Muzyka fal

2005-01-01
2005-01-01
Maria Olejniczak-Skarsgård
literatura angielska tajemnica rodzina

Bardzo piękna opowieść, której kolejne warstwy ukazują się stopniowo, aż do rozwiązania.
O chorobach, cierpieniu, traumach i miłości. O tym, że trzeba się starać zapomnieć, ale jednocześnie nie utracic pamięci i przekazać ją dalej.
Oprócz silnych emocji, daje do myślenia.
Przywodzi na myśl „ Tristana 46” Kuncewiczowej.

Oprócz silnych emocji, daje do myślenia.
Przywodzi na myśl „ Tristana 46” Kuncewiczowej.

Jestem przeszczęśliwa, że ta książka wpadła w moje ręce. W mojej opinii opis na okładce może troche zmylić. Myślałam, że będzie to zwykła powieść obyczajowa a okazało się, że jest czymś o wiele głębszym i bardzo wartościowym. Jest to opowieść o rodzinie naznaczonej cierpieniem. Rodzinie, w której echo wojny i getta oraz Oświęcimia odbija się w snach.
Pięknie napisana, niesamowita książka o której długo nie zapomnę.
Gorąco, gorąco polecam!

Pięknie napisana,...

Właśnie skończyłam czytać powieść pt.: Muzyka fal i choć o muzyce ani słowa, to dałam się ponieść falom morza oblewającego piękną i aromatyczną Kornwalię.

Autorka w ciekawy sposób przeplata teraźniejszość z tragiczną przeszłością bohaterów, która przez całe życie miała wpływ na wybory, jakich dokonywali. Kolejne strony odsłaniają mroczną tajemnicę starych, schorowanych ludzi, którzy zmierzyli się z okrucieństwami wojny. I choć powieści nie napisała Polka, to ukazane przez nią wydarzenia są bardzo realistyczne, niemal namacalne i wciąż wzbudzające emocje. Wystarczy jedno słowo: Oświęcim, aby moja wyobraźnia została uruchomiona, a ta powieść potwierdza te wyobrażenia.

Wydawać by się mogło, że czasy II wojny światowej za nami i demony powinny już dawno popaść w zapomnienie. Nic bardziej mylnego. Historia bowiem wciąż zatacza krąg i wciąż wybuchają kolejne konflikty. W tym kontekście gdzieś jakby na marginesie autorka "przemyca" informacje o konflikcie na Bałkanach i kolejnych czystkach etnicznych, nad którymi nikt nie był w stanie zapanować. Historia lubi się powtarzać.

Jeśli szukacie powieści, która ma głębsze przesłanie, skłania do refleksji i nie pozwala przejść obojętnie nad ludzką tragedią, to jest to idealny tekst.

Beznadziejna jest tylko okładka, która absolutnie nie potrafiła mnie zainteresować i uważam, że szpeci książkę...

Za grzeczna i poprawna

Za grzeczna i poprawna

Bardzo dobrze zbudowany nastrój.
Z jednej strony teraźniejszość - klimatyczna Kornwalia - dzikie krajobrazy, długa i urozmaicona linia brzegowa, spienione fale, smagający wiatr.
Przeszłość to piękno polskiej natury, bogate lasy, kolorowe ogrody, przejażdżki konne... przeszłość to niestety również getto i Oświęcim.

Skrywana tajemnica drąży powoli umysły bohaterów, budzi ich niepokój a w czytelniku coraz większą ciekawość.
Nie można oddzielić swoich losów od przeszłości, za dnia pozory normalnego życia, noce to nawiedzające koszmary ... sielanka i dobro zniweczone przez podłość - niewyobrażalne bestialstwo, które zgotowali jedni ludzie drugim.

" Jeśli człowiek postępuje okrutnie i potrafi płakać, czy jego okrucieństwo jest mniej brutalne niż wówczas, gdy popełnia je z obojętnością albo radością? "

Bardzo dobrze zbudowany nastrój.

Skrywana tajemnica drąży powoli umysły bohaterów, budzi...

Dobra książka, choć akcja toczy się w Anglii, to historia losów bohaterów sięgają do Wschodnich Prus i burzliwych czasów okrutnej wojny, gdzie żyjący obok siebie ludzie, sąsiedzi często Przyjaciele stają się wrogami i ich czyny sięgają daleko w przyszłość.
A wielu ludzi sądzi,że ich osobiste czyny to ich sprawa, nikomu nic do tego, a tak naprawdę tak nie jest, nasze czyny i nasze decyzje nie są obojętne innym, bo to one tworzą nie tylko naszą historię życia ale też i historie innych.
Dowodem na to jest i ta książka i losy jej bohaterów. To prawdziwa i oddana miłość ich scala i leczy rany tak głęboko zadane dawno temu.
Chciałabym by i moja miłość do końca była taka silna, to zadanie a nie dar...

Ciekawa historia rodziny ,tajemnicza , wciągająca .

Ciekawa historia rodziny ,tajemnicza , wciągająca .

co tu duzo komentować... to trzeba przeczytać...

co tu duzo komentować... to trzeba przeczytać...

Książka bardzo ciekawa! Choć czytałam ją parę miesięcy (sama nie wiem dlaczego),to naprawdę jest interesująca. Polecam!

Sięgnęłam po tę książkę trochę z przypadku- poleciła mi ją Pani bibliotekarka. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że nie żałuję. To dokładnie coś czego szukałam- choć brak w niej spektakularnych czynów i postaci,niesamowicie mnie wciągnęła. Zapewne dlatego, że jest tak bardzo bliska rzeczywistości.

Powieść przepełnia wyjątkowy, nostalgiczny klimat, ale też dramatyzm. Niejednokrotnie się przy niej wzruszyłam. Bohaterowie zmagają się z problemami jakich doświadcza niemal każdy z nas, to zwykli ludzie z krwi i kości, ze swoimi lękami, marzeniami i...tajemnicami. Z przeplatanych ze sobą teraźniejszości i wspomnień wyłania się świetne studium relacji rodzinnych.To także ciekawie przedstawiony obraz osób dotkniętych traumą.

Jednym słowem- książka pełna emocji.

Powieść przepełnia wyjątkowy, nostalgiczny klimat, ale też dramatyzm....

• Seria Galeria
  • Do kupienia