Inteligenckość zaprzeczona. Etos i tożsamość młodych inteligenckich elit

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar

Książkę Piotra Kulasa zaliczyć należy do studiów sytuujących się w obszarze pogranicza łączącego socjologię historyczną, badania „świadomości społecznej” członków klas i warstw społecznych i analizę dyskursu. (…) Stwierdzam z satysfakcją, iż autor poszerza naszą wiedzę o kolejnym – tym razem już XXI-wiecznym – stadium przemian polskiej inteligencji (…), kontynuując w twórczy sposób trwającą w polskiej socjologii od dawna debatę nad tą kwestią.

Wypada pozytywnie ocenić zarówno analizę teoretyczną etosu i tożsamości, zawartą we wstępnej części pracy, jak i sposób posłużenia się tymi pojęciami przy opracowywaniu materiału empirycznego i prezentacji wyników. (…) Autor proponując wiele przydatnych z poznawczego punktu widzenia i ugruntowanych w materiale empirycznym typologii, wybrał korzystną drogę ich konstruowania. Skoncentrował się mianowicie na antynomiach i ambiwalencjach statusu inteligencji w społeczeństwie polskim tak współcześnie, jak i w przeszłości. Otworzyło to drogę do dostrzeżenia podstawowych dylematów w sferze indywidualnych tożsamościowych identyfikacji, a także w procesie ewoluowania inteligenckiego etosu.
Prof. dr hab. Zbigniew Bokszański

źródło opisu: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2544