7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Elevander

Zbiór artykułów z poświęconej elegii greckiej i rzymskiej konferencji naukowej, która odbyła się w listopadzie 1994 r. w Poznaniu. Praca zbiorowa pod redakcją prof. Ignacego Lewandowskiego.

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

Artykuły zgromadzone w niniejszym zbiorze poświęcone są jednemu z gatunków antycznej poezji: elegii. Chronologiczny rozrzut jest bardzo duży: od greckiej elegii archaicznej po nowożytną elegię nowołacińską. Teksty są w istocie ciekawe, a problematyka niezwykle różnorodna. Dwa artykuły mają za temat Owidiusza, ale aż trzy poetów staropolskich, odpowiednio Janickiego, Kochanowskiego i Sarbiewskiego. W zbiorze znaleźć można interpretacje różnych utworów, omówienie topiki literackiej, ale chyba najciekawszy jest artykuł K. Witczaka, który niemalże detektywistyczną metodą stara się rozwikłać zagadkę tajemniczego Lygdamusa. Czytelnik-filolog zapewne z dużym zainteresowaniem przyjrzy się ewolucji elegii od jej greckich pierwowzorów aż po nowożytną recepcję.

lapis | 2016-02-02
mongi | 2015-05-20