Racjonalność wiary

Seria: Nauka i religia
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
filozofia i etyka
Ego_Sum

I cóż po obronie rozumności wiary? Przecież wszyscy wiedzą, że wiara jest z definicji irracjonalna. Autor sądzi, że to, co prawie wszyscy wiedzą jest przesądem i przedstawia dwie koncepcje racjonalności wiary religijnej. W tradycyjnym ujęciu wiara jest racjonalna za względu na pracę, jaką rozum wykonuje przed i po akcie wiary. W ujęciu nowszym sama wiara jest przykładem użycia rozumu....

Autor sądzi, że to, co prawie wszyscy wiedzą jest przesądem i przedstawia dwie koncepcje racjonalności wiary religijnej. W tradycyjnym ujęciu wiara jest racjonalna za względu na pracę, jaką rozum wykonuje przed i po akcie wiary. W ujęciu nowszym sama wiara jest przykładem użycia rozumu. Próbując objaśnić działanie rozumu w wierze, Stanisław Wszołek wskazuje na schemat tłumaczenia - ten sam, któremu filozofowie nauki poświęcili tak wiele uwagi.

Stanisław Wszołek przedstawił intrygujące, nowoczesne i nieobrazoburcze dzieło, w którym zadaje wiele głębokich i ważnych dla współczesnej filozofii, kultury i humanistyki pytań oraz porusza wiele rokujących naukowo wątków. Tekst jest ciekawy i dowcipny. Klarowność przekazu jest jego silną stroną.

Tomasz Michniowski, dr fizyki

źródło opisu: http://www.ccpress.pl/produkt/Racjonalnosc_wiary_309