czasopisma
LubimyCzytać

“Smokopolitan” to nowy magazyn ogólnofantastyczny, którego celem stworzenie nowej platformy wydawniczej dla młodych, zdolnych twórców oraz wskrzeszenie w Polsce idei „fani dla fanów”. Chcemy by ponownie młodzi twórcy fantastyki mieli możliwość publikowania swoich pierwszych tekstów na łamach prasy i aby polscy czytelnicy na powrót mogli poznawać nowych pisarzy tego gatunku. A mówiąc prościej – chcemy aby w fantastyce zapanowało znowu radosne, twórcze ożywienie.

Kiedy ?

“Smokopolitan” jest kwartalnikiem – kolejne numery będą ukazywać się w maju, sierpniu, listopadzie i w lutym.

Za ile ?

Ponieważ “Smoko” to pismo przede wszystkim fanowskie chcemy je udostępniać bezpłatnie. “Smokopolitan” w formacie elektronicznym (PDF, EPUB, MOBI) można pobrać za darmo z naszej strony internetowej www.smokopolitan.pl, natomiast wydanie papierowe można otrzymać za cenę stanowiącą równowartość jego wydruku.

źródło opisu: http://krakowskiesmoki.historiavita.pl/

Dziewczyny z Dubaju
Piotr Krysiak

5,42 (43 ocen i opinii)
Zabójczy pocisk
Łukasz Orbitowski , Olga Rudnicka , Jakub Małecki , Ryszard Ćwirlej , Tomasz Sekielski , Joanna Opiat-Bojarska , Marta Guzowska , Małgorzata Rogala , Wojciech Chmielarz , Remigiusz Mróz , Robert Małecki , Marta Matyszczak , Katarzyna Puzyńska , Bartosz Szczygielski

6,2 (20 ocen i opinii)

5,67 (15 ocen i opinii)
Beremis | 2016-10-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 15 października 2016

Półtorej roku od ukazania, ale w końcu się dorwałem do egzemplarza (ebook) i przeczytałem. Krótko: warto, choć nie od deski do deski. Dwa opowiadania świetne reszta co najwyżej przeciętna.
We wstępie do pierwszego numeru nawiązują do pierwszego wydania Magii i Miecza, miło, że zauważają, że nie są pierwsi i zapewne nie ostatni. Wrócenie do formuły zina (uwspółcześnionej), produktu od fanów dla fanów - świetnie. Dla czytelnika ryzykownie, bo można natknąć się na niskiej jakości amatorszczyznę podpompowaną rozbujały ego naczelnego, redakcji. Na szczęście w Smokopolitanie nie jest tak źle.

Motyw przewodni numery: pisarskie wychodzenie z szafy: nie dla mnie, ale może nie będzie tak źle i co nie co poczytam sobie.
Simon Znak: "ABC wychodzenia z szafy". No i już na starcie tekst nie dla mnie, pierdu, pierdu, przeleciałem szybko przez akapity nic dla siebie nie znajdując. Początek kiepski.
Katarzyna Koćma: "Jak porzucić klasyków". Niby tekst już bardziej do mnie skierowany, tak jak dla...

Hrosskar | 2017-02-11
Przeczytana: 09 lutego 2017

Ponad półtora roku temu ukazał się pierwszy numer Smokopolitana - nowego na polskim rynku magazynu ogólnofantastycznego, które za cel postawiło sobie stworzenie platformy wydawniczej dla młodych twórców oraz wskrzeszenie idei fani dla fanów. Jest to kwartalnik, ukazujący się w wersji papierowej za równowartość kosztu jego wydruku oraz w formacie elektronicznym, do pobrania za darmo ze strony smokopolitan.pl. Czasopismo znałem już wcześniej, nawet czytałem pojedyncze artykuły i opowiadania, lecz do niedawna zupełnie nie myślałem o recenzowaniu tego typu publikacji. Zachęcony jednak pozytywnym odbiorem moich opinii na temat magazynu Brama, OkoLica Strachu oraz mailem od redakcji, postanowiłem sięgnąć po pierwszy numer.

W tym numerze Smokopolitanu przeczytamy cztery teksty publicystyczne, mające charakter porad oraz cennych wskazówek dla początkujących pisarzy i nie tylko. Simon Zack w ABC wychodzenia z szuflady opowiada o tym, co powinniśmy zrobić kiedy chcemy zacząć pisać - co to...

Fasoletti | 2015-08-13
Na półkach: Przeczytane, Czasopisma
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Bardzo fajny nowy magazyn, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest trochę opowiadań, wywiadów, felietony i recenzje.
I choćby dla samego tekstu "Zmartwychwstałem jako android" warto pobrać pierwszy numer.

Blair | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, Ebook, *2017*
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Miną już z dwa lata, kiedy po raz pierwszy usłyszałam o Smokopolitanie - nowym magazynie fantastycznym, tworzonym przez fanów dla fanów. Przeczytałam o nim nigdzie indziej, a właśnie na Gavranie, moim ulubionym portalu internetowym (opinia mało obiektywna, wiem, ale nic nie poradzę). Ze znanym już powszechnie urokiem i lekką, lecz wciąż zdrową dla życia nieogarniętością, musiałam oczywiście pozwolić, żeby upłynęło mnóstwo czasu, zanim zapomniałam i znów o tym piśmie sobie przypomniałam. Dziś przychodzę do Was, aby fantastyczną nowinę podać dalej i przestrzec - ściągnijcie i zacznijcie czytać już dzisiaj, a nieogarniętość Was nie pochłonie. Nie zmarnujecie tyle czasu, co ja, a lekturą kwartalnika będziecie mogli cieszyć się odrobinę regularniej.

Na początku zaznaczę, że prasę fantastyczną czytam rzadko, a raczej - Nową Fantastykę, która obecnie jest najpopularniejszym i najwytrwalszym pismem na tym rynku, czytam rzadko. Przez fakt, że mieszkam za granicą, najczęściej po prostu...

Dominika | 2018-03-23

Najciekawsze są opowiadania dołączane do każdego numeru. Najważniejszym tekstem był dla mnie “Puppygate” Marcina Kłaka, poświęcony Nagrodzie Hugo i Worldconowi. Marcin opisuje aferę związaną z głosowaniem na nominowanych do najbardziej prestiżowej nagrody fandomu fantastycznego, reakcje pisarzy, m.in. George’a R.R. Martina.

Tomasz | 2017-12-29
Przeczytana: 01 sierpnia 2015