Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Replika
literatura polska, kobiety, kresy
historia
Ag2S

Matki, patriotki, bohaterki. Portrety nierozerwalnie związane z burzliwą historią Polski. Oto wspomnienia siedmiu niezwykłych kobiet zamieszkujących Kresy dawnej II Rzeczpospolitej, a obecnie tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy. Niektóre z nich były znane, jak choćby Stefania Romer, ciotka prezydenta Bronisława Komorowskiego. Inne dotąd pozostawały w cieniu. Są to kobiety, których...

Matki, patriotki, bohaterki.
Portrety nierozerwalnie związane z burzliwą historią Polski.
Są to kobiety, których dramatycznie losy wpisane w gwałtowne dzieje Kresów. obrazują wielki hart ducha i głęboko wpojony patriotyzm. Szanując swą ojczyznę, starały się one zawsze pielęgnować pamięć i łączność z Macierzą. Za to, że nigdy nie wyparły się polskości i wiary katolickiej, wielokrotnie spotykały je szykany i prześladowania. Wytrwały jednak na przekór wszelkim przeciwnościom.
Przez swą niezłomność, stałość i wierność zasadom również dziś stają się wspaniałym przykładem do naśladowania dla współczesnych pokoleń polskich matek.

źródło opisu: http://www.replika.eu/

źródło okładki: http://www.replika.eu/

eduko7 | 2018-05-27
Przeczytana: 24 maja 2018

Kolejny tom dotyczący rodzin z Kresów i ich poplątanych losów. Pierwszą postacią, którą dzięki niemu poznajemy jest pani Barbara Powroźnik z Bilewiczów. Już od pierwszych stron mamy odniesienia literackie. Pierwsze skojarzenie – tu ród Bilewiczów a u Sienkiewicza – ród Billewiczów. Obydwa ze wschodnich ziem Polski. Drugie odniesienie – pani Barbara pochodzi z Nowogródczyzny, czyli „Kraju lat dziecinnych” naszego wieszcza – Adama Mickiewicza. Pani Barbara opisuje swą rodzinę pielęgnującą polskie tradycje, szanującą własną i cudzą pracę. Dalej - lata szkolne i drużynę harcerską, będącą obiektem jej zazdrości. Pokazuje współbytowanie Polaków i Białorusinów, religijność okolicznych mieszkańców. Dzieli się traumatycznymi przeżyciami związanymi z: wybuchem wojny, rządami sowietów, aresztowaniami bliskich osób, zesłaniem, drogą brata do armii Andersa. Wspomina o gestach dobroci, której doświadczała jej rodzina w czasie tułaczki oraz po powrocie do Polski.
Z kolei pani Stefania Romer...

paweł | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Historia siedmiu kobiet,zamieszkujących Kresy II Rzeczpospolitej,po roku 1939.
Bohaterki tej książki, walczyły o zachowanie polskości na ziemiach dzisiejszej Litwy,Białorusi i Ukrainy.Ich dramatyczne losy,tragedie rodzinne zwiazane z wybuchem wojny.

Katherina87 | 2016-06-11
Na półkach: Przeczytane, Historia

Matki, patriotki, bohaterki- portrety kobiet nierozerwalnie związanych z burzliwą historią Polski.

Oto wspomnienia siedmiu niezwykłych pań zamieszkujących Kresy dawnej II Rzeczypospolitej, a obecnie tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy. Ich dramatyczne losy, wpisane w gwałtowne dzieje Kresów, obrazują wielki hart ducha i głęboko wpojony patriotyzm.
Kobiety kresowe starały się zawsze pielęgnować pamięć i łączność z ojczyzną. Za to, że nie wyparły się polskości i wiary, wielokrotnie spotykały je szykany i prześladowania. Wytrwały jednak na przekór wszelkim przeciwnościom.

