Nigdy dość dobra. Jak wyzwolić się spod destrukcyjnego wpływu narcystycznej matki

Wydawnictwo: Feeria
7,59 (39 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
1
8
16
7
8
6
3
5
5
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Will I Ever Be Good Enough? Healing The Daughters of Narcissistic Mothers
data wydania
ISBN
9788372296047
liczba stron
300
kategoria
poradniki
język
polski
dodała
kinga1711

To poradnik dla kobiet, które z "jakiegoś względu" wciąż czują się niewystarczająco dobre, albo czują, że muszą zasłużyć na miłość, albo wciąż i wciąż wiążą się z mężczyznami, którzy szybko tracą nimi zainteresowanie, więc one wspinają się na wyżyny perfekcjonizmu, aby tylko ich zatrzymać w swoim życiu. Ogrom recenzji wskazuje, jak potrzebna była ta książka, a wysoka ocena czytelniczek - jak...

To poradnik dla kobiet, które z "jakiegoś względu" wciąż czują się niewystarczająco dobre, albo czują, że muszą zasłużyć na miłość, albo wciąż i wciąż wiążą się z mężczyznami, którzy szybko tracą nimi zainteresowanie, więc one wspinają się na wyżyny perfekcjonizmu, aby tylko ich zatrzymać w swoim życiu. Ogrom recenzji wskazuje, jak potrzebna była ta książka, a wysoka ocena czytelniczek - jak dobrze jest ona napisana.

Nie jest to jednak książka, która obarcza całą winą matki i robi z nich łatwy cel ataku. Autorka wyjaśnia, że nasze matki (czy też inni bliscy opiekunowie) na pewno kochały nas najlepiej, jak umiały i tak samo wychowywały. Ale jeśli nasza mama przejawiała zachowania ze spektrum narcyzmu (czasem chodzi o naprawdę subtelne działanie), to wynika to z tego, że z kolei jej matka też taka była. Dlatego warto przerwać tę wyniszczającą sztafetę międzypokoleniową i dać sobie, a w końcu i naszym dzieciom, miłość bezwarunkową. Książka rozpala wewnętrzną moc w kobietach. Zrozumienie, skąd biorą się niektóre nasze zachowania, pozwala na "odpuszczenie" i pogodzenie się z tym, czego już się nie zmieni i patrzenie w przyszłość bez tego wiecznego lęku "czy jestem wystarczająco dobra".

 

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria, 2016

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (138)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 3760

Publikacja uzmysławia, z jaką traumą z dzieciństwa i z jakim emocjonalnym deficytem żyją córki matek o narcystycznym usposobieniu. Pokazuje, z jak szerokim spektrum niedowartościowania i zaniechania mamy do czynienia u kolejnych pokoleń kobiet, co rzutuje nie tylko na ich relacjach z własnymi córkami, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na budowanie relacji międzyludzkich i między partnerskich. Karyl McBride charakteryzuje syndrom uzależnienia od osób najbliższych, z czym trudno się pogodzić nawet tym kobietom, które osiągnęły wiek naszych babć czy pbrababć wciąż żyjących z przeświadczeniem, że jest z nimi coś nie tak.

Za idealny pomysł uważam wstawki fragmentów z życia pacjentek McBride. Przywoływane krótkie wpisy idealnie obrazują opisywane przez autorkę problemy w relacjach międzypokoleniowych na rożnych poziomach. Dzięki temu czytelniczka lepiej zrozumie treść i będzie mogła utożsamiać się z przedmówczyniami, co już samo w sobie może stanowić cześć terapii.

