Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Radosław Meryk
Wydawnictwo: Helion
Implementing Domain-Driven Design
Kasia

Sprawne budowanie dużych systemów oprogramowania jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy trzeba spełnić specyficzne wymagania biznesowe. Programowanie dziedzinowe, zwane w skrócie DDD, jest nowatorskim podejściem do projektowania architektury oprogramowania, pozwalającym na szybkie uzyskiwanie pożądanych efektów. Wielu architektów stosuje DDD wyłącznie jako techniczny zbiór narzędzi i nie wykracza poza wykorzystywanie wzorców taktycznych. Tymczasem dopiero pełne wykorzystanie strategicznych wzorców projektowych DDD pozwoli na prawdziwie skuteczne projektowanie skomplikowanych systemów oprogramowania.

Niniejsza książka jest przeznaczona dla architektów aplikacji skali korporacyjnej. Zawarto tu wyczerpujący opis zbioru narzędzi DDD i ich stosowania do projektowania różnych systemów, a także w przystępny sposób pokazano aspekty praktycznego wykorzystania nowych technik, takich jak wzorce CQRS czy magazynowanie zdarzeń. Są one stosowane z upodobaniem przez wielu praktyków DDD. Zaprezentowano tu wiele przykładów i cennych wniosków. Jednym słowem, jest to kompletny podręcznik, z którego skorzystają wszyscy deweloperzy oprogramowania, niezależnie od posiadanego doświadczenia.

W książce przedstawiono następujące zagadnienia:
wprowadzenie do DDD i główne zasady tego podejścia do projektowania
zastosowanie DDD w różnych architekturach, włącznie z architekturą sześciokątną, SOA, REST, CQRS, sterowaną zdarzeniami oraz Data Fabric (Grid)
zasady projektowania z wykorzystaniem encji i obiektów wartości
praktyczne stosowania takich technik DDD, jak zdarzenia dziedziny, moduły, agregaty
zasady implementacji integracji modelu z wykorzystaniem mapowania kontekstu oraz dziedziny głównej z kontekstami ograniczonymi
techniki projektowania repozytoriów dla rozwiązań ORM, NoSQL i wielu innych
Vernon Vaughn — projektant odpowiedzialny za rozwój architektury oprogramowania. Uznany lider nowatorskiego podejścia do upraszczania projektu i implementacji oprogramowania. Zasady programowania dziedzinowego stosuje w praktyce od lat dziewięćdziesiątych, tworząc modele oprogramowania dla takich branż, jak zarządzanie przestrzenią powietrzną, ochrona środowiska, ubezpieczenia, ochrona zdrowia czy telekomunikacja. Jest uznanym autorytetem w dziedzinie DDD — jego wykłady cieszą się wielką popularnością w wielu krajach.

źródło opisu: http://helion.pl/ksiazki/ddd-dla-architektow-oprog...(?)

źródło okładki: http://helion.pl/ksiazki/ddd-dla-architektow-oprog...»

Dariusz Gruca | 2017-05-21
Przeczytana: 21 maja 2017

POLECAM. Książka posiada wiele przykładów. Odnosi się do klasyki Evansa i tłumaczy aspekty ddd.

dpindral | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Wiedza zawarta w tej książce jest na prawdę bardzo cenna, jednak jej język i budowa sprawia, że każdy rozdział to droga przez mękę. Wielokrotnie łapałem się na tym, że po pierwszych paru linijkach odpływałem myślami gdzie indziej i potem nie miałem pojęcia co czytam od kilku ostatnich minut. Zdania są tak rozbudowane i pokręcone, że zdarzało mi się czytać fragmenty na głos, żeby lepiej zrozumieć co się w nich kryje. Ogólnie dramat.

Rafał | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane, Programowanie