Reminiscencje

Wydawnictwo: Novae Res
9788380832015

Przejmująca proza pełna gorzkich refleksji.

Poszczególne opowiadania spaja postać głównej bohaterki – Zofii, kobiety w średnim wieku, która spogląda w przeszłość, by spróbować zrozumieć swój los i losy znajomych, przyjaciół czy po prostu sąsiadów z jednej kamienicy.

Literatura pisana poetyckim, a jednocześnie bardzo precyzyjnym językiem.

źródło opisu: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=reminiscencje,druk

źródło okładki: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=reminiscencje,druk

Przeczytana: 19 grudnia 2016

"Jej depresyjna natura częściej spychała ją w piwniczne lochy szarej refleksji, skutecznie koncentrując zmysły na wnętrzu zapadłego jądra istnienia."
Niewielka formatem książka to zbiór poetyckich opowiadań, które łączy główna bohaterka – Zofia. Widzimy ją w przeróżnych życiowych konstelacjach – od młodości, po dojrzałość, samotnie i z przyjaciółmi. Z jednej strony sytuacje opisane przez autorkę są przeciętne i bliskie wielu z nas. Z drugiej strony zostały opisane językiem wybitnie nie przeciętnym...
Muszę przyznać, że podziwiam odwagę napisania takiej książki. Z pewnością nie trafi ona do prostego czytelnika. Z drugiej, w trakcie lektury zdecydowanie drażnił mnie przerost formy nad treścią. Codzienne historie, radości i smutki opisane mocno metaforycznie i parabolicznie są zdecydowanie ciężkie w odbiorze. Ponieważ Agata Marzec była nauczycielką, zdecydowała się użyć bliskiej sobie językowej łamigłówki. Dla mnie jednak ta książka za bardzo przypominała powieści Grażyny Plebanek, za...

MoznaPrzeczytac | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

Wewnętrzne życie bohatera to w moim przekonaniu kanwa dobrej literatury. Takiej, którą się zapamiętuje, która jest graniczna oraz determinująca. Literatury, której granic nie wyznacza okładka tudzież czas czytania. "Reminiscencje" Agaty Marzec to przykład takiej twórczości, wyraz tego, co w moim przekonaniu stanowi o sztuce w najpełniejszym znaczeniu: połączenia kunsztownej, przemyślanej formy z wartościową, przejmującą treścią.

Pełna recenzja książki na stronie:

Border | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017