Wilk morski

The Sea Wolf
83-207-1165-7
wilk, morski, morze

Inne wydania

Jack London - Syn Flory Wellman i H.W. Chaneya. Nazwisko przyjął od ojczyma, Johna Londona. Autor powieści i opowiadań z wątkami autobiograficznymi. London miał niezwykle barwne życie. Samouk, był m.in. gazeciarzem, trampem, kłusownikiem, marynarzem, poszukiwaczem złota w Klondike i reporterem. Jako korespondent wojenny relacjonował konflikt rosyjsko - japoński w 1905r. i wojnę domową w Meksyku. W jego twórczości często pojawia się motyw samotnej walki człowieka z panującym porządkiem społecznym i siłami przyrody.

źródło opisu: Merlin.pl

książek: 1991

Mówi się, że 'baba z wozu, koniom lżej'. To przysłowie mogłoby idealnie odnieść się do 'Wilka morskiego' Jacka Londona. Mogłoby.
Za tytułową postać, czyli Wilka Larsona, byłam w stanie ocenić tę książkę jako bardzo dobrą - nie jestem wielką wielbicielką motywów marynistycznych w literaturze, ale ta pozycja urzekła mnie. Ten stan trwał do momentu, kiedy London nie wprowadził w fabułę Maud. Domyślam się, że pisarz chciał uatrakcyjnić fabułę poprzez dodanie elementu drażniącego całą plejadę ociekających testosteronem postaci i osoby, która dałaby początek wątkowi miłosnemu (bo pisarz, wiedział, jak spodobać się czytelnikowi), ale mnie to nie przekonuje. W ten sposób reszta historii przypominała mi mdłą opowieść. A zanosiło się na naprawdę genialne studium interesującej postaci i opowieść o łowcach fok, gdzie panują inne zasady niż te na lądzie!
Jack, troszeczkę mnie rozczarowałeś, ale nadal uważam, że jesteś jednym z tych niedocenionych pisarzy, o których nie powinno się zapominać.

MontyP | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 1990

Co ciekawe chciałem napisać o zupełnie innej książce Londona i nie znalazłem jej w spisie (?!). Muszę się nauczyć trudnej sztuki dodawania książek w tym serwisie :) Brakuje książki Londona?! No, ale do rzeczy. Kolejna perełka to właśnie Wilk Morski. Jeśli ktoś potrafi opisać ocean, to tylko London. Interesująca fabuła, cudowne opisy morskiej żeglugi. Film miał się tak do tej książki jak pięść do nosa. Czytałem ją już dość dawno temu, ale sięgnę po nią kolejny raz. Warto.

Sygryda | 2012-06-15
Przeczytana: 12 sierpnia 1995

Przeczytałam tę książkę wiele, wiele lat temu i do tej pory tkwi we mnie cząstka tej niesamowitej historii.Emocjinująca trochę psychologiczna podróż po bezkresnych morzach w towarzystwie mniej lub bardziej niewybrednych jednostek.
Wspaniale napisana powiesc z własciwą dawką przygody, grozy, niebezpieczeństwa i szlachetności.
Muszę również przyznac, że dla mnie zawsze kapitan Larsen będzie miał twarz Charles'a Bronsona ;):):)

Piekar | 2014-04-24

Przeczytałem tą książkę przypadkowo kilka lat temu i jak dotąd nie trafiłem na postać tak charakterystyczną i oryginalną jaką jest Wilk Larsen. Na wpół filozof na wpół bestia w ludzkiej skórze która kieruje się własnym kodeksem a wszelkie jego argumenty poparte są siłą pięści. Kto nie z nim ten przeciwko niemu. Ta filozoficzno - przygodowa książka jest napisana wyjątkowo plastycznym językiem barwnie opisującym surowe życie marynarzy żeglujacych na Upiorze - okręcie gdzie każdy dzień to walka o przetrwanie, gdzie każdy dzień może być ostatnim, gdzie Panem i władcą każdego życia jest Wilk Larsen.

