Zgłosuj na książki roku 2017

Miłosierdzie – wyzwanie rzucone teologii i filozofii

Wydawnictwo: Agencja SGK
religia
bd1941

red: M. Pamrów, M. Krajski Miłość miłosierna jest miłością, która wyrusza na poszukiwanie człowieka, która przywraca godność i ukazuje wielkość dzieła Bożego, któremu na imię człowiek. Niestety zbyt łatwo traktujemy miłosierdzie jako nasze czyny, które mają na celu zaspokojenie elementarnych potrzeb człowieka jak głód, pragnienie czy schronienie. Ale akt miłosierdzia to przede wszystkim takie...

red: M. Pamrów, M. Krajski

Miłość miłosierna jest miłością, która wyrusza na poszukiwanie człowieka, która przywraca godność i ukazuje wielkość dzieła Bożego, któremu na imię człowiek. Niestety zbyt łatwo traktujemy miłosierdzie jako nasze czyny, które mają na celu zaspokojenie elementarnych potrzeb człowieka jak głód, pragnienie czy schronienie. Ale akt miłosierdzia to przede wszystkim takie podejście do drugiego człowieka w jego potrzebach, które przywraca mu jego godność, że to właśnie on, ten potrzebujący, może nas ubogacić i obdarować, że on nosi w sobie zdolność do bezinteresownej miłości. Akt miłosierdzia to przemiana człowieka z obdarowanego w dającego, a nie tylko zaspokojenie elementarnych potrzeb.

Ze wstępu ks. dra hab. Macieja Bały, prof. UKSW

Spis treści:
Przedmowa Redakcji
ks. dr hab. M. Bała - Wstęp
ks. Tomasz Jochemczyk (WT UKSW) - Przesłanie moralne płynące z miłosierdzia Bożego w refleksji ks. Michała Sopoćki
Olga Paulina Parda (WT UKSW) - Tischnerowska podróż do głębi miłosierdzia
Michał Krajski (WFCH UKSW) - Relacja między sprawiedliwością i miłosierdziem Boga według św. Tomasza z Akwinu i w pismach wybranych polskich myślicieli
ks. Grzegorz Kurp SAC (WFCH UKSW) -
Pomiędzy Auschwitz a Krakowem. Filozoficzne ujęcie miłosierdzia u Józefa Tischnera
Agata Rujner (WT UKSW) - Miłosierdzie drogą do spotkania nowych ateistów
Mirosław Pamrów (WFCH UKSW) - Miłosierdzie a zło
Mirosław Pamrów (WFCH UKSW) - Miłosierdzie w świetle Ofiary – refleksja filozoficzna

źródło opisu: Agencja SGK, 2016

źródło okładki: google