Okładka książki Historia Rzymu

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
historyczna
typ
papier
7,21 (28 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Dzieje Rzymu to historia miasta-państwa, które w pewnym momencie rozpoczęło niepowstrzymaną ekspansję, by po kilku stuleciach podbojów zawładnąć światem śródziemnomorskim i połową kontynentalnej Europy. Dzieło obala mity tradycyjnej historiografii.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
oureion | 2014-11-11
Przeczytana: 09 listopada 2014

Po pierwsze i najważniejsze - parafrazując swobodnie tytuł jednego z filmów nieocenionych braci Coen: to nie jest książka dla niecierpliwych ludzi. Dla "historycznego laika", za jakiego się uważam, dzieło prof. Ziółkowskiego to nie lada wyzwanie - autor nie zabawia się w prowadzenie czytelnika za rączkę, nie próbuje ułatwić mu podróży przez tysiącletnią historię Cesarstwa. Już od pierwszy stron, obejmujących omówienie znalezisk archeologicznych z czasów archaicznych można srodze się przerazić - tekst pełen jest niezrozumiałych słów i pojęć, których profesor w żaden sposób nie próbuje nam przybliżyć. Kiedy jednak przebrniemy przez ten cokolwiek ciężki etap otrzymujemy sowitą nagrodę - wyśmienicie napisaną i arcyciekawą analizę historii Cesarstwa Rzymskiego od powstania zalążków mieściny Rzym po definitywny koniec Cesarstwa Zachodniego.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko bić pokłony profesorowi pod względem literackiego kunsztu, z jakim ta monografia została napisana. Wiele bym...

Piotr12 | 2013-12-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Świetne ujęcie procesów i powiązań gospodarczych z którymi dopiero związane są konkretne decyzje. Wydarzenia bez kontekstu nie mają logiki zaś Adam Ziółkowski dość dobrze zakreśla świat splotu interesów, różnic kulturowych i etnicznych, powiązań mikro i makro ale i także wpływu na niższym poziomie czyli kręgów towarzyskich świata rzymskiego. To wszystko toczy się razem dzięki czemu syntetyczny obraz historii Rzymu staje się i bardziej zrozumiały, i bardziej ludzki.

kairos | 2013-02-26

Ciężka, dla znających temat. Skupia się na skutkach i przyczynach, a nie na datach.

rafklim | 2015-01-14

Kalendarium literackie
  • Lewis Carroll
    183. rocznica
    urodzin
    - Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja.
    - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.
    - Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja.
    - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj.
  • Clarissa Pinkola Estés
    70. rocznica
    urodzin
    Aby obcować z dziką stroną swej natury, kobieta musi na jakiś czas zostawić świat i pogrążyć się w stanie odosobnienia (aloneness) w najstarszym sensie tego słowa.(...)Właśnie taki jest cel samotności - stać sie jednią.
  • Frank Miller
    58. rocznica
    urodzin
    W tym, co robię, nie ma ode mnie lepszego. Ale to, w czym jestem najlepszy, nie jest zbyt przyjemne.
  • Leopold Sacher-Masoch
    179. rocznica
    urodzin
    Mężczyzna kieruje się w życiu zasadami, kobieta tylko uczuciem, jakie ją w danej chwili ogarnia. Nie zapomnij o tym i nie czuj się nigdy bezpiecznie u boku kobiety, którą kochasz.
  • Eliette Abecassis
    46. rocznica
    urodzin
    My, kochankowie godzin, które idą w zapomnienie, kochankowie dni, które mijają, zatrzymajmy czas, pozostańmy tu na chwilę, a ta niech trwa cały dzień dla nas, zwróconych twarzami ku sobie w tym pociągu wiozącym nas w nieznane.
  • Wojciech Albiński
    80. rocznica
    urodzin
    Rozmowy z gwiazdami zawsze kończą się zwycięstwem gwiazd.
  • Steve Leialoha
    63. rocznica
  • Helena Sęk
    77. rocznica
  • Jerome David Salinger
    5. rocznica
    śmierci
    Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić
  • John Updike
    6. rocznica
    śmierci
    Z reguły jest tak, że każde małżeństwo składa się z arystokraty i wieśniaka. Z nauczyciela i ucznia.
  • Jan Baszkiewicz
    4. rocznica
    śmierci
    Owszem, można rzec, że rewolucja francuska rozrzutnie marnowała świetne polityczne talenty; ale przecież to ona, i dopiero ona pozwoliła im się w ogóle ujawnić! To dzięki niej z obdłużonych adwokatów, z lekarzy bez klienteli, z publicystów bez czytelników, z inteligenckiej bohemy - wyrastali mężowie... pokaż więcej
  • Kazimierz Smoleń
    3. rocznica
  • Izaak Babel
    75. rocznica
    śmierci
    Gedali oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń".
  • Stepan Chapman
    1. rocznica
    śmierci
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.

Znajdź nas na Facebooku