli tyranami; którzy wyjątkowo mądrze rządzili Imperium; którego sułtana zamordowali janczarzy; który był najbardziej kochliwy; który sułtan jako pierwszy abdykował na korzyść swojego syna; który uwielbiał polować; który nie znosił przebywać w Stambule i pałacu Topkapi za to kochał pałac w Edirne; który był bardzo wyuzdany seksualnie, a orgie z nałożnicami przesłaniały mu rządzenie krajem; który był nazywany Tulipanowym Sułtanem; który był nadmiernie religijny i Bogobojny; który nie miał w ogóle swojego haremu; który popełnił samobójstwo; który rozwiązał elitarną jednostkę janczarów; który spotkał się z brytyjską królową; który spłodził najwięcej dzieci, a którzy umarli bezpotomnie. Wszystkie te ciekawostki i sporo innych odnajdziecie w tej książce.

Przyznam, że niestety nie zauważyłam nigdzie wzmianki nt. Ibrahima I, który jako sułtan kazał zabić wszystkie dziewczyny ze swojego haremu i utopić w wodach Bosforu, ponieważ zazdrosna o nie była jego nałożnica, tej informacji tu nie znalazłam.

Tytuł z pewnością okaże się być gratką dla smakosza Orientu i historii tureckiej. Dla mnie to interesująca pozycja, przedstawiająca losy członków rodziny Osmanów od początku założenia rodu aż do jego końca wspominając po drodze miłość Sulejmana i Hurrem czy rządy sułtanki Kosem. Pod koniec książki mamy drzewo genealogiczne całej dynastii Osmanów; które z sułtanek stały się sułtankami matkami oraz słowniczek.

Myślę, że mogę ją szczerze polecić szczególnie osobom, które interesują się historią Turcji, oglądały/oglądają albo może mają zamiar zobaczyć serial "Wspaniale stulecie", gdyż wiele informacji tu zawartych potwierdza tylko to co rzeczywiście widzieliśmy już na ekranie telewizora. Polecam tę książkę chyba nawet zdecydowanie bardziej niż "Tajemnice haremów" czy "Sulejman II Wspaniały" napisane przez pana Łątkę. Mam wrażenie, że "Prywatne życie sułtanów" jest sporo ciekawsze i zawiera o wiele więcej faktów. Ja akurat jeszcze niektórych nie znałam. :)

W książce znajdziemy ciekawe rozdziały, a z nich dowiemy się m.in.:...

Dodaj cytat z książki Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego