Zgłosuj na książki roku 2017

Nasonis tres libelli: o debiucie poetyckim Owidiusza

Wydawnictwo: Redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Proponowane tu omówienie zbiorku w poszukiwaniu odpowiedzi na wiążące się z nim pytania poza uściśleniem dotychczasowych, często intuicyjnych, przekonań, udokumentowaniem analizą tekstową obiegowych nieraz sądów zmierza do próby określenia roli Amores w krótkotrwałej historii rzymskiej elegii miłosnej. Ograniczenie się do Amores, ostatniego etapu rozwojowego rzymskiej elegii miłosnej, choć równolegle debiutanckie utwory Owidiusza powstawały Heroidy, wynika i stąd, że one właśnie stanowią debiut swoisty, świadomy i dojrzały, bo po latach poddane zostały powtórnej redakcji obejmującej zachowany i znany nam tekst. Toteż prezentują te jakości, jakie zaakceptował ze swej młodzieńczej twórczości doświadczony już poeta jako trwałe i znaczące.

źródło opisu: Fragment książki (s. 8)

źródło okładki: Własne

Elevander | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

"Nasonis tres libelli" to książka poświęcona debiutanckiemu dziełu Owidiusza jego "Miłostkom" wydanym początkowo w pięciu, a potem w trzech księgach. Tytułowe trzy książeczki to ostatni przejaw rozwoju rzymskiej elegii miłosnej, która w I w. p.n.e. rozkwitła i zgasła w epoce panowania cesarza Augusta. K. Zarzycka-Stańczak poświęca wiele miejsca kategorii nadawcy i określa jego miejsce w dotychczasowej tradycji literackiej zwracając uwagę na innowacje i elementy przynależne innym gatunkom, a przez poetę wprowadzone do elegii. Autorka chętnie odwołuje się do zagadnień teoretycznolitreackich, przy czym koncepcje Rolanda Barthes'a są traktowane jako nowe (jak ten czas leci). "Miłostki" Owidiusza zestawione są z dziełami pozostałych elegików a także z twórczością innych autorów tej epoki. Myślę, że to dobra pozycja dla filologów klasycznych zainteresowanych tematyką elegijną.

Tomasz Babnis

S54S | 2016-11-30