Zgłosuj na książki roku 2017

Gentleman Jole and the Red Queen

Cykl: Vorkosigan Saga (tom 16)
Wydawnictwo: Baen
Gentleman Jole and the Red Queen
angielski

Three years after her famous husband’s death, Cordelia Vorkosigan, widowed Vicereine of Sergyar, stands ready to spin her life in a new direction. Oliver Jole, Admiral, Sergyar Fleet, finds himself caught up in her web of plans in ways he’d never imagined, bringing him to an unexpected crossroads in his career. Meanwhile, Miles Vorkosigan, one of Emperor Gregor’s key investigators, this time...

Meanwhile, Miles Vorkosigan, one of Emperor Gregor’s key investigators, this time dispatches himself on a mission of inquiry, into a mystery he never anticipated – his own mother.

Plans, wills, and expectations collide in this sparkling science-fiction social comedy, as the impact of galactic technology on the range of the possible changes all the old rules, and Miles learns that not only is the future not what he expects, neither is the past.

źródło opisu: www.baen.com, 2016

źródło okładki: www.baen.com