rozwińzwiń

Historia społeczna starożytnego Rzymu

Okładka książki Historia społeczna starożytnego Rzymu Geza Alfoldy
Okładka książki Historia społeczna starożytnego Rzymu
Geza Alfoldy Wydawnictwo: SAWW nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
332 str. 5 godz. 32 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Römische Sozialgeschichte
Wydawnictwo:
SAWW
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
332
Czas czytania
5 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
8385066659
Tłumacz:
Anna Gierlińska
Tagi:
Historia Rzym społeczeństwo ludzie zwyczaje
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
107
72

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja wyjściowa do badania społeczeństwa starożytnego Rzymu, napisana przystępnym językiem. W większości wciąż aktualna nawet po upływie wielu lat od wydania, brakuje w niej jednak na przykład wątku kobiecego.

Bardzo dobra pozycja wyjściowa do badania społeczeństwa starożytnego Rzymu, napisana przystępnym językiem. W większości wciąż aktualna nawet po upływie wielu lat od wydania, brakuje w niej jednak na przykład wątku kobiecego.

Pokaż mimo to

avatar
41
30

Na półkach:

Książka Historia społeczna starożytnego Rzymu Gezy Alföldiego to bardzo dobra pozycja dotycząca dziejów społeczeństwa rzymskiego. Autor w niezwykle trafny sposób nakreśla nam historię społeczeństwa, które przecież aktywnie uczestniczyło w polityce państwa rzymskiego. Procesy zachodzące w społeczeństwie cechowały się wieloma zmianami na przestrzeni dziejów. W szczególny sposób zainteresował mnie rozdział opisujący działalność braci Grakchów, którzy liczyli się z nastrojami w ówczesnym społeczeństwie rzymskim i podjęli się niezbędnych reform, mających na celu zmianę położenia uboższych warstw społecznych, jak chociażby ustawa ograniczająca wielkość majątków ziemskich.
Praca ma charakter podręcznikowy jednak mi w żadnej mierze to nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie książkę czyta się doskonale.
Niezbędna do poznania dziejów rzymskiego społeczeństwa. Warto przeczytać.

Książka Historia społeczna starożytnego Rzymu Gezy Alföldiego to bardzo dobra pozycja dotycząca dziejów społeczeństwa rzymskiego. Autor w niezwykle trafny sposób nakreśla nam historię społeczeństwa, które przecież aktywnie uczestniczyło w polityce państwa rzymskiego. Procesy zachodzące w społeczeństwie cechowały się wieloma zmianami na przestrzeni dziejów. W szczególny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
864
851

Na półkach: , ,

Bardzo dobra pozycja stanowiąca kompendium wiedzy na temat relacji społecznych w starożytnym Rzymie. Książka prezentuje zagadnienie w sposób chronologiczny i dla każdego opisywanego okresu zawiera tą samą metodologię wywodu: ogólna prezentacja stosunków społecznych z pogłębieniem treści w dalszej części dla warstw wyższych i niższych. Autor bardzo umiejętnie łączy historię polityczną ze stosunkami społecznymi pokazując dynamikę przemian przy uwzględnieniu kluczowych dla Rzymian wydarzeń politycznych.
Tezy są ciekawe a wnioski, moim zdaniem, bardzo trafne. Dla mnie szczególnie interesujący był wątek związany z początkiem rozwoju relacji wczesnokapitalistycznych w społeczeństwie rzymskim i próba odpowiedzi na pytanie czemu kapitalizm nie zafunkcjonował.
Zaczynając lekturę miałem obawy co do skażenia treści przez wpływy marksistowskie jako, że książka napisana została przez Węgra w czasach świetności systemu komunistycznego w tym kraju. Nic jednak z tych rzeczy. Mamy dokładne przeciwieństwo i częste spieranie się przez autora ze zwolennikami marksizmu.
Książka doskonałym początkiem bardziej szczegółowych studiów na życiem społeczeństwa antycznego Rzymu.

Bardzo dobra pozycja stanowiąca kompendium wiedzy na temat relacji społecznych w starożytnym Rzymie. Książka prezentuje zagadnienie w sposób chronologiczny i dla każdego opisywanego okresu zawiera tą samą metodologię wywodu: ogólna prezentacja stosunków społecznych z pogłębieniem treści w dalszej części dla warstw wyższych i niższych. Autor bardzo umiejętnie łączy historię...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

Książka Gézy Alföldiego stanowi bardzo dobre wprowadzenie w tematykę społeczną starożytnego Rzymu. Można ją w zasadzie uznać za podręcznik do dziejów rzymskiego społeczeństwa od zarania aż po upadek Imperium. Podręcznikowa forma wymusza ograniczenia objętości, przez co wiele problemów zostało w „Historii społecznej...” zaledwie zarysowanych. Dla osób bardziej zainteresowanych tą tematyką z pewnością będzie więc ta praca tylko punktem wyjścia do dalszej lektury. Jak na podręcznik przystało, książka prezentuje zagadnienia w sposób uporządkowany w oparciu o chronologię. Kompozycja jest bardzo klarowna, a język nienużący, co ułatwia przyswajanie treści (np. przed egzaminem). Mi osobiście książkę dobrze się czytało. Autor przedstawił zagadnienie w sposób nieskażony ideologią, wielokrotnie zresztą polemizuje z historiografią marksistowską. W tym choćby punkcie dzieło Alföldiego przewyższa „Historię społeczną republikańskiego Rzymu” Łoposzki. Węgierski badacz bardzo umiejętni zasygnalizował związki problematyki społecznej z historią polityczną, przez co jego wizja zyskuje na konkretności, a opisywane procesy nie znajdują się w swego rodzaju próżni. Zasygnalizowane zostały najważniejsze kwestie sporne w nauce. Cała praca stanowi niewątpliwie ze wszech miar godne polecenia źródło wiedzy o społeczeństwie rzymskim.

Tomasz Babnis

Książka Gézy Alföldiego stanowi bardzo dobre wprowadzenie w tematykę społeczną starożytnego Rzymu. Można ją w zasadzie uznać za podręcznik do dziejów rzymskiego społeczeństwa od zarania aż po upadek Imperium. Podręcznikowa forma wymusza ograniczenia objętości, przez co wiele problemów zostało w „Historii społecznej...” zaledwie zarysowanych. Dla osób bardziej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    108
  • Przeczytane
    90
  • Posiadam
    33
  • Historia
    16
  • Starożytność
    9
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    5
  • historia
    4
  • Historyczne
    3
  • Studia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia społeczna starożytnego Rzymu


Podobne książki

Przeczytaj także