Wielebny

„Technologie informacyjne i telekomunikacyjne rodzą wielowymiarowe skutki dla funkcjonowania współczesnych gospodarek, społeczeństw. Szybka ich dyfuzja, z jednej strony, zmienia stosunki na rynku pracy, rodzi nowe atypowe formy zatrudnienia, zwiększa wymagania kwalifikacyjne, wymusza na pracobiorcach zmianę kwalifikacji, większe umiejętności posługiwania się uniwersalnymi urządzeniami elektronicznymi. Z drugiej strony procesy te mogą rodzić zjawisko zwane wykluczeniem cyfrowym, które pogarsza położenie osób pozostających bez pracy.”
Z recenzji prof. Stanisława M. Szukalskiego

Tak zarysowana problematyka była przedmiotem badań przeprowadzonych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w ramach projektu Wykluczenie cyfrowe na rynku pracy (projekt nr N N112 086435), sfinansowanego ze środków na naukę w latach 2008-2010 przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wykluczenie cyfrowe jest rozumiane jako nierówności w różnych płaszczyznach dostępu do komputera i Internetu oraz w zakresie wykorzystania możliwości technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych dla celów osobistych i zawodowych, uwarunkowanego poziomem umiejętności informacyjnych jednostek. Wykluczenie cyfrowe wywołuje wiele negatywnych skutków społeczno-ekonomicznych – dla rynku pracy oznacza wzrost zagrożenia utratą pracy pracowników o nieodpowiednich kwalifikacjach w zakresie obsługi komputera i Internetu, utrudniony powrót na rynek pracy bezrobotnych, problemy dla pracowdawców związane ze znalazieniem odpowiednich pracowników, wzmocnienie efektu histerezy bezrobocia, czy wreszcie pogłębienie procesów segmentacji rynku pracy. Wykluczenie cyfrowe jest zatem szczególną formą wykluczenia społecznego jednostek i całych grup zasobów pracy. Badania pozwoliły na określenie skali, zakresu i skutków wykluczenia cyfrowego na polskim rynku pracy. Umożliwiły również rozpoznanie mechanizmu jego powstawania oraz identyfikację grup szczególnie nim zagrożonych.
Książkę wydano w Europejskim Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Autorzy żywią nadzieję, że prezentowane wyniki i wnioski płynące z przeprowadzonych badań i analiz przyczynią się do ograniczenia skali wykluczenia cyfrowego na polskim rynku pracy, a w rezultacie będą stanowiły przyczynek do ograniczania skali wykluczenia społecznego w Polsce.

źródło opisu: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych 2010

źródło okładki: www.ksiegarnia.ipiss.com.pl