Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku

Tłumaczenie: Tomasz Walczak
Wydawnictwo: Helion
Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software
978-83-246-2662-5
Tobiasz

Projektowanie oprogramowania obiektowego nie jest łatwe, a przy założeniu, że powinno ono nadawać się do wielokrotnego użytku, staje się naprawdę skomplikowane. Aby stworzyć dobry projekt, najlepiej skorzystać ze sprawdzonych i efektywnych rozwiązań, które wcześniej były już stosowane. W tej książce znajdziesz właśnie najlepsze doświadczenia z obszaru programowania obiektowego, zapisane w formie wzorców projektowych gotowych do natychmiastowego użycia!

W książce "Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku" opisano, czym są wzorce projektowe, a także w jaki sposób pomagają one projektować oprogramowanie obiektowe. Podręcznik zawiera studia przypadków, pozwalające poznać metody stosowania wzorców w praktyce. Zamieszczono tu również katalog wzorców projektowych, podzielony na trzy kategorie: wzorce konstrukcyjne, strukturalne i operacyjne. Dzięki temu przewodnikowi nauczysz się skutecznie korzystać z wzorców projektowych, ulepszać dokumentację i usprawniać konserwację istniejących systemów. Krótko mówiąc, poznasz najlepsze sposoby sprawnego opracowywania niezawodnego projektu.

źródło opisu: helion.pl

źródło okładki: google.pl

Layne | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2014, Praca / Nauka

Wzorce projektowe to gotowe rozwiązania na często pojawiające się problemy w trakcie rozwoju projektu. Należy je dobrze poznać, ponieważ często są to rozwiązania znacznie lepsze niż te które możemy napisać samemu (choćby z powodu braku czasu), wynika to z faktu że powstanie wzorców projektowych to efekt wielu lat doświadczeń najlepszych programistów w branży. Znajomość wzorców projektowych znacząco ułatwia komunikację w codziennej pracy. Czasami wystarczy wymienić tylko nazwę wzorca, aby w prosty sposób wytłumaczyć co chcemy zrobić. W książce znajdziemy opis zalet i wad wzorców oraz przykładowe implementacje. Warto jednak pamiętać o jednym podczas lektury: wzorce należy stosować w odpowiedzi na specyficzne problemy, a nie projektować pod wzorce. Oczywiście książka nie wyczerpuje tematu, zawiera jednak najczęściej stosowane i najogólniejsze wzorce.

addam23 | 2016-01-19
Na półkach: Praca, 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Kompendium najbardziej znanych wzorców projektowych, opisanych zwięźle, przejrzyście, z trafnymi przykładami zastosowania.
Dla początkujących - może być odrobinę zbyt trudna.
Dla doświadczonych - w sam raz na powtórkę i/lub szybką ściągawkę.

Na minus:
Niedbała korekta edytorska. Sporo literówek i błędy językowe.
Troszkę zbyt mocno powiązane z konkretnymi językami programowania (c++ i smalltalk)

Polecam

minsky | 2016-07-17
Na półkach: 2016, Przeczytane

Absolutny klasyk, bezwzględnie literatura obowiązkowa każdego programisty. Przykłady w Smalltalku i C++ mogą nieco odstręczać osoby przywykłe do bardziej popularnych języków, ale opisy i diagramy powinny wystarczyć do zrozumienia opisywanych zagadnień.

ethenq | 2016-07-23
Przeczytana: 27 lipca 2016

Ciężko się to czyta m.in. z powodu wielu powtórzeń tych samych pojęć. Jednakże jest to skarbnica wiedzy o wzorcach projektowych programów obiektowych i możemy wiele wynieść z tej książki, jeśli włożymy sporo wysiłku w analizę opisów i przykładów.

rudaliszka | 2016-03-21

Wzorce przedstawione dogłębnie, lecz przykłady i języki stare. Przykłady niektórych wzorców lepiej wziąć z innych książek, np. "Head First: design patterns".

Hatezit | 2012-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2012

Dobrze przedstawione są przykłady ale to nie wyczerpuje tematyki wzorców projektowych dotyczących języka C++. Mimo tego jest to bardzo dobra pozycja!

e2tomw | 2016-10-16
Atanvarde | 2016-09-04