Największa zagadka Polskiego Państwa Podziemnego. Stanisław Gustaw Jaster - człowiek, który zniknął

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Monika

Bohater czy zdrajca? Niewinnie oskarżony żołnierz AK czy konfident donoszący Gestapo? Gdzie zniknął Staszek? Jak zginął? Stanisław Gustaw Jaster (1921–1943), pseudonim „Hel”, harcerz i żołnierz Armii Krajowej, więzień KL Auschwitz i kurier rotmistrza Witolda Pileckiego, ofiara domniemanej pomyłki Polskiego Państwa Podziemnego. Po wojnie oskarżany o zdradę ojczyzny i wydanie Niemcom oddziału...

Bohater czy zdrajca?
Niewinnie oskarżony żołnierz AK czy konfident donoszący Gestapo?
Gdzie zniknął Staszek? Jak zginął?
Stanisław Gustaw Jaster (1921–1943), pseudonim „Hel”, harcerz i żołnierz Armii Krajowej, więzień KL Auschwitz i kurier rotmistrza Witolda Pileckiego, ofiara domniemanej pomyłki Polskiego Państwa Podziemnego. Po wojnie oskarżany o zdradę ojczyzny i wydanie Niemcom oddziału Organizacji Specjalnych Akcji. Chociaż w historiografii „Hel” doczekał się swojego miejsca – dziś już bardziej chlubnego niż jeszcze pięć lat temu – to jednak wciąż wymyka się jednoznacznym ocenom.
Autorka próbuje odpowiedzieć na wiele pytań związanych z tą postacią, której los nie jest nadal do końca wyjaśniony. Jaster w czasie okupacji służył wiernie państwu polskiemu, dokonał brawurowej ucieczki z KL Auschwitz, następnie w szeregach elitarnej jednostki „Osa”-„Kosa 30” brał udział w wielu akcjach bojowych. W lipcu 1943 roku zaginął w tajemniczych okolicznościach. W latach siedemdziesiątych stał się przedmiotem ostrej nagonki – oskarżono go o zdradę kolegów z oddziału. Czy jednak zarzuty te były prawdziwe? Kto naprawdę doniósł na jego towarzyszy broni? Co się stało owego feralnego lipcowego dnia 1943 roku, kiedy ostatni raz widziano Staszka?

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/Najwieksza-zagadka-Polski...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/Najwieksza-zagadka-Polski...»

Monika | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Kiedyś obejrzałam film dokumentalny o Stanisławie Gustawie Jasterze, pseudonim "Hel". Muszę powiedzieć, że film ten bardzo rozpalił moją wyobraźnię.

Jaster. Żołnierz Armii Krajowej, więzień KL Auschwitz, kurier rotmistrza Pileckiego. Uczestnik udanej i niezwykle brawurowej ucieczki z obozu.Tyle suche fakty.

A najważniejsze w historii Jastera są, niestety, domysły. Przez lata uznawany był za konfidenta gestapo. Czy słusznie? Na to pytanie nigdy już pewnie nie dostaniemy jednoznacznej odpowiedzi. Autorka występuje w roli obrońcy dobrego imienia "Hela". Ale w tej sprawie nic nie jest pewne, bo choć szala przechyliła się na korzyść Jastera, pozostajemy z wątpliwościami. Nie ma nawet pewności, co do okoliczności jego śmierci. Kiedy? Kto? W jakich okolicznościach?
Historia zaiste jak z filmu sensacyjnego. Gdyby jeszcze nie krył się za nią dramat człowieka, który (być może) został niewinnie oskarżony, a który (na pewno) nie mógł się bronić.

Książka jest naprawdę ciekawa....

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-11-06
Na półkach: Historia
Przeczytana: 06 listopada 2016

Nie wiem, czy Stanisław Gustaw Jaster to największa zagadka Polskiego Państwa Podziemnego, dla mnie osobiście znacznie bardziej tajemniczą sprawą jest posiadanie przez Abwehrę kompletnej wiedzy na temat struktur Armii Krajowej (zwanej również „topografią AK") o której wielokrotnie wspominał Waldemar Łysiak.
Czy jest to prawda ?
Nie wiem. dotychczas nikt z liczących się badaczy historii tego okresu nigdy się na ten temat nie wypowiedział, a wielka szkoda.
Rozumiem jednak Autorkę, że w Jej opinii sprawa Stanisława Gustawa Jastera ps. „Hel” jest taką właśnie największą zagadką Polskiego Państwa Podziemnego.
Daria Czarnecka wykonała tytaniczną pracę. Przeanalizowała wszystkie dostępne materiały, samodzielnie dokonywała tłumaczeń niemieckich dokumentów, dotarła da prywatnych archiwów, aby spróbować odpowiedzieć na pytanie, na które do tej pory nie ma jasnej, jednoznacznej odpowiedzi.
Czy Stanisława Gustawa Jastera niesłusznie oskarżono o zdradę i współpracę z Gestapo?
Czy WSS...

Arturion | 2017-01-02

Zaiste zagadkowa to sprawa, co stało się ze Stanisławem Gustawem Jasterem "Helem". Książka Darii Czarneckiej oczywiście nie odpowiada na to pytanie. Gdyby się to już wyjaśniło, sprawa byłaby naprawdę głośna, ale - jak rozumiem - autorce chodziło głównie o przypomnienie tej kontrowersyjnej postaci. A kontrowersja sprowadza się do prostego, jakże częstego w historii Polski, pytania: bohater czy zdrajca?
Nie wypłynęły dotychczas dokumenty, które tę sprawę mogłyby rozstrzygnąć. Autorka skłania się do opcji "bohater". Ja też, bowiem Jaster bohaterem był niewątpliwie. Więzień Auschwitz i współpracownik rotmistrza (obecnie śp. pułkownika) Pileckiego, z dobrej legionowej rodziny. Uczestnik wielu akcji AK (m.in. wspólnie z "Anodą"). No i sprawa aresztowania prawie całego elitarnego oddziału "Osa" - "Kosa 30". O tę wsypę oskarżono właśnie "Hela", który zresztą szybko został aresztowany i ślad po nim zaginął.
Jest też rozdział o Annie Danucie Sławińskiej, narzeczonej Jastera, która w jego...

Kominek | 2016-12-20
Na półkach: Nad Kominkiem
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Książkę Darii Czarneckiej przeczytałem w dwóch podejściach w jeden dzień. Ciągły brak czasu sprawia, że mogę się do niej odnieść dopiero z pewnym opóźnieniem, choć w żaden sposób nie zasługuje na to.

Pozostaje żałować, że na takich postaciach, jak Stanisław Gustaw Jaster, Hel nie opierał się scenariusz serialu, który wszyscy doskonale znamy i w większości zapewne bardzo lubimy. Choć ten właśnie scenariusz sprawił, że 'Czas honoru' zbyt mocno naginał historyczną czasoprzestrzeń. A przecież wojna z szalejącym terrorem w Warszawie nie była słodka i cukierkowa, jak niejednokrotnie pokazywał to serial.

Wspominam o nim dlatego, że w trakcie lektury pojawiły się w pamięci kolejne odcinki i zdarzenia, których wspólnym mianownikiem była komórka, grupa dywersyjna, w której służył Hel, ale też serialowi bohaterowie.

Choć okres, o którym opowiada książka 'Największa zagadka Polskiego Państwa Podziemnego' jest mi dosyć dobrze znany, to od zawsze miałem wrażenie, że epizod ze ślubem i...

Paula | 2016-12-03
Na półkach: Egzemplarze recenzyjne