Proces

Okładka książki Proces
Franz Kafka Wydawnictwo: Zielona Sowa Ekranizacje: Proces (1993) Seria: Złota Seria literatura piękna
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Złota Seria
Tytuł oryginału:
Der Prozeß
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374356374
Tłumacz:
Bruno Schulz
Ekranizacje:
Proces (1993)
Tagi:
Józef K. proces absurd
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Ocena 7,2
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Ocena 9,0
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
175
32

Na półkach: , ,

Wiem, wiem, swoją opinię, nt. powieści Franza Kafki, powinienem rozpocząć od kajania się. Większość moich znajomych, czy też po prostu ludzi z mojego pokolenia, zapoznało się z tymże tekstem, będąc jeszcze w klasach licealnych, i dłubiąc w nosie na lekcjach języka polskiego. Ja, jako że, byłem człowiekiem, który nie rzucał się z motyką na słońce i nie uczęszczał na zajęcia rozszerzone, zostałem pozbawiony możliwości, że wyrażę się niezwykle kolokwialnie, przytulenia do siebie "Procesu". Muszę się jednak przyznać do tego, że do momentu przebrnięcia przez świat zarysowany piórem Kafki, kilka dobrych lat nie mogłem o nim zapomnieć i od czasu do czasu uświadamiałem sobie, że mam poważne braki, jeśli chodzi o znajomość klasycznej już literatury. Grzech ten, mam nadzieję, udało mi się naprawić dnia wczorajszego, kiedy przerzuciłem ostatnią wirtualną stronę "Procesu". Wyłączając czytnik, byłem pod wielkim wrażeniem.

Wrażenie to potęgował fakt, że Franz Kafka posiadał niezwykłą umiejętność (której brakuje obecnie wielu autorom) zainteresowania swojego czytelnika od samego początku przedstawianej przez siebie historii. Dzięki temu, iż pisarz zaimplementował (jeśli komuś z Was nie pasuje użycie tego słowa, przepraszam :)) w swojej powieści mnóstwo niedopowiedzeń, czytelnik ma wielkie pole do popisu, jeśli chodzi o interpretacje danych fragmentów. Mnie, jako że jest to czas na prywatę, najbardziej zafrasował sposób, w jaki Franz Kafka poprowadził linie dialogowe swoich bohaterów. Rozmowy między nimi nigdy nie zawierają w sobie elementów prostolinijności; nawet wtedy, kiedy dyskutują o najprostszych sprawach życiowych, w ich konwersacjach czuć ducha absurdu i niedorzeczności. Myślę, iż ten fakt, to oderwanie od rzeczywistości, powoduje, że powieść jest utrzymana w tonie niemal onirycznym. Bowiem świat przedstawiony przez Franza Kafkę jest tak niedorzeczny, że czytelnik może uznać go za zły sen. Należy, niemniej, pamiętać o tym, iż taka konstrukcja powieści pozwoliła pisarzowi w sposób najbardziej efektywny zakorzenić w swoim czytelniku jej przesłanie. Ta fantasmagoria jest, tak naprawdę, zakamuflowaną krytyką danych instytucji. Uważam, że gdyby autor nie zmuszał swojego czytelnika do myślenia, poprzez użycie struktur hiperbolicznych, książka przeszłaby bez echa przez świat literatury. Byłaby to kolejna historia o antyutopii.

Jedynym minusem powieści Franza Kafki jest to, że nie doczekała się ona swojego zakończenia. Najbardziej irytujące było to w momencie, kiedy najważniejsi bohaterowie przeprowadzali między sobą, moim zdaniem, zdecydowanie najbardziej ciekawą polemikę. Zanim czytelnikowi udało się, że tak powiem, osiągnąć katharsis i doprowadzić się, tym samym, do literackiego orgazmu (użyłem tu tego określenia z tego względu, iż słowo "orgazm" bardzo często funkcjonuje w przestrzeni publicznej, co dla mnie jest niezwykle zabawne :)), Kafka przerywa dyskusję. Wydaje mi się, że nie można winić autora za to, że, z powodu śmiertelnej choroby, nie było mu dane w pełni wychować swojego dziecka. Niemniej, taka sytuacja nie może być dla czytelnika przyjemna.

Wiem, wiem, swoją opinię, nt. powieści Franza Kafki, powinienem rozpocząć od kajania się. Większość moich znajomych, czy też po prostu ludzi z mojego pokolenia, zapoznało się z tymże tekstem, będąc jeszcze w klasach licealnych, i dłubiąc w nosie na lekcjach języka polskiego. Ja, jako że, byłem człowiekiem, który nie rzucał się z motyką na słońce i nie uczęszczał na zajęcia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29 635
  • Chcę przeczytać
    8 363
  • Posiadam
    3 843
  • Ulubione
    889
  • Lektury
    678
  • Teraz czytam
    533
  • Klasyka
    259
  • Lektury szkolne
    158
  • Chcę w prezencie
    121
  • 2014
    106

Cytaty

Więcej
Franz Kafka Proces Zobacz więcej
Franz Kafka Proces Zobacz więcej
Franz Kafka Proces Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także