Kaznodzieja: Salvation

Wydawnictwo: Egmont Polska
Preacher: Salvation
Ennis, kanodzieja
komiksy

Opowieść o wielebnym, łącząca elementy sensacyjne z horrorem i fantasy, powoli zbliża się do końca. Kaznodzieja jest coraz bliżej odnalezienia Boga, ale przez chwilę postanowił odpocząć. Trafił do małego miasteczka Salvation, które okazało się wcale nie tak idylliczne, jak można by sądzić po nazwie. Bohater postanawia zostać w nim jakiś czas, a jednocześnie podjąć się pełnienia pewnej ważnej funkcji społecznej. Album nie tylko zapewnia rozrywkę rodem z dawnego westernu, ale też w przerażająco ponury sposób ukazuje rzeczywistość amerykańskiej prowincji.

źródło opisu: http://swiatkomiksu.pl

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl

Wkp | 2014-04-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Komiksy
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

W wyniku wybuchu bomby atomowej Jesse stracił wiele. Ocaił życie, ale utracił oko, a także, przez swą liczącą miesiąc nieobecność, i ukochaną. Trafia do miasteczka Salvation, gdzie odnajduje starą znajomą i tajemniczą Jody, a także zostaje szeryfem i postanawia zaprowadzić porządek...

Kolejny słabszy tom Kaznodziei to historia prosta i nie powalająca na kolana. Kolajny, rzekłbym, tom stand alone, który chyba jedyne co ma na celu, to przedłużenie serii żeby tylko zarobić, a takiej polityki nie cierpię całym sercem. Zabrakło w nim też i klimatu, zaskoczeń, czy ważkości najlepszych albumów. Do tego autor dorzucił sporo idiotyzmów (to, jak Jesse stracił oko po prostu zarzenowało mnie i rozśmieszyło w na pewno nie zamierzony sposób, głupiego patosu i oczywistości. Zaskoczenia? Niby były, ale żadnym się nijak nie przejąłem, przyjmując je jako coś oczywistego i równie szybko zapominając.

Kwestie religijne też rozczarowały swą naiwnością i niekonsekwencją, a cała główna oś akcji była do...

Krzysztof | 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

Salvation to już jedenasty tom Kaznodziei i jest to bardzo udany album, co prawda z pola widzenia znikają Cassidy i Tulip, a akcja skupia się wyłącznie na Jesse’ie, to dostajemy do rąk mocną historię. Kaznodzieja przerywa swe poszukiwania i dociera do małego miasta, gdzie rządzi się pewien producent mięsa. Konfrontacja jest nieunikniona. Album dosłownie pokazuje wszystkie grzechy prowincji. Lokalnych watażków, bossa który chce wszystkim rządzić, nieprzychylne nastawienie do czarnoskórej mniejszości i nawet KKK, wykpiony tutaj po mistrzowsku. Jesse zamiast Boga odnajduje matkę i pokazuje czym jest teksańskie rozumienie prawa.

trycha | 2014-02-17

Co można napisać o tej serii? Poza tym, że jest kultowa, obrazoburcza, zabawna i szalenie wciągająca? Jeszcze całe morze superlatyw. I żadna nie będzie przesadzona.

Przemek Skoczyński | 2014-11-20
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 14 listopada 2014

Znowu trochę odbiegamy od wątku głównego, ale na poziomie.

Paweł Panfil | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Ciekawy przerywnik, momentami mający więcej sensu niż taka opowieść o Świętym od Morderców, natomiast powtarzalność motywów i rozwiązań zaczyna męczyć. Nadal czyta się to szybko i lekko, ale chciałbym, żeby już się skończyło, a tu jeszcze dwa tomy.

Łukasz Śmigiel | 2011-05-30

Czaderska seria komiksowa. To lepsze niż książka, lepsze niż film... Bardzo mądra, antyreligijna opowieść, mieszająca konwencje pop-kulturowe. Pozycja ABSOLUTNIE obowiązkowa. Porywający super czad-komando!

Norbert | 2013-01-10
Na półkach: Przeczytane, Komiks

Kaznodzieja jest moim jednym z ulubieńszych komiksów a co najważniejsze trzyma poziom od pierwszego tomu do ostatniego

Mariusz | 2016-12-05
Na półkach: Komiksy, Posiadam, Przeczytane