Paweł i Gaweł

Wydawnictwo Olesiejuk
2014-03-10
2014-03-10
10 min.

Rok 2023 z racji 230 rocznicy urodzin autora „Zemsty”: komediopisarza, pamiętnikarza i poety został ogłoszony „Rokiem Aleksandra Fredry”. Wydawnictwo Frajda, pragnąc przypomnieć dziecięcą twórczość pisarza udostępniła drukiem znany od pokoleń wiersz pt. „Paweł i Gaweł” w nowoczesnej, przykuwającej kolorami szacie graficznej pędzla Kasi Walentynowicz.
Bajka rozpoczyna się słowami „Paweł i Gaweł w jednym stali domu …” i opisuje historię dwóch sąsiadów. Spokojnego i uprzejmego Pawła oraz hałaśliwego Gawła. Pełen werwy Gaweł, nie bacząc na prośby sąsiada udaje że poluje na kudłatego psa, rudego kota, gra na trąbce, krzyczy, skacze, fika koziołki, czym wyprowadza Pawła z równowagi. Jaki sposób znajdzie Paweł na awanturnicze zachowanie sąsiada? Nie muszę Wam mówić, zapewne doskonale wiecie.
Bajka zawsze kończy się morałem i nie inaczej jest u pana Fredry.
Mimo, że utwór ma prawie 200 lat jego treść i morał pozostają ponadczasowe i uniwersalne. Dlatego gorąco zachęcam do wspólnego, rodzinnego czytania 👨‍👩‍👧‍👦, najlepiej z podziałem na role. Super zabawa 🥳

Bajka rozpoczyna się...

Książka "Paweł i Gaweł" opowieść wielopokoleniowa, którą każdy zna. A może jest ktoś, kto tej historii nie zna? Nie...chyba niema nikogo takiego... Nie pozwólmy na to, aby to młodsze pokolenie zapomniało historii tak sympatycznych bohaterów, jakimi są Paweł i Gaweł.

Wierszowana bajka jest dopieszczona fajnymi ilustracjami, które ubarwiają przygody sąsiadów, którzy mają niesamowite pomysły. Książka uczy, skłania do przemyśleń, jak również śmieszy.

Okładka twarda, wielość książki, w sam raz w łapki maluchów w wieku od 3 do 5 lat.

Paweł i Gaweł to klasyka literatury dziecięcej! Nie ma chyba osoby w Polsce, która nie znała by tej wierszowanej bajki! Przez wiele osób również znana na pamięć!

Wiersz mimo swojego wieku wciąż jest aktualny i przyciąga i swoim humorem czytelników różnych pokoleń!

👦Bajka opowiada o dwóch sąsiadach, jednym spokojnym, drugim hałaśliwym. A co się stanie jesli to ten spokojny sąsiad nagle zacznie rozrabiać? ;)
✨Utwór skłania do przemyśleń na temat ludzkich postaw i wyborów.

⭐️To wydanie wyróżnia się przepięknymi ilustracjami Kasi Walentynowicz, które są bardzo szczegółowe, a swoimi barwami przyciąga uwagę najmłodszych!

📘Obrazki są naprawdę bardzo ładne i staranne, pokazują dokładnie emocje sąsiadów i to co musieli przezywać!
Książka oczywiście jest wydana w twardej oprawie!!!
🤩Polecamy!!!

I pamiętajcie o morale tej bajki!
„Jak Ty komu, tak on Tobie”

"Paweł i Gaweł w jednym stali domu,
Paweł na górze, a Gaweł na dole;
Paweł spokojny, nie wadził nikomu,
Gaweł najdziksze wymyślał swawole."

Chyba nie ma ani jednej osoby, która nie znałaby tego najpopularniejszego wierszyka dla dzieci. Została ona uznana za kanon literatury dziecięcej. Opisuje historię dwóch sąsiadów - Pawła i Gawła, którzy mieszkają w tym samym budynku. Paweł jest bardzo spokojny, nikomu nie przeszkadza w porównaniu do Gawła, który jest jego całkowitym przeciwieństwem. Uważa, on bowiem że w swoim domu może robić wszystko. Cierpliwy Paweł ma zatem plan jak sprowadzić Gawła na ziemię i nauczyć go porządku. Historia dwóch sąsiadów o różnych charakterach niesie za sobą morał - nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe.

