czasopisma
Finkla

W menu solidna porcja smakowitych dań w postaci opowiadań, pęczek recenzji na przystawkę oraz publicystyka na deser. Do tak obfitego posiłku proponujemy wino Pilipiuk rocznik ’74. W numerze opowiadania: Smokowiązałka – Mateusz Kowalski Nie całkiem koniec świata – Anna Karnicka Rodząc się w poniedziałki – Jakub Rewiuk Zbynio – Anna Hrycyszyn Nić Ariadny – Krzysztof Rewiuk Potrzeba skorupy –...

W numerze opowiadania:
Nić Ariadny – Krzysztof Rewiuk
Potrzeba skorupy – Jakub Tyszkowski
L’enfant Sauvage – Michał Pięta
Kod błędu – Marianna Szygoń

Recenzje: Małgorzata Lisińska Tropiciel, Stephen King Cmętarz zwieżąt (audiobook), Bernard Werber Trzecia ludzkość, Lucjan Wiśniewski, Michał Wójcik, Emil Marat Ptaki drapieżne, Andrzej Pilipiuk Raport z północy, Marta Krajewska Zaszyj oczy wilkom, Aleksandra Zielińska Kijanki i kretowiska.

Artykuły: Damian Lupa Systemy magiczne w kulturze i literaturze, Kora Nowak Czas i mózg (część pierwsza).

źródło opisu: http://silmaris.pl/silmaris-12018/

źródło okładki: http://silmaris.pl/silmaris-12018/

• Onyx & Ivory
  • Pan. Ukryte insygnia króla elfów
  • Ciemno, prawie noc
  • Druga połowa nadziei
  • Dziewczyna z konbini
  • Gra na cztery
  • Pustynny snajper, czyli jak zwykły Angol poszedł na wojnę z ISIS
  • Pianie kogutów, płacz psów
  • Krew świętego
  • Czas wyborów
Onyx & Ivory
Mindee Arnett

6 (3 ocen i opinii)
Pan. Ukryte insygnia króla elfów
Sandra Regnier

10 (1 ocen i opinii)
Ciemno, prawie noc
Joanna Bator

7,27 (4994 ocen i opinii)
Kryształowe motyle

7,5 (6 ocen i opinii)
Gra na cztery
Hanna Cygler

8 (1 ocen i opinii)
Pustynny snajper, czyli jak zwykły Angol poszedł na wojnę z ISIS
Ed Nash

0 (0 ocen i opinii)
Pianie kogutów, płacz psów
Wojciech Tochman

Czas wyborów
Tracey Mathias

Tashka | 2018-04-06
Przeczytana: kwiecień 2018

Przyznam szczerze, iż ściągając na komputer pdf z najnowszym wydaniem Silmarisa, miałam nadzieję na wiele dobrych tekstów. Niestety szybko okazało się, że większość nie jest w moim guście. Siedem gwiazdek widnieje powyżej tylko dzięki dwóm, które mnie naprawdę wciągnęły oraz z szacunku do warsztatu pisarskiego, jakim z pewnością popisało się kilku autorów. Nie sposób ocenić każde opowiadanie z osobna, także ocena przypadła grupowa. Komentarz już mniej grupowy.

Zacznę od pierwszej subiektywnej uwagi - brakuje mi choć jednego opowiadania z fabułą, którą uwielbiam - z magią z prawdziwego zdarzenia i odrealnionym światem fantasy wypełnionym tajemniczymi lasami, stworami i mężnymi czarownikami. Zdaję sobie sprawę, że owa tematyka powoli odchodzi do lamusa, zastępowana historiami rodem z kosmosu, lecz na miłość Boską, to jest magazyn fantasy! W pierwszym opowiadaniu Mateusza Kowalskiego znalazły się smoki, lecz... całość odebrałam jako dobrą opowieść dla dzieci. Urocza, jednak nie...

Genea | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Tradycyjnie po kilka słów na temat opowiadań.

SMOKOWIĄZAŁKA – W moim prywatnym rankingu najsympatyczniejsze opowiadanie numeru. Wesołe, lekkie, napisane z werwą. Gryzelda kupiła mnie swoją nietuzinkową osobowością i pomysłowością od samego początku. Mam tylko jedno “ale” – początek, a właściwie wzmianka o królu, wydaje mi się zbędna. Nie widzę żadnego nawiązania do tego elementu w zasadniczej części tekstu.

NIE CAŁKIEM KONIEC ŚWIATA – W sumie tekst nie zrobił na mnie specjalnego wrażenia, pozostał obojętny. Może to przez fakt, że w zasadzie niewiele się dzieje, tylko gadają i gadają... Aczkolwiek trzeba przyznać, że zakończenie mnie lekko zaskoczyło, nie spodziewałam się takiego zwrotu.

RODZĄC SIĘ W PONIEDZIAŁKI – Były momenty, gdy uważałam, że “tajemnice” wcale nie są takie tajemnicze i łatwo je przejrzałam (np. zabójstwo widelcem), ale też były i takie, gdzie nie mogłam się połapać. Ogólnie – oceniam jako tekst neutralny. Taka wariacja matrixopodobna, która ani...

Grzegorz | 2018-04-08
Przeczytana: 28 kwietnia 2018