Rumuni: świadomość, mity, historia

Okładka książki Rumuni: świadomość, mity, historia
Lucian Boia Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
316 str. 5 godz. 16 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Istorie şi mit în conştiinţa românească
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
316
Czas czytania
5 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8323317429
Tłumacz:
Kazimierz Jurczak
Tagi:
Rumunia Rumuni świadomość narodowa tożsamość narodowa mity narodowe historia Rumunii etnologia socjologia rumunistyka
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Rumuni to nacja bardzo specyficzna: posługują się językiem romańskim, w większości należą do Cerkwi prawosławnej, przez wiele wieków znajdowali się pod władzą turecką, a własne państwo utworzyli na dobrą sprawę dopiero w II poł. XIX wieku. Wszystko to sprawia, że znajdują się w wyjątkowej sytuacji kulturowej i zawieszeni są między Wschodem i Zachodem. Tak jak Polacy, ale i nieco inaczej niż Polacy. To właśnie możliwość znalezienia licznych podobieństw między obydwiema nacjami jest dużą zaletą tej książki. Czytelnik polski, dla którego Rumunia to prawdziwa terra incognita, dużo się z pracy Luciana Boi dowie.

Książka ma charakter swego rodzaju walki z mitami zakorzenionymi w rumuńskiej tradycji historycznej. Autor omawia zmitologizowany stosunek do idei jedności narodu, do wielkich bohaterów, do obcych (a więc wrogów) i do samych siebie. Ciekawa jest obserwacja tego, jak bardzo się zmieniało spojrzenie na pewne zagadnienia w związku z przemianami politycznymi: kolejne ustroje forsowały swoich bohaterów, a duży wpływ na historiografię rumuńską miały sprawy ustrojowe. Boia dotyka też bardzo kontrowersyjnych spraw, jak na przykład działalności pronazistowskiego dyktatora Rumunii w latach 40. – Iona Antonescu, który dziś nie jest bynajmniej postrzegany wyłącznie negatywnie. Bardzo interesująco można porównać mity rumuńskie z mitami polskimi.

Trzeba jednak przyznać, że Lucian Boia grzeszy trochę w tej książce jednostronnością wyraźnie stawiając się po stronie okcydentalizacji, demokratyzacji i kopiowania wzorców z Zachodu, co czytelnik łatwo dostrzeże. Zwrócił też na tę kwestię uwagę Kazimierz Jurczak w swoim posłowiu. Sama książka wywołała duże kontrowersje w samej Rumunii, ale w Polsce nie wzbudzi na szczęście aż takich emocji. Mimo jednostronnego i chyba trochę naiwnego stosunku do spraw przemian jest to z pewnością książka wartościowa i pozwala lepiej zapoznać się z problemami rumuńskiej historii.

Tomasz Babnis

Rumuni to nacja bardzo specyficzna: posługują się językiem romańskim, w większości należą do Cerkwi prawosławnej, przez wiele wieków znajdowali się pod władzą turecką, a własne państwo utworzyli na dobrą sprawę dopiero w II poł. XIX wieku. Wszystko to sprawia, że znajdują się w wyjątkowej sytuacji kulturowej i zawieszeni są między Wschodem i Zachodem. Tak jak Polacy, ale i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    38
  • Przeczytane
    8
  • Rumunia
    4
  • Posiadam
    1
  • Dacja i Rumunia
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • (x) 2018: 16 książek
    1
  • Stosunki mn
    1
  • Do kupienia
    1
  • Studia, czyli dokształcanie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rumuni: świadomość, mity, historia


Podobne książki

Przeczytaj także