Dziewczyny kresowe

7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
literatura polska, kobiety, kresy
historia
Ag2S

Niezwykłe świadectwo kobiet poddanych politycznym represjom tylko za to, że były Polkami. Książka zawiera wspomnienia i świadectwa kobiet wywodzących się z Kresów II Rzeczpospolitej. Ich los był typowy dla dziewcząt polskich z tych terenów. Po zajęciu Kresów przez Sowietów, jedne zostały deportowane do Kazachstanu, inne na Sybir wraz ze swymi matkami czy dziadkami. Ich ojcowie, w większości...

Po zajęciu Kresów przez Sowietów, jedne zostały deportowane do Kazachstanu, inne na Sybir wraz ze swymi matkami czy dziadkami. Ich ojcowie, w większości oficerowie Wojska Polskiego, dostojnicy państwowi, urzędnicy bądź policjanci, aresztowani wcześniej, już przebywali w obozach, z których zwykle nie wracali.
Unikatowy charakter mają wspomnienia Reginy Szablowskiej-Lutyńskiej. W wieku 11 lat została ona wraz z matka i dziadkami zesłana do północnego Kazachstanu. Będąc tam, prowadziła pamiętnik, zapisując w nim codziennie, w punktach, najważniejsze wydarzenia każdego dnia. To jedyne tego typu zapiski sporządzone przez polskie dziecko, zesłane na dalekie stepy. Dlatego też relacje Reginy Szablowskiej-Lutyńskiej, choć subiektywne, mają bezcenną wartość dokumentalną.
Niemniej ważne dla poznania i zrozumienia losów Polaków na Wschodzie są świadectwa tych Polek z Kresów, które z wyroku historii lub wyboru rodziców pozostały na zawsze w Rosji, na Ukrainie, w Kazachstanie lub w Mołdawii. Nigdy nie przestały być Polkami, a ich ostoją pozostał Kościół Katolicki. W jego obronie walczyły.
W książce znalazły się relacje Janiny Górskiej ‒ żywej legendy Polonii w Bielcach, Ludmiły Walewicz ‒ działaczki polskiej z Gagauzji (Mołdawia), Antoniny Biełołus z Mohylowa Podolskiego (Ukraina), Marii Jasińskiej z Tambowa (Rosja), Zofii Sobczak z Żanaszaru (Kazachstan) i Mirosławy Jefimowej z Władywostoku (Rosja).
Oto kresowe dziewczyny, którym w trudnych czasach przyszło zdać egzamin z życia. I zdały go celująco.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=637

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=637

Justyna | 2017-11-02
Przeczytana: 31 października 2017

Bardzo ciekawa książka wspomnieniowa. Tym razem wspomnienia dziewczyn, które w pierwszych dniach wojny zostały wywiezione w głąb ZSRR. Straszne przeżycia, bardzo mroźne zimy, śmierć najbliższych to przeżycia, które stały się dla nich traumą, ale i czymś co dawało im silną wolę na przeżycie i nadzieję na powrót do Polski.

cycikKK | 2017-11-21
Przeczytana: 01 listopada 2017

Co do tej książki mam mieszane uczucia, ponieważ wg mnie powinny być w niej zawarte jedynie dwie pierwsze historie. Reszta dotyczy historii Kościoła na zesłaniu, a nie życia ludzi tam będących.

kira | 2017-12-08
Przeczytana: 10 grudnia 2017