Dżuma

Państwowy Instytut Wydawniczy
2010-01-01
2010-01-01
Joanna Guze
literatura francuska powieść francuska 20 w. powieść paraboliczna epidemia Oran Algieria Nobel noblista nagroda Nobla

Obserwując opinie znajomych i nieznajomych zaważyłam, że wielu z Was zdecydowało się na lekturę "Dżumy Alberta Camusa w trakcie pandemii COVID-19. To był dla mnie wyjątkowo trudny czas pełen trosk i rozczarowań i choć bardzo mnie kusiło postanowiłam odłożyć tę książkę na lepszy moment. Bałam się, że powieść ta dodatkowo mnie przytłoczy a tego chciałam uniknąć.
Pewnie jak wszyscy "Dżumę" czytałam w latach młodzieńczych. Jeśli się nie mylę była to lektura w szkole średniej. Jakiś czas temu postanowiłam sobie, że będę wracać do książek przeczytanych lata temu, szczególnie klasyków literatury by sprawdzić ja teraz, bogatsza życiowe doświadczenia odbiorę te powieści. I tak jak się spodziewałam nie miała już ona takiej siły rażenia jak czytana za pierwszym razem.
Na jej odbiór teraz nałożyły się też przeżycia pandemii, która na długie miesiące zatrzymała świat.
W książce nie dostrzegłam strachu, paniki czy zbytniej obawy co przyniesie kolejny dzień.

Epidemia, która nawiedziła algierski Oran jest jedynie pretekstem do tego aby obserwować ludzi i ich postawy w mieście odciętym od świata gdzie szaleje zaraza. Choroba to zło, a ci co się z nią stykają prezentują całą paletę ludzkich postaw wobec tego zła: od odwagi i determinacji poprzez chciwość, która pozwala na ludzkiej tragedii budować prestiż i bogactwo czy też bezradność i poddanie się losowi.
Doktor Rieux, od początku zarazy robiący wszystko aby nieść ulgę chorym jest jednym z niewielu, którzy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Mimo choroby miasteczko żyje swoim tempem: ludzie beztrosko spacerują po ulicach, spotykają się w kawiarniach i przekazują sobie plotki o sytuacji w mieście. Żyją swoim nudnym, przewidywalnym życiem i czekają na koniec epidemii, która pochłania coraz więcej ofiar.

Dużo jest w "Dżumie" chaosu, sporo fragmentów nużących jednak nie sposób odmówić autorowi znajomości psychiki ludzkiej. To właśnie ten motyw przemówił do mnie najmocniej. Książka, którą trzeba przeczytać, w końcu Albert Camus to laureat literackiej Nagrody Nobla z 1957 roku.

Audiobook (czytał Adam Ferency)

Pewnie jak...

Akcja Dżumy toczy się w Oranie, w czasie, gdy na miasto spada epidemia Dżumy.
Rozwój sytuacji obserwujemy z perspektywy doktora Rieux, który w heroiczny sposób stawia czoła rozwijającej się epidemii.
Ogromnym plusem tej książki jest jej warstwa emocjonalna. Alfred Camus świetnie przedstawia emocje bohaterów, postawionych w nowej i bardzo trudnej sytuacji. Spotykamy różne motywacje i cele działań bohaterów, które ulegają zmianom wraz z postępującą intensywnością epidemii. Każdy z bohaterów ma inny sposób na przetrwanie, bo każdy z nich ma inny sposób na życie.
Bardzo poruszająca jest również kwestia stosunku doktora do matki. Jest to miłość, której nie udaje się wyrazić słowami, tylko wspólnym milczeniem.
Minusem książki jest niepotrzebne zagmatwanie narracji i opisowe dłużyzny.
Zdecydowanie warto przeczytać i skonfrontować swoje odczucia po doświadczeniach niedawnej pandemii.

Akcja Dżumy toczy się w Oranie, w czasie, gdy na miasto spada epidemia Dżumy.

"śᴡɪᴀᴛ ʙᴇᴢ ᴍɪᴌᴏśᴄɪ ᴊᴇsᴛ ᴍᴀʀᴛᴡʏᴍ śᴡɪᴀᴛᴇᴍ ɪ ᴢᴀᴡsᴢᴇ ᴘʀᴢʏᴄʜᴏᴅᴢɪ ɢᴏᴅᴢɪɴᴀ, ᴋɪᴇᴅʏ ᴄᴢᴌᴏᴡɪᴇᴋ ᴢᴍᴇ̨ᴄᴢᴏɴʏ ʙᴌᴀɢᴀ ᴏ ᴛᴡᴀʀᴢ ᴊᴀᴋɪᴇᴊś ɪsᴛᴏᴛʏ ɪ ᴏ sᴇʀᴄᴇ ᴏʟśɴɪᴏɴᴇ ᴍɪᴌᴏśᴄɪᴀ̨."

