Z badań nad pierwszym zbiorem Pieśni Horacego

Cykl: Archiwum Filologiczne (tom 21)
Wydawnictwo: Ossolineum
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Elevander

Rozprawa doktorska Krystyny Zarzyckiej-Stańczak poświęcona pierwszym trzem księgom "Pieśni" Horacego.

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://www.antykwariat.calinotheca.pl/foto_cov/1120.jpg

Elevander | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Książka ta poświęcona jest pierwszym trzem księgom "Pieśni" Horacego (księga IV została tu pominięta jako odległa od poprzednich tak pod względem chronologii, jak i - częściowo także - swego wydźwięku), konkretnie zaś trzem aspektom ich struktury: konstrukcji podmiotu, adresata i językowego kształtu wypowiedzi. Autorka pracy analizuje zależności między powyższymi elementami i dochodzi do wniosków, które tylko potwierdzają ogólnie przyjętą opinię o wielkości Wenuzyjczyka, jego umiejętności czerpania z zastanych wzorców i ich nowego wykorzystywania. Dla mnie osobiście niektóre szczegółowe uwagi były bardzo odkrywcze. A może trochę inaczej: Zarzycka-Stańczak zwerbalizowała i usystematyzowała jakieś pojedyncze opinie i myśli, które już o tej liryce sobie wyrobiłem. Zaskoczyło mnie to, jak mało w tej książce było o Auguście, o tych wielkich sprawach politycznych, których jest przecież tak dużo w horacjańskich odach. Dobra książka dla osób zainteresowanych strukturalnymi aspektami...