Klęska gauleitera. Sensacje z Kraju Warty

Wydawnictwo: REPLIKA
Poznań, II Wojna Światowa
historyczna
Tomasz Cegła

Na tropie sensacji z Kraju Warty! Hitlerowski Kraj Warty miał swój „mord założycielski”. Było nim zabicie z premedytacją 56 aresztantów przez pijanego starostę inowrocławskiego i jego równie pijanego kamrata. Wydarzenia tamtej „krwawej nocy” w więzieniu w Inowrocławiu wstrząsnęły nawet nazistowskimi dygnitarzami z najwyższych władz Trzeciej Rzeszy. W Klęsce gauleitera Leszek Adamczewski...

Na tropie sensacji z Kraju Warty!
W Klęsce gauleitera Leszek Adamczewski przedstawia ten oraz inne mało znane fakty z dziejów Kraju Warty, na czele którego przez całą wojnę w randze namiestnika Rzeszy i gauleitera NSDAP stał Arthur Greiser. Dowiemy się o marszu obornickim i pewnym bankiecie w kolskiej restauracji, poznamy różne oblicza wielkopolskiej konspiracji i trzecie poznańskie przemówienie Heinricha Himmlera. Dwa poprzednie wystąpienia reichsführera SS są powszechnie w świecie znane, trzecie próbuje się zadusić milczeniem. Dlaczego? Autor zdradzi też prawdziwe nazwisko esesmana z głośnego swego czasu filmu dokumentalnego Jerzego Ziarnika, Powszedni dzień gestapowca Schmidta.

źródło opisu: http://www.replika.eu

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=szu&id=59

Olena | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Kiedy pytają mnie, co w książkach historycznych (szczególnie w tych dot. IIWŚ) cenię najbardziej, ja odpowiadam: pasję oraz zaangażowanie autora. Niniejsza książka „Klęska Gauleitera. Sensacje z Kraju Warty” niewątpliwie powstała z wielkiej pasji poznańskiego pisarza i dziennikarza Leszka Adamczewskiego. I ku wielkiej radości czytelnik może to odczuć na każdej stronie.
Co ważne, nie jest to kolejna odtwórcza pozycja bazująca jedynie na wydanych dotąd publikacjach z tysiącem przypisów na końcu tekstu. Tutaj autor sięga do różnych materiałów źródłowych, m.in. również do artykułów prasowych, do filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, a oprócz tego sam wyrusza w teren, rozmawia z ludźmi, weryfikuje informacje, analizuje różne wersje wydarzeń. Dzięki temu opowiadane przez niego historie z hitlerowskiego Kraju Warty czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Trafimy zarówno do wielkiego Poznania, Łodzi, ale i do Inowrocławia, Kalisza, Chełmna n. Nerem, małego Opatówka, Koła,...

Sandra Jasona | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Dla miłośników II wojny światowej pozycja obowiązkowa. Autor omawia na podstawie źródeł kilkanaście faktów mniej znanych. Mamy marsz obornicki, pożar portu poznańskiego, historię książek z Biblioteki Raczyńskich czy akcje przywozu niemieckich dzieci do Kraju Warty(KLV). Działalność Arthura Greisera - kata tej części Wielkopolski, urodzonego na jej terytorium w Środzie Wielkopolskiej, ostatniego straconego publicznie w Polsce po II wojnie światowej. Wszystko okraszone zdjęciami.

BookEnd | 2017-06-06
Przeczytana: czerwiec 2016