Miłość i inne nieszczęścia

Okładka książki Miłość i inne nieszczęścia Olivier Bourdeaut Patronat LC
Okładka książki Miłość i inne nieszczęścia
Olivier Bourdeaut Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
2017-03-15
Data 1. wydania:
2016-01-07
Katarzyna Marczewska
debiut literacki literatura francuska miłość obyczajowość odmiana losu poszukiwanie szczęścia relacje rodzinne uczucie

Nie tego się spodziewałam. Napisana beztrosko, z perspektywy dziecka, historia szalonej miłości rodziców. Pod wierzchnią warstwą tej lukrowej opowieści możemy dostrzec bardzo wątpliwe rodzicielskie wybory. Ciężko cokolwiek napisać bez spojlerowania. Podobało mi się zakamuflowanie poważnych treści w cukierkowych wspomnieniach chłopca. To jest jednak sztuka pisać o poważnych sprawach w sposób wielce niepoważny. Polecam

Urocza ksiazeczka o miłosc troche w innym stylu, lepszy tytuł to "Szalona miłosc i Pan Bojangles"
Jest to ksiazka o prawdziwej miłosci ktora niczego nie chce i w normalnym zyciu sie nie zdarza.

ps powstał film we francji na postawie tej ksiazki słodko cukierkowy styl komedii romantycznej plus amelia

za chwlle bedzie tutaj wiecej recenzji moze nawet wznowienie z poprawnym tutułem "czekajac na pana Bojangles"

za chwlle bedzie tutaj wiecej recenzji moze nawet wznowienie z poprawnym...

"Miłość i inne nieszczęścia" to opowieść o nietuzinkowej rodzinie opowiedziana z perspektywy dziecka. Codzienność chłopca oraz jego rodziców znacznie odbiega od normalności. Ojciec i matka żyją jakby każdy dzień miał być ich ostatnim, tańczą Bojanglesa, non stop zapraszają gości i przede wszystkim kochają się na zabój. Jednak pewnego dnia sielski nastrój zostaje przerwany, a dziecko zostaje zmuszone do bolesnego powrotu na ziemię.

Olivier Bordeaut tworzy postaci i sytuacje tak szalone, że aż trudno w nie uwierzyć. To może okazać się plusem dla osoby szukającej szybkiej i lekkiej lektury. Jednak część czytelników może odbić się od stworzonych postaci- trudno wczuć się w sytuację rodziny, której istnienie (nawet zakładając fikcję literacką) możemy negować. Nie można jednak autorowi odmówić fantazji i lekkości pióra.

Książka ta jest dobrą opcją dla osób szukających miłej lektury na wieczór lub dwa. Muszę jednak przyznać, że wątpię żebym po jednym przeczytaniu chciała do niej wrócić.

"Ojciec, który poluje na muchy z harpunem, matka, która codziennie zmienia imię, syn, który za karę musi oglądać telewizję i żuraw w charakterze domowego zwierzątka.."

"Miłość i inne nieszczęścia" to historia opowiedziana z perspektywy dziecka. Historia o szczęśliwym dzieciństwie pełnym miłości i beztroskich zabaw z rodzicami, za nic mającymi wszelkie konwenanse. Dla matki taniec na stole, czy skakanie po kanapie to nic nadzwyczajnego, a ojciec szaleńczo w niej zakochany idzie w jej ślady bez wahania. Autor rysuje przed nami niemal idylliczny obraz. Do czasu, kiedy szczęście tej trójki okaże się tylko pianą złudzeń.

"Miłość i inne nieszczęscia" to książka równie pozytywna, co tragiczna i przez ten kontrast jej treść bardzo porusza i wzrusza. Nie da się jej tak po prostu odłożyć na półkę i zapomnieć. Na długo zostawia swój ślad i w głowie i w sercu. Bardzo serdecznie polecam!!

Historia o życiu pełnym niespodzianek, więzach rodzinnych i miłości. Szalony “trójkat” - matki, ojca i syna. Opowieść jest snuta przez dziecko, które musiało szybko dorosnąć w obliczu rodzinnych zdarzeń. Zapiski ojca, który opisuję życie u boku chorej żony dopełnia i scala całą historię. Ich życie nie było łatwe, chwilę radości i smutku przewijały się tutaj nieprzerwanie. Codzienność tej rodziny odbiega znacznie od normalności i dla jednych będzie to piękne, a dla drugich żenujące. Tę książkę trzeba przeczytać do końca, inaczej pozostanie niesmak i niedosyt.

Udana powieść, z jednej strony zabawna i lekka, z drugiej poważna i smutna. Autor z powodzeniem łączy lekkość i fantazję z emocjonalną powściągliwością.

Urocza nowela o szalonej rodzince, składającej się z Juliusza, jego żony (codziennie nazywanej innym imieniem) i ich syna. Familia roztańczona w Bojanglesie, mieszkająca w domu z Czaplą. Wszyscy zwracający się do siebie per Pan, tocząc gry i urządzając głośne przyjęcia...Niestety granica między ekscentrycznością a chorobą psychiczną Pani domu została przerwana...Słodko- gorzki komedio-dramat o wychodzeniu poza ramy normalności, wolności od konwenansów i nietuzinkowej miłości.

Wszystko tak dalekie od realizmu, że wydaje mi się pięknie napisana bajką, nie uwierzyłam w ani jedno słowo.. pewnie zaraz ta historia z głowy mi wypadnie i nie zostanie, nie wzbudziła we mnie żadnych uczuć, a neutralność jest najgorsza... Nie polecam

Ot taki sobie literacki kolorowy ptak. Doceniam przede wszystkim za nietuzinkowość, poczucie humoru i wzruszającą historię. Taką książkę się pamięta długo.

Spodziewałam się historii w stylu Amelii, dostałam smutek i łzy. Piękna opowieść o szaleństwie i miłości.

Olivier Bourdeaut Miłość i inne nieszczęścia Zobacz więcej
Olivier Bourdeaut Miłość i inne nieszczęścia Zobacz więcej