Mikrotoponimia na pograniczach językowo-kulturowych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Mikrotoponimy funkcjonujące na pograniczach językowo-kulturowych interesują językoznawców onomastów bardzo żywo na całym świecie, w tym również w makroregionie Europy środkowo-Wschodniej, gdzie istnieją historyczne pogranicza językowe, kulturowe, konfesyjne, administracyjne i zmieniające się granice państwowe. Książka zawiera wyniki badań i przemyśleń językoznawców z Polski i Ukrainy, wygłoszone na specjalnej międzynarodowej sesji naukowej. Mieszczą się tu zagadnienia teoretyczno-metodologiczne, problemy funkcjonowania mikrotoponimów na różnych pograniczach etniczno-językowych obecnie i w przeszłości analizowane są terenowe nazwy własne świeżo zapisane lub na nowo zinterpretowane. Publikacja ma na celu rozbudzenie zainteresowań naukowych lub zachętę do kontynuacji badań w zakresie cennych dla językoznawstwa nazw terenowych, szczególnie tych z pogranicza polsko-wschodnosłowiańskiego.