0867132X
czasopisma
Szaten

Łukasz M. Wiśniewski TORMENT: UDRĘCZONE WIELOŚWIATY Nieco przed premierą gry – dumnie określanej jako duchowa spadkobierczyni kultowego „Planescape: Torment” – mieliśmy okazję przyjrzeć się jej trochę bliżej i porozmawiać z szefem ekipy odpowiedzialnej za scenariusz. Marcin Waincetel GRANICE WYOBRAŹNI pomiędzy realizmem i fantastyką w polskiej literaturze W literaturze docenia się nie tylko...

Łukasz M. Wiśniewski
TORMENT: UDRĘCZONE WIELOŚWIATY

Marcin Waincetel
GRANICE WYOBRAŹNI
pomiędzy realizmem i fantastyką w polskiej literaturze

W literaturze docenia się nie tylko pomysł, formę, ale też odwagę w eksperymentowaniu – tworzenie gatunkowych hybryd. Zjawisko interesujące dla czytelników, bywa jednak kłopotliwe dla badaczy. Zwłaszcza gdy granice pomiędzy konwencjami ulegają stopniowemu zamazaniu. Dzieje się tak choćby pomiędzy realizmem i fantastyką, co widać na charakterystycznym fragmencie współczesnej polskiej prozy.

Tomasz Miecznikowski
ROANOKE – PRAWDZIWE ZAGINIĘCIA, FANTASTYCZNE POWROTY

W 1590 roku świat dowiedział się o zaginięciu pierwszej angielskiej kolonii zamieszkałej na wyspie Roanoke, na terenie dzisiejszej Karoliny Północnej w USA. W 2016 roku twórcy serialu „American Horror Story” postanowili przedstawić widzom swoją wersję tego do dziś niewyjaśnionego wydarzenia. Jak to dobrze znamy z popkultury, wersję nie pierwszą i z pewnością nie ostatnią.

Marcin Zwierzchowski
ROBOT TEŻ CZŁOWIEK

Seriale „Westworld” i „Humans” w zupełnie inny sposób podchodzą do tematyki powstania Sztucznej Inteligencji. Inicjują jednak dyskusję, której za jakiś czas po prostu nie będziemy mogli uniknąć.

Marta Sobiecka
DIABŁY POLSKIE, DIABŁY NASZE
część 1

Leśny diablik, domowy skrzat, szlachcic, bankier. Raz trzyma w szponach za kwartę gorzały, innym razem za zagraniczne szmugle. Mami, prawi komplementy, wyprowadza w pole, by innym razem dać się wpuścić w maliny przez chłopka-roztropka.

Ponadto w numerze:

– opowiadania m.in. Iana McDonalda;

– felietony i inne stałe atrakcje.

źródło opisu: fantastyka.pl

źródło okładki: fantastyka.pl

• Dziewczyna, która wróciła
  • Pudełko z guzikami Gwendy
  • Świąteczne marzenie
  • Magiczny wieczór
  • Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni
  • Smocza straż
  • Głęboka Próżnia
  • Córka
  • Nocny ogrodnik
  • Miłość
  • Murder Park. Park morderców
Dziewczyna, która wróciła

6,98 (43 ocen i opinii)
Magiczny wieczór
Agnieszka Krawczyk

7,41 (27 ocen i opinii)
Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni
Joanne Kathleen Rowling

6,19 (26 ocen i opinii)
Smocza straż
Brandon Mull

8,86 (21 ocen i opinii)
W restauracji
Christoph Ribbat

8 (1 ocen i opinii)
Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
Norman Davies

8,67 (3 ocen i opinii)
Miłość
Ignacy Karpowicz

5,46 (48 ocen i opinii)
Murder Park. Park morderców
Jonas Winner

7,67 (51 ocen i opinii)
Fantasy-Bestiarium | 2017-02-22

Nowy numer Nowej Fantastyki po raz kolejny do mnie dotarł i skradł mi trochę wolnego czasu. Zostałem wciągnięty w lekturę już za sprawą rewelacyjnej okładki „Torment. Tides of Numenera". Zagłębiając się dalej w czytanie, już wiedziałem, że będę miał co studiować. Moją uwagę na samym wstępie przykuł tekst Łukasza M. Wiśniewskiego - "Torment: Udręczone Wieloświaty" oraz "Granice Wyobraźni - Pomiędzy realizmem i fantastyką w polskiej literaturze" Marcina Waincetela. Artykuł poświęcony "Roanoke – Prawdziwe zaginięcia, fantastyczne potwory" Tomasza Miecznikowskiego również zachęcił mnie do dalszego zgłębienia magazynu. Nie zwlekając dłużej przystąpmy do recenzji.

Tekst autorstwa Łukasza M. Wiśniewskiego - "Torment: Udręczone Wieloświaty" przywrócił mi dawno już zatarte wspomnienia z młodzieńczych lat, gdy grałem zawzięcie w starszą wersję tej gry "Planescape: Torment". Artykuł zawiera wiele faktów i ciekawostek związanych ze starszą wersją gry, jak i jej najnowszą odsłoną. Niebawem...

| 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017