Elegia poprzez wieki. Konferencja naukowa 8-9 XI 1994

Na półkach: , , , , , , ,

Artykuły zgromadzone w niniejszym zbiorze poświęcone są jednemu z gatunków antycznej poezji: elegii. Chronologiczny rozrzut jest bardzo duży: od greckiej elegii archaicznej po nowożytną elegię nowołacińską. Teksty są w istocie ciekawe, a problematyka niezwykle różnorodna. Dwa artykuły mają za temat Owidiusza, ale aż trzy poetów staropolskich, odpowiednio Janickiego, Kochanowskiego i Sarbiewskiego. W zbiorze znaleźć można interpretacje różnych utworów, omówienie topiki literackiej, ale chyba najciekawszy jest artykuł K. Witczaka, który niemalże detektywistyczną metodą stara się rozwikłać zagadkę tajemniczego Lygdamusa. Czytelnik-filolog zapewne z dużym zainteresowaniem przyjrzy się ewolucji elegii od jej greckich pierwowzorów aż po nowożytną recepcję.

Dodaj cytat z książki Elegia poprzez wieki. Konferencja naukowa 8-9 XI 1994