"Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Wydawnictwo: Universitas
9788324207916

Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego znalazł się na liście lektur wktrótce po przemianachpolitycznych w 1989 r. i po likwidacji cenzury (kwiecień 1990). Pierwsze oficjalne nakłady Innego świata osiągnęły liczbę kilkuset tysięcy egzemplarzy, czy...

mika_95 | 2015-05-21

Książkę przeczytałam, ponieważ była moją lekturą szkolną i nie żałuję. Autor ukazuje losy więźniów w obozie w Jercewie. Życie w łagrach było ciężkie. Ludzie zostali złagrowani. Z obozu nie było ucieczki. Więźniowie ciężko pracowali w lesopowale. Autor nie ocenia i nie potępia ludzi za to, że popadli w obłęd, kobiet za to, że się oddawały. Bardzo podobała mi się historia Pamfiłowa, który był jednym z więźniów. Jego marzeniem było spotkanie się z synem Saszą. Mimo, że rozczarował się synem, popadł w rozpacz, bardzo cierpiał to i tak mu wybaczył. Polecam książkę.

inkaa2000 | 2015-04-22
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

,,Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego to świat łagrów, okrucieństwa i terroru, a ,,Inny świat" Włodzimierza Boleckiego to dogłębna analiza biograficzno-historycznoliteracka. Szczerze mówiąc, spodziewałam się czegoś więcej niż takiej trochę spłyconej, potraktowanej wyrywkowo biografii Grudzińskiego z jego najwybitniejszym dziełem w tle..

Titka Brak | 2016-07-22
Przeczytana: 2014 rok

Książka wywołująca niesamowite przeżycia, każdy powinien się z nią zapoznać!

Paw Son | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

W liceum nie dałem rady doczytać do końca "Innego świata", ponieważ brutalność i horror opisany i odczuty na własnej skórze przez Grudzińskiego sprawiała, że kolejny rozdział robił sie coraz cięższy; pomimo tego, że język książki jest bardzo jasny i klarowny, aczkolwiek najeżony rusycyzmami i innymi makaronizmami. Teraz po latach udało mi sie przeczytać tę książkę z wielkim zadowoleniem i uznaniem dla autora.

Psajdak | 2015-11-15

Kolejna książka, po opowiadaniach Borowskiego, w której zetknęłam się z przerażającym światem ludzi upodlonych, zezwierzęconych. Bardzo dobrze opisuje realia łagrów, jednak Archipelag Gułag moim zdaniem lepszy.
Zgadzam się z tezą, iż ludzie są ludzcy tylko w ludzkich warunkach.

Maria Tarczyńska | 2015-03-13

Nadal nie jestem zwolenniczką zmuszania ludzi do czytania takich książek. Rozumiem konieczność uświadamiania, ale ja nie mogłam spać miesiącami... Liceum to za wcześnie... Czy mnie poruszyła, nadal się jej boję...

maja7 | 2013-01-16
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Książka, która powinna być obowiązkowa lekturą dla wszystkich bez wyjątku.
Nie mogłam uwierzyć jak ogromna jest wola życia w ludziach tak upokarzanych. Refleksja: do czego jest zdolny człowiek w tak strasznych warunkach zesłania.
Podziw dla autora, ze udało mu się wytrwać to piekło, które ludzie stworzyli dla innych ludzi.
Człowiek nie brzmi dumnie gdy czyta się do czego jest zdolny...

nocnakukła | 2016-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2016

Lektura na całe życie. Mistycznym przeżyciem było dotarcie do przesłania, w którym całkowicie się odnajduję. Coś niesamowitego.

vitis | 2013-04-02

Jak dla mnie zbyt surowa i ponura, choć rozumiem, że takie właśnie wtedy były czasy i nastroje.

Anny | 2012-07-21

Jedna z ulubionych lektur.
Ta, która zrobiła na mnie największe wrażenie i zachęciła do przemyślenia pewnych spraw. Warto przeczytać, by zobaczyć jak to było, jak cierpiał człowiek, jak chciał żyć, a był w zamknięciu.

Polecam!