Krótki, popularny wiersz dla dzieci wciąż bawi, inspiruje i w nienachalny sposób wychowuje kolejne pokolenia. Nie każdy wie, że powstał on około 150 lat temu. Za sprawą Wydawnictwa Frajda doczekała się teraz nowego wydania z ilustracjami Kasi Walentynowicz. To miód na moje serce, że utwory, które pamiętam ze swojego dzieciństwa wciąż dostają drugie życie by nie zostać nigdy zapomniane.

Utworów Aleksandra Fredry reklamować chyba nie trzeba. Cieszą one kolejne pokolenia czytelników i nie wyobrażam sobie dziecka, które by tych tekstów nie znało. Lekka, zabawna i łatwa do zapamiętania. Polecam dla dzieci najmłodszych i troszkę starszych.

"Paweł i Gaweł w jednym stali domu,
Paweł na górze, a Gaweł na dole;
Paweł spokojny, nie wadził nikomu,
Gaweł najdziksze wymyślał swawole."

Tak jak nie szata zdobi człowieka tak książki nie ocenia się po okładce. Jednak dużo prawdy jest w tym, że szata graficzna przyciąga uwagę, zwłaszcza młodego czytelnika.
Często spotykam się ze zdziwieniem kogoś na wiadomość, że tak popularne wierszyki jak "Paweł i Gaweł", "Małpa w kąpieli" czy "Bajka o osiołku" (któremu w żłoby dano) jest autorstwa Fredry. "Tego Fredry?" - słyszę...
Tak, właśnie tego.
I równie często dywaguję nad kanonem lektur...
Choćby były nudne, długie, uważam, że każdy z nas powinien znać te najbardziej charakterystyczne dzieła literatury polskiej. Może nudzić treść, mogą wydawać się przedpotopowe, ale... znać się powinno.
Jak zatem przekonać czytelnika, szczególnie tego młodego, by po nie sięgnął?
Tutaj chyba znaczącą rolę odgrywa ilustracja? Zgadzacie się?
⁉️"Paweł i Gaweł" to jedna z tych historyjek dobrze nam znanych. A już na pewno nie ma nikogo, kto nie znałby tego: "wolność Tomku w swoim domku". No właśnie!
Przed Wami owa historyjka Wydawnictwa Frajda.
To opowieść, króciutka, o dwóch sąsiadach mieszkających w lokalach usytuowanych jeden nad drugim. Każdy z nich jest u siebie panem i robi to, na co ma ochotę. Nie zawsze, tak jak w życiu, czynności i zajęcia sąsiada mogą nam się podobać. Może zdarzyć się tak, że bardzo uprzykrzają nam życie. Wiem, że kolejne pokolenia starają się zapamiętać, czy to Paweł mieszkał nad Gawłem, czy odwrotnie i który z nich był tym bardziej niepokornym? Ważny staje się również morał wynikający z wiersza: nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. Prawda?
⁉️Osobiście polecam z całego serca. To dobry punkt wyjścia do podawania innych przykładów z życia, analizy braku zgody pomiędzy dwoma osobami, roli współpracy a nie kłótni. Na każdym poziomie. Czyli w myśl zasady: literatura uczy.
Szata graficzna natomiast ma to do siebie, że może nie tylko pobudzać wyobraźnię, ale i podobać się... lub nie. Tutaj do głosu dochodzą indywidualne predyspozycje i percepcja.
Zatem: oceńcie sami.
Przy okazji zapytam jak to u Was jest. Zwracacie uwagę na to czy wasze dziecko zapoznaje się z klasyką, czy uważacie, że to nie jest istotne?

"Wolnoć Tomku w swoim domku"

"Wolnoć Tomku w swoim domku"

Klasyka bajek dla dzieci, krótko, pouczająco i zabawnie - tak, jak lubią dzieci :)

Zawsze bawi mnie ta historia!

Zawsze bawi mnie ta historia!

Co klasyka, to klasyka.

Co klasyka, to klasyka.

Mistrz komedii w wysokiej formie. Zabawna anegdota o sąsiedzkim współżyciu.

Mistrz komedii w wysokiej formie. Zabawna anegdota o sąsiedzkim współżyciu.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa