Rozmowy o inteligencji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar

Rozmowy o inteligencji z wybitnymi polskimi intelektualistami. Rozmówcami Piotra Kulasa są: Agata Bielik-Robson, Zbigniew Bokszański, Henryk Domański, Dariusz Gawin, Joanna Kurczewska, Andrzej Mencwel, Paweł Śpiewak, Andrzej Walicki, Andrzej Waśkiewicz i Tomasz Zarycki. Kategoria inteligencji jest wieloznaczna. Starałem się nie narzucać jednego sposobu jej rozumienia, ale zależało mi, aby w...

Kategoria inteligencji jest wieloznaczna. Starałem się nie narzucać jednego sposobu jej rozumienia, ale zależało mi, aby w wywiadach obecny był wątek inteligencji etosowej. Rozmowy rozwijały się wokół kilku stałych zagadnień: oceny młodych środowisk, współczesnej roli inteligencji i intelektualistów, napięć pomiędzy klasą średnią a inteligencją, oceny inteligencji w czasie transformacji, jak również sensowności i potrzeby przekazywania „inteligenckich” wzorów.
Ze wstępu Autora

Piotr Kulas jest do tych rozmów doskonale przygotowany, przy czym na szczególnie wysoką ocenę zasługuje (…) elastyczność, z jaką umie wprowadzać istotne wątki, uzależniając je od osoby rozmówcy czy charakteru rozmowy. (…) Jego dogłębna znajomość jednocześnie i tematyki, i naukowego dorobku rozmówców, ich życiowej drogi to silna strona książki.
Z recenzji wydawniczej dr. hab. Krzysztofa Łęckiego

źródło opisu: http://scholar.com.pl