Homeland: Saul's Game

Cykl: Homeland Novels (tom 2)
Wydawnictwo: HarperCollins
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
angielski
Nina

Drugi, po Carrie's Run (Ścieżki Carrie) prequel serialu telewizyjnego Homeland. Jest rok 2009, a więc za rok rozpocznie się Arabska Wiosna, za dwa lata wybuchnie wojna domowa w Syrii. Carrie Mathison, agentka CIA, od swojego syryjskiego kontaktu, oficera gwardii prezydenckiej o pseudonimie Cadillac, otrzymuje wiadomość, że w miejscowości Otaibah ukrywa się od dawna poszukiwany dowódca IPLA,...

Drugi, po Carrie's Run (Ścieżki Carrie) prequel serialu telewizyjnego Homeland.

Jest rok 2009, a więc za rok rozpocznie się Arabska Wiosna, za dwa lata wybuchnie wojna domowa w Syrii. Carrie Mathison, agentka CIA, od swojego syryjskiego kontaktu, oficera gwardii prezydenckiej o pseudonimie Cadillac, otrzymuje wiadomość, że w miejscowości Otaibah ukrywa się od dawna poszukiwany dowódca IPLA, irackiego oddziału Al Kaidy, Abu Nazir. Szefowi Carrie, Saulowi Berensonowi udaje się nakłonić najwyższe władze do przeprowadzenia ataku na kryjówkę terrorysty. Jednak po wylądowaniu helikopterów członkowie grupy specjalnej natrafiają jedynie na ślady pospiesznej ewakuacji z obozu. Jest oczywiste, że Abu Nazir został ostrzeżony. Musiał zatem nastąpić przeciek, czyli wśród niewielkiej grupy osób, które znały plany operacji, zapewne funkcjonuje kret. Ambicją Carrie jest jego wykrycie. A o jaką stawkę gra Saul przygotowując nową operację, o kryptonimie Iron Thunder, której głównym wykonawcą ma być Carrie?

Powieść Kaplana, oprócz wydarzeń rozgrywających się w kwietniu i maju 2009, zawiera przerywniki relacjonujące rozmowy, które odbyły się parę miesięcy później w Białym Domu w gronie prezydenta, wiceprezydenta oraz senatora kierującego komisją ds. służb, a także wspomnienia Saula oraz przeżycia pozostającego od sześciu lat w niewoli Abu Nazira innego bohatera Homeland, Nicholasa Brody, który też wspomina dawne czasy.

źródło opisu: Nina

źródło okładki: HarperCollins

Nina | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Sądzę, że miłośnikom Homeland (dziś, 15 stycznia, w USA startuje szósty już sezon serialu) drugiego prequela, autorstwa Kaplana, nie trzeba zachwalać. Na mnie Gra Saula wywarła chyba większe wrażenie niż Ścieżki Carrie. Ale wypada zaznaczyć, że jej akcja jest zagmatwana i wymaga pewnej wiedzy o sytuacji na Bliskim Wschodzie, o tym, co działo się tam wówczas, w przededniu wycofywania wojsk amerykańskich z Iraku, a także o tym, co nastąpiło później, w Iraku, Syrii, Iranie.... Autor, kiedyś korespondent wojenny, w ciekawy sposób potrafił połączyć swój ogląd rzeczywistości z wydarzeniami fikcyjnymi.

Na końcu książki znajduje się lista postaci, w takiej kolejności, w jakiej pojawiają się one w powieści, oraz alfabetyczny glosariusz organizacji i instytucji występujących w książce, a wśród nich ... Agencja Wywiadu.

Shely | 2017-09-28
Averly | 2017-03-29