Wcielenie Kusziela

Okładka książki Wcielenie Kusziela Jacqueline Carey
Okładka książki Wcielenie Kusziela
Jacqueline Carey Wydawnictwo: Mag Cykl: Trylogia Kusziel (tom 3) literatura piękna
Trylogia Kusziel (tom 3)
Mag

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

To już jest koniec, nie ma już nic - aż chce się zanucić. Oto finał historii Fedry nó Delaunay de Montreve, anguissete, Wybranki Kusziela ze szkarłatną plamką w oku, najsłynniejszej kurtyzany w Terre D`Ange. Finał szalony, pełen niebezpieczeństw, drogi i walki, orientalności i tajemnic, uśmiechu i wzruszenia. Dobry, bardzo dobry finał, który spiął wszystkie wątki poprzednich dwóch tomów, zaserwował mi emocjonalny roller coaster, i cudownie pokazał wizję świata równoległego, w którym kochaj, jak wola twoja! I na błogosławionego Eluę, ależ kocham! Choć nie pozbawiona brutalności, to jednak zachwyca subtelnością i łagodnością....

Chcecie poznać całość mojej opini? Zapraszam!

Bardzo udany finał, dobrze napisany, zgrabnie łączący oba tomy, choć nadal nie tak odważny, jak tom pierwszy. Niemniej, czytało się przyjemnie i dobrze ten cykl wspominam.

To trzecia część trylogii, nie zawodzi jednak oczekiwań. Mamy tu emocje, miłość i nienawiść, polityczne intrygi, zwroty akcji, mroczną magię, egzotyczne podróże, elegancko podane elementy erotyczne, nie pozbawione przy tym ostrzejszych akcentów. Przede wszystkim otrzymujemy jednak spójną i przemyślaną w różnych szczegółach wizję alternatywnego świata, który w pewnej chwili poszedł odrobinę innymi, ale jednak rozpoznawalnymi dla nas, tu obecnych, ścieżkami. Autorka kreśli szeroką panoramę obrazu politycznego, obyczajów, kultury, religii, filozofii, a także historii swego fascynującego świata. Na podstawie różnych, rozrzucanych tu i ówdzie wskazówek (ich odszukiwanie stanowi dodatkową przyjemność podczas lektury),wnioskować można, iż nastał w nim mniej więcej XIII w. Centrum polityczne, a przede wszystkim kulturalne, stanowi tamtejszy odpowiednik Francji, wizja Autorki sięga jednak szeroko, od Anglii, przez Hiszpanię, Włochy, Dalmację, Kretę, po Egipt, Bliski Wschód, Kaukaz i Środkową Afrykę (dokąd prowadzi bohaterów),a nawet po Indie i Chiny (o których wspomina). Można tylko żałować, iż wyjątkowo ograniczony okazuje się horyzont północno-wschodni tej wizji, obejmując tylko ziemie plemion germańskich (zwanych Skaldami),przedstawionych zresztą jako uosobienie barbarzyństwa (ale z perspektywami na przyszłość). Co dalej, czyli co Autorka mogłaby zaproponować dla ziem i ludów słowiańskich – nie wiadomo.
Ten szeroki i wyjątkowo przemyślany obraz alternatywnego świata to główny walor powieści. Zdarzają się wprawdzie pewne potknięcia, np. bohaterowie spożywają potrawę przyprawioną papryką (str. 506),sprowadzoną przecież do Starego Świata przez Kolumba – o Ameryce nic w powieści nie słychać, to jednak drobiazgi. Za plus należy też uznać rozbudowaną i pogłębioną kreację głównych postaci. Mogą one niekiedy irytować, wypadają jednak spójnie i wiarygodnie. Do tego wysmakowany, elegancki język.
Jedyna, moim zdaniem, uwaga dotyczyć może zbytniej rozwlekłości niektórych partii powieści, np. szczegółowych opisów przemieszczania się bohaterów. W trakcie pokonywania kolejnych etapów ich podróży zazwyczaj niewiele się dzieje, a dla współczesnego czytelnika walor egzotyki tych eskapad wydaje się nieco przebrzmiały.
Zasadniczo całą trylogię można szczerze polecić wszystkim miłośnikom fantasy i nie tylko im.

Bardzo fajna i interesująca seria pobudzająca wyobraźnie, dużo akcji. lekko się czyta. Polecam

Przepiękne zwieńczenie trylogii o przeklętej przez Kusziela kurtyzanie. Akcja toczy się dziesięć lat po wydarzeniach z drugiego tomu. Fedra się trochę zmienia, pozostali bohaterowie też, ale nadal nie można ich nie lubić. Joscelina wręcz uwielbiam. W ostatniej części, podobnie jak w pierwszych dwóch tomach obecny jest na pierwszym planie motyw drogi - Fedra udaje się w egzotyczne, ale i dzikie i niebezpieczne tereny afrykańskie. Ważniejsza jest chyba jednak podróż w wymiarze... osobistym, zarówno jej jak i Joscelina. Autorka pisze równie pięknym i poetyckim językiem jak w poprzednich częściach składając po raz kolejny hołd miłości, ale oprócz niej również przyjaźni, mądrości, pięknu. Pokazuje niesamowite poświęcenie i nie raz wywołuje wzruszenie w czytelniku...

Doskonałe zwieńczenie trylogii. Aż żal mi się było rozstawać z bohaterami, aż łezka w oku się kręci. Wniknęłam w ten cały świat całą sobą. Po prostu cudo.
Tym razem Fedra chce uwolnić swego przyjaciela Hiacynta od Klątwy Pana Cieśniny, czy jej się uda? W tej części mamy więcej fantastyki, dużo zaskakujących zwrotów akcji. Wcale mi się nie dłużyła lektura. Fedra to osoba silna i odważna. Wielokrotnie wystawiała na próbę miłość Joscelina. Ale na szczęście z trudami i z tej próby wyszli zwycięsko. Kocham całą trylogię, po prostu kocham. :)

Coraz ciekawiej... :)

Coraz ciekawiej... :)

Książka jest godnym zakończeniem wspaniałej trylogii, jednak czegoś jej brakuje - jakiegoś "pazura", który był tak wyraźny w części II. Mimo to kawałek porządnej fantasy, na której czytanie można stracić pół nocy :)

Lepsza od części 2, słabsza o 1. Znowu sporo podróżowania, polityki za to mniej. Autorka chciała uderzyć w mrok i w miejscami jej to wyszło. W zasadzie to mógłby być koniec i byłoby w sumie całkiem nieźle.

"Panie mój, Kuszielu…"

Przepadłam w wir akcji już od samego początku. To są niezwykłe słowa, zwłaszcza, kiedy patrzy się na moje zmagania z pierwszym i drugim tomem. Dzięki "Wcieleniu Kusziela" mogłam myśleć tylko o tym, co będzie dalej, jeśli tylko na sekundę odłożyłam książkę.
Ta część rani moje serce, więzi myśli.
Nie żałuję ani jednej minuty spędzonej na lekturze.

"Panie mój, Kuszielu…"

Ta część rani moje serce, więzi myśli.
Nie żałuję ani jednej minuty spędzonej na...

• 2011

Jacqueline Carey Wcielenie Kusziela Zobacz więcej