rozwińzwiń

Nowa Fantastyka 413 (02/2017)

Okładka książki Nowa Fantastyka 413 (02/2017) Magdalena Kucenty, Ian McDonald, Seanan McGuire, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Michał Smyk, Szymon Stoczek
Okładka książki Nowa Fantastyka 413 (02/2017)
Magdalena KucentyIan McDonald Wydawnictwo: Prószyński Media Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
czasopisma
fantastyka fantasy science fiction

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Zwykle nie komentuję wstępniaków ale tym razem ręce mi opadły gdy przeczytałem te brednie. Otóż redaktor naczelny pisma za szkodliwe dla filmu ma realizm, logikę, sens i wielowymiarowość bohaterów. Czyli co? Zostaje nam kicz, pulpa, rechot i disco-polo. I ktoś taki kieruje wydawnictwem kulturalnym. Powinien iść w politykę, tam tego typu podejście jest pożądane. Szkoda gadać.

Wyrównanie - Szymon Stoczek
Świetnie obmyślana, oryginalna, rzeczywistość. Jakiś taki świat post-apo z settingiem celnie określonym przez redaktora clockworkpunkiem ale to wszystko bez ewidentnych kalek i zapożyczeń. Ów świat zapełniają postacie złożone, przemyślane. Do tego ładnie poprowadzona narracja, elegancki język. Fabułę mamy tu raczej dość prostą, acz interesującą, ładnie sprzęgniętą z kreacją rzeczywistości. Po stronie minusów można zapisać niechlujną redakcję tekstu. Chętnie przeczytałbym powieść w tym świecie. Jakąś dobrze pomyślaną przygodę filozoficzno-awanturniczą.
8/10

Czwarta wiadomość - Magdalena Kucenty
Krótkie, mięsiste, dorzeczne. SF średniego zasięgu na temat rozwoju biotechnologii i związanych z tym konsekwencji i dylematów etycznych. Temat dość ostatnio modny i pospolity, acz potraktowany oryginalnie. Warto.
7/10

Ballada o Kwiatuszku - Michał Smyk
Kolejny owoc konkursu wiedźmińskiego i kolejne opowiadanie lepsze od zwycięskiego. Z przymrużeniem oka, z sympatycznym humorem, fabułą taką sobie co prawda, ale z jakimś tam drugim dnem, niezbyt głębokim wszakże. Sympatyczne.
6/10

Botanica veneris: Trzynaście wycinanek wykonanych przez Idę, hrabinę Rathangan - Ian McDonald
Barokowa kwiecistość świata przedstawionego, nieśpieszna narracja, oryginalny pomysł fabularny, wiarygodni bohaterowie. Wyjątkowy kunszt literacki. Rzecz, przynajmniej początkowo, wymaga skupienia i uwagi, później mnie wciągnęło i płynąłem wraz z bohaterką przez egzotyczne krajobrazy.
9/10

Córki Posejdona - Seanan McGuire
Redaktor w stopce twierdzi, że to jedno z najciekawszych opowiadań ostatnich lat. Ja twierdzę, że najsłabsze w tym numerze. Co prawda numer mocny jak rzadko, ale jednak. Brak tu w zasadzie fabuły, opowiadanie opiera się na koncepcie dotyczącym konsekwencji i problemów etycznych związanych z interwencjami genetycznymi. Czyli na poziomie problemowym opowiadanie bardzo podobne do Czwartej wiadomości Magdaleny Kucenty z tego numeru. Ale napisane słabiej, problemowo płycej, mniej subtelnie rozegrane i zdecydowanie bardziej wtórne w warstwie czystej opowieści.
5,5/10

Publicystyka

Najpierw coś o grach, nie czytałem, potem o realizmie i fantastyce na przykładzie przemian w twórczości kilku polskich autorów, tajemnicach z przeszłości, polskich diabłach i człowieczeństwie robotów. Wszystkie artykuły na przyzwoitym poziomie. Z felietonistów wart czytania jest Kosik i Orbitowski.

Recenzji nie chciało mi się czytać. Po pobieżnym przeglądzie gwiazdek wiosek taki, że recenzenci chyba nazbyt lekką ręką je przyznają.

Podsumowując, numer wyjątkowo wart lektury.
8/10

Nowy numer Nowej Fantastyki po raz kolejny do mnie dotarł i skradł mi trochę wolnego czasu. Zostałem wciągnięty w lekturę już za sprawą rewelacyjnej okładki „Torment. Tides of Numenera". Zagłębiając się dalej w czytanie, już wiedziałem, że będę miał co studiować. Moją uwagę na samym wstępie przykuł tekst Łukasza M. Wiśniewskiego - "Torment: Udręczone Wieloświaty" oraz "Granice Wyobraźni - Pomiędzy realizmem i fantastyką w polskiej literaturze" Marcina Waincetela. Artykuł poświęcony "Roanoke – Prawdziwe zaginięcia, fantastyczne potwory" Tomasza Miecznikowskiego również zachęcił mnie do dalszego zgłębienia magazynu. Nie zwlekając dłużej przystąpmy do recenzji.

