Krucjata połabska 1147

Historyczne Bitwy
Bellona
2017-02-01
2017-02-01
historia mediewistyka średniowiecze Słowianie połabscy Niemcy krucjata Niklot Połabie

Autor jest dla mnie ekspertem w kwestii Słowian i nie inaczej jest z tą pozycją. W tej części serii "Historyczne Bitwy" widzimy ostateczny upadek pogańskich państw Słowian.

Krucjatę połabską należy rozpatrywać wieloaspektowo i patrzeć z perspektywy czasu na jej skutki. Niemcy, Duńczycy i trochę Polacy najechali ich ziemię to ważniejszych grodów, jak np. Szczecin nie zdobyli. Ba, Duńczycy dali się zaskoczyć podczas jednego oblężenia, że ponieśli spore straty i prędzej było im spieszno do domu niż wojaczki. No, dobra, ale Słowian połabskich dziś nie ma (no prawie). Zgadza się, tylko żeby to zrozumieć trzeba zacząć od początku. Na szczęście książka spisana jest przez pasjonata na emigracji w Niemczech. To niedobrze, bo zazwyczaj trzeba się wczytać w takie książki i potrzeba sporej wiedzy, żeby ogarnąć "wycieczki" autora na inne wydarzenia. Z drugiej strony, temat nie jest traktowany po macoszemu. Tak jest tutaj. Niestety ilość źródeł jest dość wąska, a te, które są dość zniekształcone przez jedną stronę konfliktu. Do takich "zanieczyszczeń" należy traktowanie sztuki wojennej Słowian jako niskich lotów. Słowianie sporo napsuli krwi Niemcom poprzez, dzisiaj nazwaną, obroną uporczywą i budowanie wytrzymalszych grodów. Te we Włoszech jakoś zbudowane z kamienia szybciej się rozpadały. Nie wolno też zapominać to, tym, że to Słowianie panowali na Bałtyku. Nie Wikingowie, tylko Słowianie. Minusem są mapki na końcu książki.

Rzetelnie nakreślone tło parcia Niemców na słowiańskie tereny Połabia w 1147 roku. Znakomite opisy starć bojowych, jak zawsze u Barkowskiego po mistrzowsku.

Ciekawie napisana książka historyczna. Można sobie odświeżyć wiedzę na temat historii Słowian połabskich oraz dowiedzieć się, kilku nowych rzeczy. Autor dość w pzrekonywujący sposób argumentuje tezy, które stawia w książce. Nie boi sie odpowiedzi na trudne pytania, jego wywody są spójne i logiczne. Na minus idzie trochę mało obiektywny stosunek do religii pogańskiej. Rążą sformułowania na temat kapłanów pogańskich, typu: kapłańska sitwa oraz osobiste przekonanie autora o wyższości chrześcijaństwa nad politeizmem słowiańskim. To rzutuję trochę na ocenę końcową. Mimo wszystko książkę polecam, dobrze opisany temat krucjat północnoeuropejskich

Temat ciekawy, mało znany, w szkołach niestety o tym nie ma. To na plus, takich pozycji nigdy na rynku dość.
Z tymże czytało mi się tę pozycję jakoś ciężko, miałem poczucie chaosu, ciężko było mi się odnaleźć w treści.

Dobra, solidna pozycja historyczna

Dobra, solidna pozycja historyczna

Książka budzi mieszane uczucia. Z jednej strony jest dobrze warsztatowo napisana, czyta się lekko i porusza mało opisany w publikacjach temat. Z drugiej strony, niestety, autor co i rusz rzuca jakieś tezy bez jakiejkolwiek argumentacji, czy własnej, czy poprzez podanie jakiegokolwiek źródła. Wg mnie autor mógłby je więc spokojnie rozwijać, co zwiększyłoby objętość o mniej więcej 1/3, bez uszczerbku dla jej popularnonaukowego charakteru i lekkości czytania. Tradycyjnie dla tej serii wydawniczej minusem są nieliczne i ubogie mapy.

Książka porusza bardzo ciekawy fragment historii, który niestety nie doczekał się dużej ilości wydanych pozycji w Polsce.
I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie bardzo tendencyjne podejście autora do tematu, to znaczy Niemcy źli, Słowianie mega (co generalnie może by nie było takie złe, ale świat niestety aż tak biało-czarny nie jest). A już kuriozum (wg. mnie) jest pisanie, że Słowianie na Połabiu nie przetrwali, bo nie przyjęli chrześcijaństwo, a to "Kościół gwarantował lojalność wobec państwa rzesz społeczeństwa". Jeszcze bym zrozumiał, że brak przyjęcia chrześcijaństwa wykluczał z elitarnego grona państw wczesnośredniowiecznych, z kręgu kultury zachodniej, itd. ale akurat to społeczność Słowian połabskich była bardzo lojalna wobec swoich władców i bez oporów znosiła ciężkie wyrzeczenia związane z ciągłymi walkami. Jeszcze specyficzny dobór źródeł i ich interpretacja w sposób pasujący do przyjętej tezy kłuje trochę w oczy.
Mimo wszystko warto, szczególnie jeśli bedzie się posiłkowali również innymi pozycjami aby wyrobić sobie szerszy pogląd na sprawę.

Bardzo dobrze się czyta. Przyczyny, przebieg i skutki. Polecam.

Bardzo dobrze się czyta. Przyczyny, przebieg i skutki. Polecam.

Ciekawa książka. Polecam

Ciekawa książka. Polecam