Historia społeczna starożytnego Rzymu

Okładka książki Historia społeczna starożytnego Rzymu Geza Alfoldy
Okładka książki Historia społeczna starożytnego Rzymu
Geza Alfoldy Wydawnictwo: SAWW nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Römische Sozialgeschichte
SAWW
1991-01-01
1991-01-01
Anna Gierlińska
Historia Rzym społeczeństwo ludzie zwyczaje

Bardzo dobra pozycja wyjściowa do badania społeczeństwa starożytnego Rzymu, napisana przystępnym językiem. W większości wciąż aktualna nawet po upływie wielu lat od wydania, brakuje w niej jednak na przykład wątku kobiecego.

Książka Historia społeczna starożytnego Rzymu Gezy Alföldiego to bardzo dobra pozycja dotycząca dziejów społeczeństwa rzymskiego. Autor w niezwykle trafny sposób nakreśla nam historię społeczeństwa, które przecież aktywnie uczestniczyło w polityce państwa rzymskiego. Procesy zachodzące w społeczeństwie cechowały się wieloma zmianami na przestrzeni dziejów. W szczególny sposób zainteresował mnie rozdział opisujący działalność braci Grakchów, którzy liczyli się z nastrojami w ówczesnym społeczeństwie rzymskim i podjęli się niezbędnych reform, mających na celu zmianę położenia uboższych warstw społecznych, jak chociażby ustawa ograniczająca wielkość majątków ziemskich.
Praca ma charakter podręcznikowy jednak mi w żadnej mierze to nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie książkę czyta się doskonale.
Niezbędna do poznania dziejów rzymskiego społeczeństwa. Warto przeczytać.

Bardzo dobra pozycja stanowiąca kompendium wiedzy na temat relacji społecznych w starożytnym Rzymie. Książka prezentuje zagadnienie w sposób chronologiczny i dla każdego opisywanego okresu zawiera tą samą metodologię wywodu: ogólna prezentacja stosunków społecznych z pogłębieniem treści w dalszej części dla warstw wyższych i niższych. Autor bardzo umiejętnie łączy historię polityczną ze stosunkami społecznymi pokazując dynamikę przemian przy uwzględnieniu kluczowych dla Rzymian wydarzeń politycznych.
Tezy są ciekawe a wnioski, moim zdaniem, bardzo trafne. Dla mnie szczególnie interesujący był wątek związany z początkiem rozwoju relacji wczesnokapitalistycznych w społeczeństwie rzymskim i próba odpowiedzi na pytanie czemu kapitalizm nie zafunkcjonował.
Zaczynając lekturę miałem obawy co do skażenia treści przez wpływy marksistowskie jako, że książka napisana została przez Węgra w czasach świetności systemu komunistycznego w tym kraju. Nic jednak z tych rzeczy. Mamy dokładne przeciwieństwo i częste spieranie się przez autora ze zwolennikami marksizmu.
Książka doskonałym początkiem bardziej szczegółowych studiów na życiem społeczeństwa antycznego Rzymu.

Książka Gézy Alföldiego stanowi bardzo dobre wprowadzenie w tematykę społeczną starożytnego Rzymu. Można ją w zasadzie uznać za podręcznik do dziejów rzymskiego społeczeństwa od zarania aż po upadek Imperium. Podręcznikowa forma wymusza ograniczenia objętości, przez co wiele problemów zostało w „Historii społecznej...” zaledwie zarysowanych. Dla osób bardziej zainteresowanych tą tematyką z pewnością będzie więc ta praca tylko punktem wyjścia do dalszej lektury. Jak na podręcznik przystało, książka prezentuje zagadnienia w sposób uporządkowany w oparciu o chronologię. Kompozycja jest bardzo klarowna, a język nienużący, co ułatwia przyswajanie treści (np. przed egzaminem). Mi osobiście książkę dobrze się czytało. Autor przedstawił zagadnienie w sposób nieskażony ideologią, wielokrotnie zresztą polemizuje z historiografią marksistowską. W tym choćby punkcie dzieło Alföldiego przewyższa „Historię społeczną republikańskiego Rzymu” Łoposzki. Węgierski badacz bardzo umiejętni zasygnalizował związki problematyki społecznej z historią polityczną, przez co jego wizja zyskuje na konkretności, a opisywane procesy nie znajdują się w swego rodzaju próżni. Zasygnalizowane zostały najważniejsze kwestie sporne w nauce. Cała praca stanowi niewątpliwie ze wszech miar godne polecenia źródło wiedzy o społeczeństwie rzymskim.

Tomasz Babnis

• Starożytność