historia

Dzieje Rzymu to historia miasta-państwa, które w pewnym momencie rozpoczęło niepowstrzymaną ekspansję, by po kilku stuleciach podbojów zawładnąć światem śródziemnomorskim i połową kontynentalnej Europy. Dzieło obala wiele mitów tradycyjnej historiografii.

źródło opisu: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, 2004

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Elevander | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Bardzo trudno mi ocenić tę książkę. Nie jest to klasyczny podręcznik dziejów Rzymu, nie jest to jednak monografia. Autor skupia się nie na zagadnieniach polityczno-militarnych, ale na instytucjach, mechanizmach działania oraz ustroju państwa rzymskiego. Pod tym względem analiza niektórych przekazów historiograficznych czy epigraficznych jest bardzo szczegółowa. Ale jeśli idzie o wojny (zarówno zewnętrzne, jak domowe), czytelnik nie dowie się za wiele. Bardzo duża dysproporcja panuje między okresem republikańskim a cesarskim. Dzieje Cesarstwa są opisane bardzo pobieżnie w przeciwieństwie do bardzo dokładnej narracji o Republice. Rozumiem, że Autor bardziej interesuje się wczesnym Rzymem, ale w moim odczuciu układ treści powinien być bardziej zrównoważony. Co jeszcze zaliczyłbym do wad pracy? Nieeleganckie w moim odczuciu uwagi na temat błędnych (zdaniem A. Ziółkowskiego) opinii dawniejszych historyków przekraczają w kilku punktach granice dobrego smaku, a odbieram je tym bardziej...

MonicaAlice | 2015-04-15
Przeczytana: kwiecień 2015

Trudna, nie do przebrnięcia dla nieznających tematu, a z pewnością fascynująca dla pasjonatów. Autor nie skupia się na faktografii, którą w jego założeniu czytelnik powinien znać, o wiele więcej miejsca poświęca porównaniu badań, interpretacji i poglądów na temat dziejów starożytnego Rzymu.

oureion | 2014-11-11
Przeczytana: 09 listopada 2014

Po pierwsze i najważniejsze - parafrazując swobodnie tytuł jednego z filmów nieocenionych braci Coen: to nie jest książka dla niecierpliwych ludzi. Dla "historycznego laika", za jakiego się uważam, dzieło prof. Ziółkowskiego to nie lada wyzwanie - autor nie zabawia się w prowadzenie czytelnika za rączkę, nie próbuje ułatwić mu podróży przez tysiącletnią historię Cesarstwa. Już od pierwszy stron, obejmujących omówienie znalezisk archeologicznych z czasów archaicznych można srodze się przerazić - tekst pełen jest niezrozumiałych słów i pojęć, których profesor w żaden sposób nie próbuje nam przybliżyć. Kiedy jednak przebrniemy przez ten cokolwiek ciężki etap otrzymujemy sowitą nagrodę - wyśmienicie napisaną i arcyciekawą analizę historii Cesarstwa Rzymskiego od powstania zalążków mieściny Rzym po definitywny koniec Cesarstwa Zachodniego.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko bić pokłony profesorowi pod względem literackiego kunsztu, z jakim ta monografia została napisana. Wiele bym...

Piotr12 | 2013-12-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Świetne ujęcie procesów i powiązań gospodarczych z którymi dopiero związane są konkretne decyzje. Wydarzenia bez kontekstu nie mają logiki zaś Adam Ziółkowski dość dobrze zakreśla świat splotu interesów, różnic kulturowych i etnicznych, powiązań mikro i makro ale i także wpływu na niższym poziomie czyli kręgów towarzyskich świata rzymskiego. To wszystko toczy się razem dzięki czemu syntetyczny obraz historii Rzymu staje się i bardziej zrozumiały, i bardziej ludzki.

kairos | 2013-02-26

Ciężka, dla znających temat. Skupia się na skutkach i przyczynach, a nie na datach.

Radogost | 2016-06-24
Manfred | 2016-02-01