7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
angielski
Elevander

Niniejszy tom jest zbiorem artykułów Stanisława Stabryły na temat poezji Prudencjusza. Poszczególne teksty były wcześniej wydawane osobno w różnych czasopismach i pracach zbiorowych.

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

„Studia Prudentiana” to zbiór dwunastu artykułów S. Stabryły poświęconych twórczości Prudencjusza, jednego z najważniejszych poetów chrześcijańskiego antyku. Zebrane tu teksty rozproszone były po różnych czasopismach i pracach zbiorowych, teraz zaś znalazły się w jednym, niezbyt obszernym (124 strony) tomiku. Książka poświęcona jest dwóm dziełom Prudencjusza: „Psychomachii” (artykuły 1-4) oraz „Peristephanon” (artykuły 5-12). Analizie poddane zostały przede wszystkim główne wątki tematyczne tych utworów, a więc walka wad i cnót oraz problem męczeństwa chrześcijan w epoce prześladowań. To, co Stabryła napisał w tych artykułach, stanowi bazę dla znacznej części jego monografii „Chrześcijański świat poezji Prudencjusza”: pracy bardziej ogólnej i napisanej po polsku. „Studia Prudentiana” to zdecydowanie praca dla czytelników mocno zainteresowanych tematem i dobrze znających język oryginalnego tekstu.

Tomasz Babnis

Kura_Domowa | 2018-05-01