Obywatelstwo polskie. Komentarz do ustawy

Wydawnictwo: Wolters Kluwer
youstyna

Zagadnienie obywatelstwa jest konstrukcją prawną służącą ujęciu relacji osoby z państwem zarówno w układzie wewnętrznym (tj. osoba-państwo), jak i zewnętrznym (tj. na płaszczyźnie stosunków międzypaństwowych). Pojęcie obywatelstwa jest też jednym z podstawowych wyznaczników publicznoprawnego statusu osoby fizycznej, który w dalszej kolejności determinuje jej konkretne sytuacje w różnych dziedzinach spraw.

Książka jak dotychczas jest jedynym komentarzem do ustawy o obywatelstwie polskim opartym na doświadczeniach praktycznych w jej stosowaniu oraz z uwzględnieniem orzecznictwa. Zawarto w niej nie tylko objaśnienia rozstrzygnięć prawnych zawartych w obowiązującej regulacji obywatelstwa polskiego, lecz także propozycje rozwiązań konkretnych problemów pojawiających się w trakcie stosowania przepisów.