Mankamentem...

książek: 1714

Matka w oczach dziecka jawi się jako bohaterka, powierniczka sekretów i największe źródło miłości dającej bezpieczeństwo i ramiona, w których można się schować. Jednak nie wszyscy mają szczęście mieć po swojej stronie osobę obdarzoną instynktem macierzyńskim. Przypadłość narcystycznej matki jest przekazywana jako dziedzictwo, z pokolenia na pokolenie. Traktuj tak, jak byłaś traktowana. W końcu niczego innego ci nie pokazano. Zdarzają się jednak osoby, które pragną przerwać tą toksyczną więź między pokoleniami. Właśnie dla takich ludzi jest te poradnik!

Psychoterapeutka Karyl McBride przedstawia nam pozycję, która pomoże odkryć nową drogę w życiu dla dzieci narcystycznych gniazd, zidentyfikować problem i zachęcić do zmiany poprzez poszukanie odpowiedniej pomocy i kilku radom. Opisywane w tej książce przypadki są żywcem wyjęte z życia jej klientów, niekiedy poparte jej własnym doświadczeniem ze swoją matką.

Całość podzielona jest na trzy zasadnicze etapy, tj. identyfikacja...

książek: 2725

Matka – opiekunka, powierniczka, opoka. Obraz jest jasny. Zawsze stanie murem za potomstwem. A jeśli nie? Co, kiedy jest zupełnie inaczej i mama nie kocha, jak powinna?


Każdy marzy o kochającej i wspierającej mamie. Takiej, która brodę wytrze, kolano opatrzy i poczyta ulubione opowiadania do snu. Na nieszczęście, na Świecie są także matki – piranie. Narcystyczne potwory, które wysysają optymizm i poczucie bezpieczeństwa, a zostawiają zgliszcza i uraz do końca życia. Jak sobie poradzić z takim obciążeniem? Czy da się normalnie żyć, kiedy własna matka nie kocha dziecka? Na te i inne pytania znajdziesz w książce Karyl McBride.

Reszta na:
http://dlalejdis.pl/artykuly/nigdy_dosc_dobra_recenzja

książek: 1078
Dome_chan | 2018-05-23
Na półkach: Przeczytane

Ostrzegam, że moja opinia będzie bardzo subiektywna i emocjonalna. Z góry przepraszam za uzewnętrznianie się.

Nigdy nie dogadywałam się z moją matką. Często miałam wrażenie, że nie może przeboleć faktu, że nie jestem córką z jej marzeń. Wydawało mi się, że mnie nie lubi i wstydzi się mnie przy ludziach. Gdy byłam młodsza, za taką sytuację obwiniałam siebie. Zawsze mówiono, że jestem trudnym dzieckiem, więc wyjaśniłam sobie, że trudne dziecko trudno kochać. Do tego często słyszałam od krewnych, że mamusia to się tak stara, żeby mi nieba przychylić, a ja nie potrafię tego docenić. W ten sposób dorastałam ze świadomością, że powód konfliktów z moją mamą leży we mnie. Gdy podrosłam, zaczęło do mnie docierać, że to nieprawda i moja rodzicielka też ma sporo za uszami. Wstyd mi było, gdy uświadomiłam sobie, że tak jak kocham ją jako moją mamę, tak nie cierpię jej jako człowieka i gdyby nie więzy krwi, nie chciałabym mieć z nią do czynienia. W naszej kulturze, gdzie postać matki jest...

książek: 280
angelika | 2016-09-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Przychodząc na świat, matka bierze za nas odpowiedzialność, obdarowuje nas matczyną miłością. To rodzic bierze udział w naszym życiu ,jest głównym obserwatorem naszego rozwoju. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie znaczenie ma relacja matka-córka. Taka relacja ugruntowuje w kobietach życie na płaszczyźnie psychologicznej. Jeśli równowaga emocjonalna między dzieckiem,a matką jest zachwiana ,tworzy się toksyczna relacja,która tworzy piętno na dorosłe życie. Często bywa tak,że żyjąc z destrukcyjną matką tłamsimy w sobie negatywne uczucia ,tworzące w nas poczucie niskiej wartości.
Nigdy dość dobra to niesamowicie inteligenta książka,która ukazuje nam wpływ, jaki może mieć na nasze życie destrukcyjna relacja z własną matką.Sama autorka ma wieloletnie doświadczenie zawodowe, pracując z kobietami mające problemy na tle emocjonalnym z własnym rodzicem. Zadziwiający jest fakt,że dojrzałe kobiety mające swoje dzieciństwo daleko za sobą nadal emocjonalnie muszą mierzyć się z...

