Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu

Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Wydawnictwo: Znak Literanova
Of Beards and Men: The Revealing History of Facial Hair
literatura faktu
Trzcionka

Po blisko stu latach nieobecności obserwujemy tryumfalny powrót brody. Spada sprzedaż maszynek do golenia, otwierają się dawno zapomniane barber shopy, a troska o piękną brodę to podstawowy obowiązek naprawdę stylowego mężczyzny. Wodzowie, wojownicy, rewolucjoniści i hipsterzy – zarost zawsze jest deklaracją tego, kim mężczyźni są i co pragną osiągnąć. Christopher Oldstone-Moore barwnie...

Christopher Oldstone-Moore barwnie przedstawia niezwykłą historię zarostu. To fascynująca opowieść o odwiecznym konflikcie brody i brzytwy w walce o męskie oblicze. Bo zarost lub jego brak to coś więcej niż tylko poranny zabieg przed lustrem – to sygnał, jaki wzorzec męskości wybieramy. Zarost pozwala mężczyźnie zaznaczyć swoją pozycję, wyrazić osobowość i daje poczucie wolności.

Od najdawniejszych czasów poprzez Chrystusa, księcia Alberta, Che Guevarę i Johna Lennona do Davida Beckhama – przed wami zaskakujące dzieje brody!

źródło opisu: znak.pl

źródło okładki: znak.pl

Monka | 2017-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

W ostatnim czasie obserwujemy zaskakujący powrót brody ;-) Zarost na twarzy mężczyzny staje się coraz bardziej popularny. Znane marki i wielkie koncerny odnotowują nawet spadki przy sprzedaży m.in. maszynek do golenia, żeli i pianek. Otwierają się barber shopy, które dla młodych ludzi są czymś zupełnie nieznanym, nowym i odkrywczym. Wreszcie dbanie o swój zarost staje się powoli wręcz obowiązkiem dla stylowego i modnego mężczyzny. Wszystko to po niemalże stuletniej nieobecności brody na męskich twarzach :-) Nagle zarost jest dużym wyznacznikiem tego, kim chcą być mężczyźni i co chcieliby przekazać swoim wizerunkiem. Jednym słowem broda staje się swoistą deklaracją. Książka "Historia brody [...]" to fascynująca opowieść o "odwiecznym konflikcie brody i brzytwy w walce o męskie oblicze". Christopher Oldstone - Moore pokusił się o szczegółowe i ciekawe przedstawienie historii męskiego zarostu. Towarzyszył on przecież mężczyznom od zarania dziejów. Był wyznacznikiem władzy, mody,...

Na ponad 510 stronach i w 13 rozdziałach autor przedstawia czytelnikowi, jak zmieniało się ludzkie podejście do męskiego (i nie tylko!) zarostu. Omawia, jakie funkcje pełniła broda, kto mógł brodę nosić, a komu zupełnie nie wypadało. Wszystko to sowicie okraszone ilustracjami i dopełnione przypisami do tekstów źródłowych.

Przyznam, że tym, co najbardziej mnie zaskoczyło w lekturze tej pozycji, była mnogość funkcji, jaką mogła (może) pełnić broda. Myślałam, że to tylko element męskiego wyglądu, podobnie jak kobieca fryzura czy makijaż, ale teraz już wiem, że jest to tylko kropla w morzu.
Zarost ma świadczyć o męskości. I nie są to tylko puste słowa, ponieważ gęstość zarostu jest zależna od hormonów (m. in. testosteronu) – im więcej ich jest, tym broda jest bujniejsza. Gęsty zarost może też świadczyć o bogatym życiu seksualnym danego mężczyzny, o jego sile fizycznej i ogólnej kondycji zdrowotnej. Dawniej kobiety uważały, że mężczyzna, który ma zarost jest idealnym materiałem na...

kinga1711 | 2017-09-18
Przeczytana: 17 września 2017

Golić się czy nie golić, oto jest pytanie. Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Christopher Oldstone-Moore znalazł idealny moment na opublikowanie swojej książki, o wdzięcznym tytule "Historia brody".Bowiem broda przechodzi swój renesans, a brodacze mogą korzystać z panującej mody na brody. Jak grzyby po deszczu wyrastają teraz na każdej ulicy barbershop'y, powstają kosmetyki do pielęgnacji brody, nawet gazetki reklamowe są pełne brodaczy. Czy popularność zyskały dopiero teraz? Otóż nie. Autor książki "Historia brody", zabiera nas w podróż w czasie śladami męskiego zarostu, bądź jego braku. Przedstawia on wybrane postacie z historii świata, które to miały wpływ na popularyzację danego typu zarostu. Jak będziecie mogli zauważyć, są to zawsze osoby znaczące dla historii świata, władcy, filozofowie, artyści. Nie ma się czemu dziwić, gdyż to oni kreowali opinię ludności.
Losy brody były dość burzliwe. Raz były wymogiem, a innym razem przejawem hańby. Christopher Moore dość...

