Magazyn Silmaris nr 1/2017 (4)
czasopisma
Finkla

Lata mijają… AD 2016, potem Rok Małpy, a teraz rok wydawania „Silmarisa” – co świętujemy numerem czwartym, czyli 1/2017. Jednakowoż Wielki Przywódca przesunął świętowanie na numer piąty argumentując, że skoro głosowaliśmy na niego jako to na RedNacza, to teraz on wyraża naszą wolę. Z tą logiką oczywiście nie wolno się nie zgodzić, dlatego wybaczcie – tournee z wizytami w przedszkolach i...

Jednakowoż Wielki Przywódca przesunął świętowanie na numer piąty argumentując, że skoro głosowaliśmy na niego jako to na RedNacza, to teraz on wyraża naszą wolę. Z tą logiką oczywiście nie wolno się nie zgodzić, dlatego wybaczcie – tournee z wizytami w przedszkolach i zakładach pracy z żalem przekładamy na cieplejsze czasy.

Jako że jesteśmy redakcją wybitnie kosmo- (mniej -polityczną) to nie było na co czekać – prezentujemy opowiadanie zagraniczne. Dla równowagi wywiad z tłumaczem na język rosyjski, z którego między innymi dowiemy się, że rynek wydawniczy w Rosji różni się od polskiego w zasadzie jedynie numerami południków.

Ale spokojnie – są też nieodmiennie świetne opowiadania rodzime, recenzje i publicystyka, zapowiedź nowego działu oraz wyniki konkursu! Postanowiliśmy zacytować opinie Jury Konkursowego, abyście nie mieli wątpliwości, czy aby selekcja była wystarczająco uczciwa i odpowiednio ostra. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i przede wszystkim gratulujemy! Niektóre z nadesłanych opowiadań odpadły jedynie z powodów czysto formalnych, kolejna porcja – nieoszlifowane diamenty – z powodu konieczności dopracowania. Niemniej wszyscy uczestnicy proszeni są o dalsze toczenie pióra pod górę!

źródło opisu: http://silmaris.pl/silmaris-12017/

• Ta druga
  • Krew świętego
  • Śmierć w blasku fleszy
  • Olszany
  • Pan. Ukryte insygnia króla elfów
  • Boska proporcja

8,14 (7 ocen i opinii)
Olszany
Agnieszka Litorowicz-Siegert

7,54 (13 ocen i opinii)
Pan. Ukryte insygnia króla elfów
Sandra Regnier

7,8 (5 ocen i opinii)
Tam, gdzie serce twoje
Krystyna Mirek

0 (0 ocen i opinii)
Pustynny snajper, czyli jak zwykły Angol poszedł na wojnę z ISIS
Ed Nash

Oczy uroczne
Marta Kisiel

8,72 (29 ocen i opinii)
Dziewczyna z konbini
Sayaka Murata

7,5 (6 ocen i opinii)
Genea | 2017-05-17

Kilka słów o opowiadaniach.

O wielkiej Górzycy i przebiegłym czytaczu – bajka napisana w stylu, który dla mnie był mało przyjazny. Przeczytałam, ale bez emocji.

Pisać odpowiedzialnie – mój zdecydowany faworyt numeru. Niezwykle zręcznie i lekko napisana prawdziwie fantastyczna i pełna humoru opowieść. Jak już mi się wcześniej wypsnęło, znalazłam w tekście sporo cudnych zdań i sformułowań.

Śpij robaczku, śnij – ciekawie opowiedziana historia, która zwłaszcza na płaszczyźnie snu nieźle buduje napięcie i utrzymuje zainteresowanie czytelnika. Dobry tekst.

Butzenmennema – przepraszam, ale tego nie zrozumiałam. Może zabrakło mi jakiejś wiedzy, która otworzyłaby mi oczy na jakieś niuanse i podpowiedzi.

Odprysk – kolejny dobry tekst. Ciekawa wariacja na temat znanego przesądu. Narracja pierwszoosobowa nie zdradza wszystkiego, a pokazuje po kawałku, w interesujący sposób.

Pacjenci śpią – szkoda, że nie ma jakiegoś dreszczyku, same słowa pielęgniarki, to jednak mało....

Grzegorz | 2017-02-23
Przeczytana: 14 kwietnia 2017