Agacha | 2015-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Książka, którą każdy myślący Polak powinien przeczytać. Trzeba znać historię naszego kraju. Miejsc, których już nie ma, ludzi, o których nikt nie pamięta. Tym bardziej, że już niedługo może zabraknąć świadków tamtych wydarzeń.

wiolagg66 | 2016-02-11

Bardzo dobra książka.
Takich wiadomości nie dowiemy się na lekcjach historii.
Dlatego zachęcam do sięgania po tego typu książki, by dowiedzieć się jak żyli ludzie w czasach nam młodym dalekich.

Olena | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Historia
Przeczytana: 29 marca 2016

Sześć kobiet. Sześć życiorysów. Sześć opowieści o Kresach. O tym, co zmieniła historia XX wieku, o świecie, który przeminął bezpowrotnie i o iskierce polskości, której żaru nic nie ugasi.

Barbara. Na Syberii przeżyła dzięki uporowi, zaradności i szczęściu do życzliwych ludzi. Choć powróciła do Polski, jej dom na zawsze pozostał na Kresach. Nowosiółki, Wiedrowicze, Koćki - tak melodyjne nazwy mają tylko miejscowości z tamtych stron.

Stefania. Ostatnia ze swojego rodu na Wileńszczyźnie. Kiedy chodziła do gimnazjum w czapce z orzełkiem, Litwini pluli jej pod nogi. Manifestowana polskość kłuła w oczy - od tamtej pory przez 80 lat nic się nie zmieniło.

Irena. Do dziś walczy o upamiętnienie ofiar zbrodni UPA. Jej działalność jet "niewygodna" zarówno dla władz ukraińskich, jak i polskich, którym nie na rękę są powroty do przeszłości.

Paulina. Blizna na jej czole to ślad po uderzeniu batem. Tak jeden z enkawudzistów wymierzał wtedy "sprawiedliwość" klasową.

Zofia....

Aga | 2016-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Książka Marka Koprowskiego zawiera historię życia kobiet, które przed wybuchem II wojny światowej zamieszkiwały Kresy - tereny należące do Polski, a obecnie znajdujące się na terytorium Białorusi, Litwy oraz Ukrainy. Barbara Powroźnik, Stefania Romer, Irena Sandecka, Paulina Paluszkiewicz, Zofia Hurko i Leonarda Rewkowska dzielą się wspomnieniami by pokazać, jak dramatycznie potoczyły się ich losy tylko dlatego, iż nie wyparły się swojej polskości. Pomimo licznych prześladowań, wielu nieprzyjemności nie wyrzekły się Ojczyzny i wiary, tak głęboko wpojonej przez rodziców, ale jeszcze robiły wszystko by kultywować polskość. Ich postawa zasługuje na najwyższe uznanie.
Warto przeczytać tę książkę, bo jest ona świadectwem bezpośrednich świadków wydarzeń, o których my możemy jedynie poczytać.

Wybebeszamy_książki | 2017-05-25

KRESY

Są to tereny, które dość dobrze znam. Stąd żywe zainteresowanie historią i potrzeba jej zgłębiania.
"Kobiety kresowe" wydały mi się interesującą pozycją, która zawierała w sobie bezpośrednie relacje, szczątkowe notki autora i ciekawy temat. Złapałam się trochę na tytuł, trochę na okładkę. Coś mnie w tej książce przyciągało.

Poddałam się temu uczuciu.

PAMIĘTNIK

Bardzo cenię sobie bezpośrednie relacje. Tworzy to wrażenie bliskiego kontaktu, a czytelnik dostaje historię w jej niemal pierwotnej formie. Nie są to suche raporty, ale z założenia powinny być to błyskotliwe, poruszające monologi, które zainteresują, a jednocześnie wzbudzą w człowieku świadomość historyczną.

"Kobiety kresowe" w tym względzie kuleją i jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ nie każda narratorka opowiada w sposób przystępny i płynny. Zazwyczaj ta niewielka luka zapełniania jest porywającą opowieścią, która, nieważne, jak przekazana, porusza serca i budzi niepokój.

Jednak dla mnie "Kobiety...

AldivonKacap | 2018-11-28
Przeczytana: 2018 rok