eR_ | 2017-09-14
Przeczytana: 14 września 2017

Ostatnimi czasy szalenie modne jest opisywanie historii jakiejś rzeczy. Niezależnie czy jest to przedmiot ogólnie dostępny, czy jakiś zapomniany element, który kiedyś święcił triumfy na salonach. Takie opowieści mają to do siebie, że muszą nie tylko ukazać sam przedmiot, ale i wpisać go w w czasy w których zaistniał, aspekty kulturowe, oraz co sprawiło że stał się tak popularny, na ten przykład. Oczywiście pisząc”przedmiot” nieco uogólniam, nie zmienia to faktu, że takie opisy są bardzo ciekawe(zazwyczaj) i warte poznania.

Także kiedy dowiedziałem się o istnieniu biografii brody, co było dla mnie sporą nowością, postanowiłem się zaznajomić z tym dziełem i jego przesłaniem, można by rzec.
„Historia brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu”, to przekrój przez historię świata, z zaznaczeniem postaci, które nie dość że miały znaczny wpływ na otaczające je społeczeństwo, to dodatkowo mogły się poszczycić bujnym zarostem, zwanym dalej brodą. Męskim, ale jak wiemy istnieją także...

Measimul Weronika | 2017-08-13

Bardzo lubię literaturę faktu. Nie czytam jej jakoś spektakularnie dużo, jednak od czasu do czasu naprawdę miło mi się spędza z nią czas. Książka pod tytułem "Historia Brody" to typowy przedstawiciel tego gatunku. Nie ma tu fikcyjnych bohaterów oraz opisu ich losów. Są tu przedstawieni (głównie) panowie, którzy naprawdę istnieli. A szczególnie skupiamy się na ich zaroście i na tym, co on oznaczał. Czy mi się podobała?
Na początku książki dowiadujemy się dlaczego mężczyźni noszą brody. Następnie zaczynamy niezwykle ciekawą wędrówkę przez wieki. Od czasów Dawida czy Hatszepsuta, przez Karola Wielkiego, Szekspira, Lincolna, Hitlera, aż do Hille. Każda epoka jest opisana oddzielnie. A każdy nowy rozdział ma świetną stronę początkową. Ogólnie książka całościowo wypada świetnie, bo jest bardzo dobrze dopracowana.
Literatura faktu ma to do siebie, że czasem strasznie nudzi. Jest tam opisane wszystko i brakuje rzeczy najważniejszych. Przez to człowiek jest znużony, łatwo się...

Alicya Oss | 2017-08-11

Do tej pory zdobiący męską twarz zarost nie skłaniał mnie do głębszej refleksji, broda w mojej świadomości istniała o ile ktoś ją zapuścił lub nie istniała, jeśli ktoś ją zgolił (albo nigdy nie wyhodował). Nie zastanawiałam się dlaczego tylko nasz gatunek może pochwalić się specyficznym zarostem na twarzy i skąd tyle szumu wokół, wciąż mającej się całkiem nieźle, mody na „drwala”. Kompletnie nie miałam więc pojęcia o czym mógł w swojej książce pisać Christopher Oldstone-Moore i dlaczego jest tego aż tyle - bo prawie 500 stron! Zanim zaczęłam czytać postanowiłam więc zrobić mały rekonesans w internetowych czeluściach. Trafiając na kolejne „brodowe” blogi”: Brodaty Blog, Męskie Zacięcie, Czarnobrody, Pan Broda, uświadomiłam sobie jakim jestem ignorantem i jak mało wiem o świecie. Nie tracąc więcej czasu, jak najszybciej zabrałam się więc do czytania.
(...)
Broda lub jej brak to nasze dziedzictwo ukazujące obawy i fantazje ludzkości. Broda to kwestia religijna, polityczna i...

comique | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Literatura faktu od zawsze była dla mnie obca, niezmiernie rzadko po nią sięgam, lecz "Historia brody" to zmieniła :-)!