Mikosek17 | 2014-08-29

Jest to coś wspaniałego! Nie jest to ważne jak schematyczne są książki Londona, po prostu nigdy nie przestanę się nimi zachwycać. "Wilk Morski" obok "Martina Edena" staje się jedną z moich ulubionych książek, którą polecam każdemu. To co mi się podoba w jego utworach to ciągle to samo, co nie zmienia faktu, że po którejś z kolei lekturze jego dzieł nadal jestem w stanie wpaść w taki zachwyt. Po raz kolejny główny bohater, niczym w "Bellew Zawierucha" przechodzi wielką przemianę. Od krytyka literackiego, który siedzi za biurkiem i prowadzi monotonne, wygodne życie, do twardego mężczyzny, który poznaje co to prawdziwe życie. Są to wspaniałe fragmenty, gdy główny bohater dyskutuje z Wilkiem Larsenem o tym, czym jest prawdziwe życie. Jak zwykle konkluzja wynikająca z książki jest taka, że ktoś kto nigdy nie starł się z rzeczywistością, gdzie liczą się pierwotne zasady, nie wie, co to życie. Ciężka praca i trudne doświadczenie uszlachetniają człowieka, czynią go silniejszym, gotowym na...

Monika | 2015-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Tematyka nie w moim guście i dlatego tym większe było moje zdziwienie kiedy nie mogłam się oderwać od tej książki. Nie mam pojęcia jakim sposobem, ale Jack London potrafi wciągnąć.
Opowieść o krytyku literackim, który trafia na statek okrutnego materialisty. W trakcie przemiany bohatera, jego rozterek i dojrzewania poruszone zostają kwestie filozoficzne, przeplatane trudnymi doświadczeniami. Terminy morskie, literackie, mowa potoczna ówczesnych czasów tworzą mieszankę, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Poza tym, na prawdę daje do myślenia.

olgag | 2012-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspaniała, poruszająca książka, wciąga od samego początku. Jedna z tych opowieści, które pomimo dobrego zakończenia pozostawiają czytelnika w melancholii (w każdym razie dla mnie zakończenie było dość przygnębiające). Warto przeczytać choćby ze względu na Wilka Larsena - niezywkle interesująca i skomplikowana postać.

mYszkoof | 2014-03-21
Przeczytana: 21 marca 2014

Spodziewałem się że główny bohater będzie przeżywał tysiące przygód. A tu nie... Siłą książki jest coś innego.
Mocne zacięcie filozoficzne. Do tego jedna z najciekawszych postaci w literaturze z jaką przyjdzie Ci się zmierzyć. Powtórze tylko przedmówców. Przeczytaj tylko aby poznać Wilka Larsena.

B.dobre czytadło!

craft24 | 2013-01-26
Przeczytana: 26 maja 2009

Książka doskonała. London był pisarzem w pełnym tego słowa znaczeniu.

Obecnie brak wartościowych pisarzy na rynku. Teraz, żeby zaistnieć jako pisarz, trzeba dużo pisać i mieć wielu głupich odbiorców wypocin. Właściwie im łatwiejszy tekst, tym większa szansa na jego powodzenie. Kiedyś, żeby być nazwanym pisarzem, trzeba było mieć min. warsztat. A dzisiaj taki Stephen King jest nazywany mistrzem horroru... Porównajcie sobie jego bzdurne teksty z dziełami LeFanu czy z Hawthorn' em itd.

dwarqwe | 2011-05-12
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Przeczytałem w młodości, obecnie też sięgam do niej raz na jakiś czas i czytam/przeglądam po raz kolejny. Świetne tło wydarzeń, przygoda, filozofia, wyraziste postacie i parę momentów w książce, który wspominam do dziś. Chyba lepsza niż "Martin Eden", choć mniej znana. Polecam!