Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo Rowerem dookoła świata

Tłumaczenie: Dorota Dobrew
Wydawnictwo: Amaltea
Sedm kapitol ze života Václava Netušila aneb S kolem kolem světa
L_Settembrini

Ivan Binar to czeski pisarz, po którego prozę powinni sięgać miłośnicy twórczości Haška, Čapka czy Hrabala, ale również czytelnicy rozsmakowani w realizmie magicznym. Tytułowy Václav Netušil błądzi po labiryncie ponurego totalitarnego świata, jakim stała się socjalistyczna Czechosłowacja pod sowieckim nadzorem, jego alter ego zaś - Wieńczysław Paw, podróżuje po magicznej krainie, istniejącej równolegle do świata rzeczywistego.

Wspólnym doświadczeniem obu, a także autora, jest poczucie samotności i bezsilności w zetknięciu z brutalnością wszechobecnej i wszechmogącej władzy tamtych lat.

U podstaw napisania książki leżała kwestia rozliczeń autora, czeskiego opozycjonisty, ze współpracownikami służby bezpieczeństwa, z których po latach kilku odkrywa wśród przyjaciół. Powieść nie jest jednak głosem wołającym o zemstę czy wyrazem żądzy odwetu. Przyświeca jej przesłanie, aby zamknąć przeszłość i żyć dalej, trzeba nazwać rzeczy po imieniu. Na tym właśnie polega zdaniem Binara prawdziwe, pozytywne rozliczenie z przeszłością: wystarczy postawić wyraźną granicę między złem a dobrem - i określić swoje miejsce po stronie dobra...

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Lissa | 2017-05-07
Przeczytana: maj 2017

”Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo rowerem dookoła świata” Ivana Binara jest fascynującą, szkatułkową opowieścią o tym, jak komunistyczny totalitaryzm głęboko niszczył ludzi oraz łączące ich więzi.
Niech nikogo nie zwiedzie mający pozytywne konotacje tytuł powieści czeskiego pisarza Ivana Binara. Jego nawiązania do powieści przygodowej mają ukryte dno – są ironiczne: to raczej podróż przez piekło, choć nie opatrzono jej mottem z Dantego, ale cytatem z „”Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška. Tym nie mniej jest to podróż fascynująca. Zmieniają się jej przewodnicy, a każdy z nich próbuje opisać świat pełen grozy i absurdu. Ale cóż to są za narratorzy! Jaka wyobraźnia! Blisko 400-stronicowa powieść Ivana Binara trzyma w napięciu od pierwszych scen po ostatnie.

Początek i koniec Wieńczysława Pawia – poety i podróżnika

Autorem wstępu i zakończenia powieści (pisanym kursywą dla odróżnienia od pozostałych narratorów) jest Wieńczysław Paw – poeta i podróżnik,...

Romsi | 2018-08-15

"Bo wewnątrz kuli ziemskiej jest jeszcze jedna, o wiele większa niż ta zewnętrzna, a Vaclav Netusil znalazł sposób, jak się tam przedostać. Bez dwóch zdań jest lepsza niż ta nasza. Tylko się tam przedostać..."

Wzruszałam się przy tej historii, przy opowieści człowieka uciekającego w inną rzeczywistość, gdzie jednak dopadały go demony reżimu ścigające go w prawdziwym życiu. Dziwnie się czyta takie książki w dobie zagrożonej wolności, gdy możemy być pewni, że również tak czy siak jesteśmy obserwowani i śledzeni.Dziwnie i strasznie. I tym bardzie warto czytać Binara. Za jego szczerość, pragnienie prawdy i piękną wyobraźnię, wolność jaką daje tylko literatura. I pamiętać przy tym jednak, że to książka rozliczeniowa.

Nie mogę zrozumieć, że nie została w tym roku zgłoszona do nagrody Angelusa, a zamiast niej jakieś Szczerki i Żulczyki :/

Elwira | 2018-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 13 sierpnia 2017
emilkae | 2017-03-14
Gabriela | 2017-03-10

Jeszcze więcej pisarzy na Targach Dobrych Książek!

Dwudziesta szósta edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek zbliża się wielkimi krokami, ale wciąż jeszcze przyjazd do Wrocławia potwierdzają nowi goście. Z czytelnikami spotka się w tym roku aż 175 autorów. Będzie okazja porozmawiać o książkach i zdobyć autografy.

Nagroda Angelus 2017 – ogłoszono półfinalistów

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus ogłosiło listę 14 książek zakwalifikowanych do półfinału tegorocznego konkursu. Wśród nich jest jeden tytuł, który ukazał się pod naszym patronatem: „Wszystkie śmierci dziadka Jurka” Matthiasa Nawrata.