Żyjemy w takich czasach, w których istnieje różnorodność, nikt nie narzuca nam stylu, za którym musimy podążać. Jednak nie zawsze tak było.
Czy wiesz, że dla ludów takich jak Babilończycy, Fenicjanie, czy Izraelici utrata brody była "elementarną oznaką hańby"?
Czy wiesz, że Aleksander Wielki był prekursorem stylu klasycznego, co spowodowało, że Grecy zaczęli się golić?
Czy wiesz, że po mimo tego, że Jezus jest przedstawiany z zarostem, to kościół zakazywał noszenia brody i wzywał to posiadania ogolonej twarzy?
Czy wiesz, że w okresie renesansu broda była dumą i stanowiła "emblemat męskiej godności?"
Mogłabym tak wymieniać w kółko, ale po co? Lepiej przeczytać "Historię brody. Zaskakujące dzieje męskiego zarostu" i dowiedzieć się o wiele więcej :-).

Christopher Oldstone - Moore zabiera nas w wycieczkę przez wieki i pozwala poznać świat z męskiej perspektywy....

Thorondor | 2018-10-01
Przeczytana: 01 października 2018

Jak ja, dumny posiadacz brody (eh..to już osiem lat) mógłbym nie sięgnąć po tą pozycję? Nie zastanawiając się długo - zabrałem się za jej strony. Chciałem poszukać ciekawych informacji, wiadomości i argumentów w sporach z osobami, które są zarostowi wrogie (tak, spotykam takich ludzi, którzy zarost, mimo zadbania - ciągle krytykują).

Przechodząc do sedna - książka jest wciągająca, lekko napisana i interesująca. Sądzę, że jest w temacie historycznym kompletna, porusza bowiem bardzo wiele wątków od starożytności po czasy współczesne. I nie, nie jest to historia samej brody. Często jest ona jedynie tłem. Poznajemy bowiem mnóstwo postaci z krwi i kości, z ich problemami, sukcesami, miłościami etc. Jedna z lepszych pozycji literatury faktu. Wady? Niewiele. Irytująca może się wydawać ogromna ilość przypisów. Mnie osobiście rozpraszały niekończące się odsyłające na tył książki cyfry. Momentami też autor trąci swoimi poglądami, opuszczając strefę obiektywizmu. Przykład? Ano kłujące były...

Ania | 2017-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Wiedzieliście, że ostatni spektakularny powrót brody ma miejsce po blisko stu latach nieobecności? Właśnie, powrót. Bo broda towarzyszyła panom od najdawniejszych czasów - była atrybutem siły i męskości albo oznaką buntu i nieokrzesania.

Wiem, o czym teraz myślicie: "książka o brodzie, serio?" Ha! Tak i to nawet 500-stronicowa! Od razu uprzedzam, że jest to książka dla osób, które lubią historię. Omawiana jest w niej każda epoka i to jak broda była wtedy postrzegana. Żeby było ciekawiej na przykładach bardzo znanych osób charakterystycznych dla danego okresu, gdzie przeplata się to z naprawdę wciągającymi historiami z ich życia.
Książka jest na tyle fajnie napisana, że tak naprawdę przechodząc przez wszystkie epoki nie odczuwamy, żeby tytułowa broda wiodła prym.

Na pewno nie jest to lekka lektura, ale myślę, że literatura faktu to fajna odskocznia dla osób chociażby takich jak ja, które mają z nią do czynienia naprawdę rzadko. Nie będę ukrywać, że trochę ją męczyłam, bo ma swoje...

WojtekXTZ | 2018-09-23

Nie sądziłem, że można o brodzie napisać książkę. I to tak pokaźną, a na dodatek ciekawą.
Autor, podpierając się bogatym materiałem źródłowym, wprowadza nas w historię męskiego zarostu od czasów starożytnych, zabawnie ale i rzetelnie opisuje rolę brody w poszczególnych cywilizacjach w różnych obszarach świata. W swoich dociekaniach dochodzi do dnia dzisiejszego i stara się określić miejsce zarostu w hierarchii wartości współczesnego mężczyzny.
Książka tylko z pozoru dotyka błahego tematu, każda kolejna strona pozwala zgłębiać niuanse psychiki nie tylko męskiej.
Publikacja jak najbardziej godna polecenia, zarówno dla mężczyzn szukających wspólnego mianownika z królem Leonidasem, jak również dla kobiet pragnących zrozumieć naturę przedstawicieli płci brzydkiej.