Tekst autorstwa Łukasza M. Wiśniewskiego - "Torment: Udręczone Wieloświaty" przywrócił mi dawno już zatarte wspomnienia z młodzieńczych lat, gdy grałem zawzięcie w starszą wersję tej gry "Planescape: Torment". Artykuł zawiera wiele faktów i ciekawostek związanych ze starszą wersją gry, jak i jej najnowszą odsłoną. Niebawem "Torment. Tides of Numenera" ukaże się i będziecie mogli sami się przekonać czy gra warta jest zachodu. Ja osobiście nie mogę się już doczekać. Gra zapowiada się naprawdę rewelacyjnie, a sam tekst również jest wart przeczytania.

Kolejnym tekstem wartym przeczytania jest "Granice Wyobraźni - Pomiędzy realizmem i fantastyką w polskiej literaturze" Marcina Waincetela. Autor opisuje różnice i cechy wspólne zachodzące pomiędzy realizmem i fantastyką w polskiej literaturze. Artykuł przeczytałem z przyjemnością i Was również gorąco do tego zachęcam. "Roanoke – Prawdziwe zaginięcia, fantastyczne potwory" Tomasza Miecznikowskiego opisuje dziwaczną i przerażającą historię zaginięcia w 1590 roku angielskiej kolonii z wyspy Roanoke, która znajdowała się na terenie dzisiejszej Karoliny Północnej w USA. Tekst ciekawy, zawierający wiele ciekawostek i napisany z humorem. Polecam.

Lektura magazynku okazała się owocna i dostarczyła mi sporo mocnych wrażeń i dobrego humoru. Po zakończeniu lektury wyszedłem bogatszy o kolejną porcję wiedzy, zdobytą w sposób lekki i emocjonujący. Godny uwagi okazał się również artykuł - "Diabły Polskie, Diabły Nasze" Marty Sobieckiej, opisujący liczne diabły z naszych słowiańskich mitów i legend. Autorka nie ominęła w swoim tekście, choćby domowych skrzatów czy leśnych diablików sprawiając, że przeczytałem go z dużą ciekawością. Magazyn ten zawiera sporo ciekawych artykułów, opowiadań oraz felietonów, w których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jak najbardziej polecam.

• Czasopisma
  • Nowa Fantastyka 2017
  • 2017 Czasopisma
  • 2017
  • Czytane w 2017
  • ! Posiadam
  • Nowa Fantastyka

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 413 (02/2017)

Okładka książki Znak nr 825 (2) / 2024 Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Ivan Davydenko, Wojciech Engelking, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kasia, Karol Kleczka, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Anna Mateja, Lech M. Nijakowski, Janusz Poniewierski, Katarzyna Prot-Klinger, Ishbel Szatrawska, Ola Szmida, Joanna Tokarska-Bakir, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Bogdan de Barbaro
Ocena 7,0
Znak nr 825 (2... Michał Cichy, Diana...
Okładka książki Nowa Fantastyka 497 (02/2024) Algernon Blackwood, Davide Camparsi, Piotr Gociek, Michał Gołkowski, Andrzej Miszczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Switłana Taratorina
Ocena 7,3
Nowa Fantastyk... Algernon Blackwood,...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 6 (48) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
Ocena 8,0
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (73) / 2024 Edyta Bystroń, Ronan Farrow, Kamil Fejfer, Anouk Herman, Olga Hund, Katarzyna Kazimierowska, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Audrey Magee, Paul B. Preciado, Redakcja magazynu Pismo, Michał Rzecznik, Krzysztof Siwczyk, Wasyl Stus, Aleksandra Warecka
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Rona...
Okładka książki Znak nr 824 (1/2024) Wojciech Bonowicz, Karina Caban, Michael Chabon, Magdalena Czubaszek, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Andrzej Leder, Jakub Majmurek, Anna Marchewka, Jacek Masłowski, Anna Mateja, Maciej Miłkowski, Janusz Poniewierski, Maciej Sieńczyk, Tadeusz Sławek, Monika Świerkosz, Ola Szmida, Aleksandra Woźniak-Marchewka, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Ocena 8,0
Znak nr 824 (1... Wojciech Bonowicz, ...