książek: 16
Carita | 2018-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Zrób sobie listę rzeczy, które zaczynają się od słów: "Gdybym była dość dobra, to..." i tu wstaw wszystko, co zostało ci wdrukowane od dziecka jako dla ciebie nierealne do osiągnięcia.
Nie wiesz, kim jesteś, co lubisz i czego chcesz w życiu? Odpowiedz na zadane ci przez autorkę pytania...
Takich konkretnych zadań jest w książce więcej. A przecież o to chodzi. Biorąc do ręki książkę o takiej tematyce, wydając na nią własne pieniądze, nie robimy tego, żeby przekonać się po raz pierwszy, drugi czy setny, że nasza matka była/jest toksyczna, że jest narcyzą nie do pokonania. To już wiemy. Dlatego teraz potrzebujemy narzędzi, aby się z tego uwolnić. I autorka daje nam kolejne narzędzia. Kolejne, jeśli nie jest to Twoja pierwsza książka o toksycznych rodzicach. Moja nie jest, ale ujęcie tematu, zwrócenie uwagi na inne aspekty powoduje, że ta pozycja nie powiela innych na ten temat.
Chcąc wyzwolić się z balastu rodzinnego, każda droga jest dobra. Czytanie i wcielanie w życie tego, co się...

książek: 1093
kinga1711 | 2016-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Niezwykły poradnik poruszający problemy matki i córki, a właściwie ich toksycznej relacji. No, ale od początku. Po co w ogóle sięgnęłam po tę książkę? Psychologia to dziedzina, która bardzo mnie interesuje, więc z przyjemnością przygarnęłam egzemplarz książki "Nigdy dość dobra". Od dziecka nie dogadywałam się z matką, co dziwiło wszystkich do okoła, bo w końcu matka i córka powinny mieć świetne relacje. No ale cóż, jakoś się przyzwyczaiłam. Nie widziałam w tym nic dziwnego, póki nie zaczęłam czytać tej książki. Gdy zaczełam czytać poradnik, zauważyłam wiele pokrywających się przypadłości, czy sytuacji, które opisywała autorka. Po przeczytaniu zdałam sobie sprawę, z mechanizmów, które poniekąd sterowały moimi wyborami, jak choćby pracoholizm czy wybór partnera życiowego. Bohaterki książki, które poznajamy w przytaczanych przez autorkę przykładach, są nieszcześliwymi córkami i noszą w sobie piętno bycia nie dobra, a raczej nie dość dobrą.

Książka podzielona jest na trzy etapy, w...

książek: 2078
natalia | 2018-10-26
Przeczytana: 25 października 2018

Dobra, ale raczej jako uzupełnienie terapii. Nie oczekiwałabym, by była w stanie "uleczyć" poprzez samo przeczytanie, choć zgadzam się z kolejnymi etapami procesu. Momentami też troszkę brzmiała mi zbyt...naiwnie? Ale wyobrażam sobie, że właśnie takich słów może niektórym kobietom-córkom brakować.

książek: 418
Kociara | 2017-07-02
Na półkach: Przeczytane

Nie mam jakichś szczególnie złych relacji z matka, jednak są dalekie od ideału, dlatego sięgnęłam po tę książkę i muszę przyznać, że to bardzo dobra, ciekawa i dająca do myślenia lektura. Polecam!

książek: 22
Malinka212 | 2017-01-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2017

dla borykających się z problemem do przestudiowania x razy ...

zobacz kolejne z 128 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd