Okładka książki Historia Rzymu

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
historyczna
typ
papier
7,21 (28 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Dzieje Rzymu to historia miasta-państwa, które w pewnym momencie rozpoczęło niepowstrzymaną ekspansję, by po kilku stuleciach podbojów zawładnąć światem śródziemnomorskim i połową kontynentalnej Europy. Dzieło obala mity tradycyjnej historiografii.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
oureion | 2014-11-11
Przeczytana: 09 listopada 2014

Po pierwsze i najważniejsze - parafrazując swobodnie tytuł jednego z filmów nieocenionych braci Coen: to nie jest książka dla niecierpliwych ludzi. Dla "historycznego laika", za jakiego się uważam, dzieło prof. Ziółkowskiego to nie lada wyzwanie - autor nie zabawia się w prowadzenie czytelnika za rączkę, nie próbuje ułatwić mu podróży przez tysiącletnią historię Cesarstwa. Już od pierwszy stron, obejmujących omówienie znalezisk archeologicznych z czasów archaicznych można srodze się przerazić - tekst pełen jest niezrozumiałych słów i pojęć, których profesor w żaden sposób nie próbuje nam przybliżyć. Kiedy jednak przebrniemy przez ten cokolwiek ciężki etap otrzymujemy sowitą nagrodę - wyśmienicie napisaną i arcyciekawą analizę historii Cesarstwa Rzymskiego od powstania zalążków mieściny Rzym po definitywny koniec Cesarstwa Zachodniego.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko bić pokłony profesorowi pod względem literackiego kunsztu, z jakim ta monografia została napisana. Wiele bym...

Piotr12 | 2013-12-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Świetne ujęcie procesów i powiązań gospodarczych z którymi dopiero związane są konkretne decyzje. Wydarzenia bez kontekstu nie mają logiki zaś Adam Ziółkowski dość dobrze zakreśla świat splotu interesów, różnic kulturowych i etnicznych, powiązań mikro i makro ale i także wpływu na niższym poziomie czyli kręgów towarzyskich świata rzymskiego. To wszystko toczy się razem dzięki czemu syntetyczny obraz historii Rzymu staje się i bardziej zrozumiały, i bardziej ludzki.

kairos | 2013-02-26

Ciężka, dla znających temat. Skupia się na skutkach i przyczynach, a nie na datach.

rafklim | 2015-01-14

Kalendarium literackie
  • Lemony Snicket
    45. rocznica
    urodzin
    Czasem wystarczy powiedzieć głośno, że się czegoś nienawidzi, i usłyszeć, że ktoś się z nami zgadza, aby poczuć się lepiej nawet w najgorszej sytuacji.
  • Chris Wooding
    38. rocznica
  • Wiesław Wernic
    109. rocznica
  • Leena Krohn
    68. rocznica
    urodzin
    Ten, kto wraca, jest zawsze kimś innym niż ten, który odszedł.
  • Michel de Montaigne
    482. rocznica
    urodzin
    Nie mam tego w charakterze, aby mnie gniewało, gdy spotkam się z różnicą w zdaniach i abym nie mógł ścierpieć towarzystwa ludzi, dlatego, że myślą i rozumują odmiennie niż ja. Raczej znajduję to bardziej osobliwym gdy się trafi na zgodność w usposobieniach i zamiarach. I nigdy nie było na świecie dw... pokaż więcej
  • Janusz Meissner
    37. rocznica
    śmierci
    Mizerne są zamierzenia ludzkie wobec niezłomnych postanowień losu.
  • Józef Wittlin
    39. rocznica
    śmierci
    Stary dziad - Dunaj szumiał za Prateren jak zwykle i zanosił do morza, do Czarnego - swój wieczny spokój na przechowanie. Ostatnia fala dunajowa zabrała ze sobą na wieki uroczą melodię tego miasta, melodięm która już nie wróci, jak nie powróci nigdy do serca dobra krew, wytoczona z ludzi.
  • Carmen Laforet
    11. rocznica
    śmierci
    Może sens życia dla kobiety polega wyłącznie na tym, że ktoś ją odkryje, spojrzy na nią w taki sposób, że ona sama poczuje się ładna i promienna?
  • Kornel Filipowicz
    25. rocznica
    śmierci
    Od dzieciństwa słyszałam z ust mojej mamy i ciotek na temat mężczyzn takie zdanie, że mężczyźni są jak dzieci, że chcieliby się całe życie bawić, że ma się z nimi tylko kłopot, pożytek z nich niewielki, a przyjemność wątpliwa.
  • Henryk Rzewuski
    149. rocznica