🦠 Ciężko ująć tą powieść w jakiekolwiek ramy. Można bowiem zinterpretować ją dowolnie, mnie jednak najprościej będzie wybrać tę, która cisnęła mi się na usta przez cały czas gdy ją czytałem. Najbardziej oczywistą, w której Dżuma jest alegorią Wojny. Kiedy spoglądam na nią w tym kontekście, widzę porażające podobieństwo. Jednak nie o wojnę tutaj chodzi, nie o zarazę. Chodzi o ludzi, o okruchość ich życia, o namiętności, pragnienia, o ich naturę. To właśnie kataklizmy ukazują nasze prawdziwe twarze, wtedy ludzkie zachwiania są najbardziej adekwatne do ich natury. Odwaga mierzy się z tchórzostwem, życzliwość z pogardą, człowieczeństwo z barbarzyństwem. Każdą z napotkanych w powieści postaci przypisuje do pewnych cech, które mogą nami miotać w obliczu wielkich tragedii. Pewność siebie, wiarę, strach, niezdecydowanie. Każda z nich przypomina nam o tym że jesteśmy ludźmi, że mamy prawo je czuć, jednak tylko od nas zależy to jak postąpimy. To według mnie jest właśnie główne założenie Dżumy - pozostać człowiekiem w obliczu ludzkich tragedii, które spotkać można za każdym rogiem. Kiedy zwątpienie i niepewność dochodzą do głosu, kiedy przychodzi nam wybierać między tym co łatwe i dobre, a trudne i niebezpieczne.

🦠 Żyć i kochać w czasie zarazy - Jedno co uderzyło mnie jeszcze bardzo mocno w tej historii to tęsknota. Tęsknota za utaconym czasem, za powrotem do normalności, za rozłąką z bliskimi. Potrzeba bliskości drugiego człowieka i samotność to dwie rzeczy które widać tutaj najwyraźniej. Bez nich jesteśmy samotnym okrętem na bezkresnych wodach, bez celu i sensu.

🦠 Albert Camus zrobił na mnie duże wrażenie. Przenikliwość jego dzieła dała mi niemały pogląd na jego literacki kunszt. Teraz czas na inne jego powieści.

Czytałam kiedyś jako bardzo młoda osoba i chętnie sobie przypomniałam. Okazuje się ,że zupełnie inaczej teraz ją odbierałam .Wtedy był to dla mnie dreszczyk ,ale nic poza tym. Teraz jako osoba mająca dzieci i wnuki, bardziej wczuwałam się w to,co przeżywają mieszkańcy ,ten ich strach i rozpacz. Tym bardziej,że Camus po mistrzowsku potrafi opisywać emocje. Oczywiście są fragmenty,które mnie po prostu nudziły ,ale generalnie to książka warta czytania

Jedna z najlepszych książek, jakie napisano.

Jedna z najlepszych książek, jakie napisano.

Dla mnie to książka wybitna, nawet lepsza od Obcego. Autor fenomenalnie odmalowuje różne charaktery ludzkie w dobie dramatu, który może zagrażać dosłownie każdemu. Każe zastanowić się nad tym, jak samemu postąpiłoby się w podobnej sytuacji.

"Dżuma" Alberta Camusa to przejmująca powieść, której akcja rozgrywa się w fikcyjnym mieście Oran, dotkniętym epidemią dżumy. Camus wykorzystuje tę metaforę jako środek do refleksji nad ludzkim cierpieniem, absurdem egzystencji i kondycją ludzkiego społeczeństwa. Głównym wątkiem jest walka mieszkańców miasta z chorobą, której przebieg stanowi alegorię walki człowieka z absurdem życia. Powieść porusza też tematy solidarności, heroizmu oraz moralności w obliczu katastrofy. "Dżuma" to nie tylko opowieść o epidemii, ale również głęboka analiza ludzkiej natury i kondycji moralnej w obliczu ekstremalnych sytuacji, która pozostaje aktualna i inspirująca do refleksji przez wiele lat.

Przeczytałem dawno temu, ale podobało mi się.

Przeczytałem dawno temu, ale podobało mi się.

Pisana przez sataniste? Sklada hold szatanowi dwukrotnie. Raz ksiadz gdy przemawia i raz sedzia mowi o satanizmie, ze jest racjonalnym wyborem wiary. Kilka razy pojawia sie sentencja "nowy porzadek swiata". No i to przeslanie na koncu... WTF? To dziadowstwo jest szkolna lektura? Tragedia.

Nie wiem czy Camus byl masonem i nalezal do jakiejs lozy czy tylko chcial nalezec ale nie podoba mi sie jego styl pisania i te aluzje do NWO. Nie zapominajac o anty chrzescijanskim przeslaniu. Camus pisze ze PRZYPADEK nie nalezy do nikogo. Tymczasem Biblia mowi ze losem czlowieka rzadzi czas i przypadek a obie te rzeczy naleza do Boga. Hindusi i Buddysci maja podobne wierzenia.

Daje 4/10 bo ksiazke ukonczylem choc meczylem ja tydzien czasu to jest tam jedna postac ktora daje do myslenia a nawet ze dwie dlatego nie jest to calkiem bezwarosciowy gniot ale....

Choć bardzo lubię i cenię twórczość Całusa, ta pozycja nie przypadła mi do gustu. Winą obarczam fakt, iż była to moja ostatnia lektura przed maturą hihihi:)

• Lektury
  • Lektury szkolne