Zorro

Siedmioróg
2002-01-01
2002-01-01
Jan Jackowicz

Któż nie zna tajemniczego, zamaskowanego rozbójnika w czerni, który dzielnie ratuje uciśnionych, fenomenalnie włada szpadą oraz pędzi jak strzała na swym oddanym rumaku?
Tak, to señor Zorro! 😀
Opowieść ta jest pełna akcji, pościgów i pojedynków. Jest również wątek miłosny, albowiem nasz główny bohater zakochuje się w jednej ze szlachcianek- Lolitcie. Ta opowieść jest również mocno “przegadana”😬 ale i tak dobrze mi się ją czytało. Autor używa charakterystycznego na tamte czasy słownictwa, zwrotów, które mi się podobały. Warto było poznać pierwowzór literacki😉 Cały czas miałam przed oczami tego Zorro z mojego ulubionego serialu z 1957 roku, którego oglądałam w każdą niedzielę po bajkach Walta Disneya będąc małą… „dziewoją” 😅
Ciekawa lektura, na kilka wieczorów.
Polecam i oceniam 7/10.

Tak, to señor Zorro! 😀

Sięgając po książkę, miałam przed oczami serial Disneya oraz filmy z Banderasem i Tyrone Powerem. I... chyba oczekiwania były wyższe niż to, co dostałam. Przyjemnie się ją czyta, są zawijasy fabularne, nieco humoru i romansu, akcji. Jednak nie nazwałabym tego dziełem najwyższych lotów. Warto przeczytać, ale potem odbić sobie na fanfikach.

Miły powrót do przygód bohatera mojego dzieciństwa. Co prawda z twórczością McCulleya miała styczność po raz pierwszy, co nie zmienia faktu, że przypomniałam sobie kilka ważnych postaci, które towarzyszyły bądź przeszkadzały Zorro w jego poczynaniach. Ogółem książka wypada nieźle jako przygodówka. Pojawiają się wątki polityczne, ale nieco zepchnięte na tło, na pierwszym planie mamy szpadę, dzikie galopady i walki z bezprawiem w różnych postaciach. Autor nie pozbawił historię wątku komicznego - relacja Lolity i Diega nie raz wywoływała u mnie śmiech. Jest parę karykatur i wyraźny podział na dobrych i złych, ale ego rodzaju historie mają swój urok i jak najbardziej warto do nich wracać.

Tak, jak bardzo kocham Zorro, to równie mocno nienawidzę wybranki jego serca. Do tej pory nie potrafię pojąć, co on w niej dostrzegł pod tą całą pychą, samouwielbieniem i żałosnymi tekstami o rzekomej miłości. Nie wierzę, że było tam jakieś uczucie. Po prostu nie.
A co do samej książki z pominięciem beznadziejnego, w moim odczuciu, wątku miłosnego to praktycznie niewiele zostaje, gdyż akcja głównie skupia się na tym. Na bardzo duży plus oceniam postać don Diego i jego mistrzowski kamuflaż, Zorro jak zawsze niesamowity w akcji, reszta też daje radę (oprócz wspomnianej wyżej panienki). Ogólnie polecam, bo to niezła przygodówka. Szczególnie dla wielbicieli postaci Zorro :)

Kocham Zorra chyba od zawsze. Przede wszystkim tego disneyowskiego. Dlatego odkrycie książki, na podstawie której powstał mój ukochany serial dzieciństwa było dla mnie sporym szokiem. Kicz do sześcianu w stylu brazylijskich telenowel, tyle że krótsze i ma mniej wątków. Ale w końcu to powieść groszowa.

Kocham tę książkę. Jest stosunkowo krótka, lecz mimo to czyta się ją łatwo i przyjemnie. Zamaskowany jeździec, pomagający słabym i uciśnionym... taki hiszpański Robin Hood. Zabawna, barwnie opisująca podniosłe czyny naszego dzielnego awanturnika. I do tego zakazana, a jednocześnie czysta miłość, przedstawiona w romantyczny, niezwykły sposób. Polecam :)

No po prostu bajka... tak mnie wciągnęła i tak zgłupiałam że nie wiedziałam (pomimo oglądania serialu) czy ten kto jest zorro nim jest... bajka po prostu i romans :D flirty itp :D

• Przygodowe
  • Czytane wielokrotnie