Beznadziejna ucieczka przed Basią Reportaże seksualne

Wydawnictwo: W.A.B.

Wbrew temu, co sugeruje podtytuł, nie jest to książka o uprawianiu seksu. To zbiór biografii mieszkających w Polsce i nie tylko transwestytów, transseksualistów, prostytutek, homoseksualistów wychowujących dzieci. Wszystkich bohaterów z tekstów Surmiak-Domańskiej łączy odrzucenie przez większość społeczeństwa. Każdy z nich uwikłał się w jakiś życiowy dramat i stał się sprawcą cudzego dramatu. Na p

Janiszewskij | 2016-10-09
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 09 października 2016

Bardzo rozczaruje się ten, kto chciał przeczytać jakieś pieprzne kawałki. Nie ma w tym zbiorze ani pół reportażu, który by nas uspokajająco poklepał po ramieniu "der der będzie dobrze". Mam nadzieję, że życie bohaterów jakoś im się ułoży, jednakże część tych historii, to opowieści arcytragiczne. Opór, odrzucenie, wykluczenie, wyklęcie, marginesy życia.
Sięgając po książkę nastawiałam się na więcej reportaży o lesbijkach (chyba licząc, że się odnajdę i utożsamię) ale tematyka przerosła moje wyobrażenia - jak to zazwyczaj z Panią Katarzyną Surmiak-Domańską bywa, dostałam coś zupełnie innego (Innego?) i jest to o niebo lepsze od moich rojeń.

Mekador | 2014-05-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 maja 2014

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki, czyta się ją (mimo trudnych tematów) jednym tchem, szybko, ciekawie. Kawał dobrej dziennikarskiej roboty. Choć przyznam że jestem laikiem jeśli chodzi o tą formę pisania - to baardzo mi ta książka zaimponowała i na pewno postaram się sięgnąć po więcej pozycji tej Pani.

Książka godna uwagi... polecam wszystkim którzy chcą nieco bliżej poznać pewne sytuację oraz ludzi. Najbardziej zaimponowało mi to, że ta książka nie ocenia nikogo, ani ludzi po jednej stronie barykady ani tych po drugiej... myślę że nie łatwo jest napisać coś od siebie nie przemycając subiektywnego punktu widzenia. A autorce to się udało.

Judith | 2011-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Kawał dobrej dziennikarskiej roboty. Świat homoseksualistów, transwestytów, ludzi upośledzonych i tych, którzy wyznają kult Radia Maryja pokazany jest po prostu prawdziwie. Tu nie ma żadnej propagandy czy fałszywej tolerancji. Widzimy realne wydarzenia, realnych ludzi i ich życie.

Calamitas | 2014-09-10
Na półkach: Przeczytane, Non fiction

Niezwykła pozycja. Cenna szansa zetknięcia się ze światem, którego próżno szukać w literackim, czy choćby telewizyjnym mainstreamie. Reportaże pokazują nam bohaterów spoza nawiasu naszego społeczeństwa: transseksualistów, homoseksualistów, prostytutki, ale także, co trochę mnie zdziwiło w tym zestawieniu reportaży, tak zwanych drapieżników seksualnych. Dla mnie najciekawsze są starania autorki, aby pokazać ludzką twarz odmienności, a nie tą groźną i odrażającą maskę, którą serwuje nam nasza polska, katolicka mentalność...

Paulina | 2015-01-02
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Świetna książka, dzięki niej można zrozumieć jak ludzie cierpią i walczą z pozostałą częścią społeczeństwa, które uważa się za "normalne".
Transseksualiści wyłaniają się z powoli ze "swoich jam" i próbują żyć normalnie, a to przez nas mają tak ciężko, jeszcze ich nie potrafimy zaakceptować, wydają się dla nas dziwolągami, ludźmi z innego świata. Nie mniej jednak z biegiem czasu to się zmieni, bo wyłaniających się z jam ludzi jest coraz więcej i będziemy musieli to zaakceptować.
Nie pasuje mi do tej książki ostatni rozdział - nijak nie pasuje do pozostałej części.

sweeciak | 2013-08-26
Przeczytana: 08 marca 2010

Autorka piszę w bardzo obiektywny sposób, nikogo nie osądza ani nie ocenia. Prostym językiem opisuje to co usłyszała od swoich bohaterów. Pokazuje czyste fakty poparte danymi statystycznymi, przez co reportaże jeszcze bardziej do nas trafiają.

Książka na pewno wzbudza różnego rodzaju pytania i emocje wśród czytelników a przez co zostaje w pamięci. Czy można ją polecić każdemu? Trudno powiedzieć, warto ją przeczytać może po to aby spojrzeć na niektóre rzeczy inaczej a nie tak jak mówią nam stereotypy.

GrzesiekLepianka | 2016-11-08

Pomijając fakt samego doboru tekstów, co niestety z powodu siły ostracyzmującej i krzywdzącej w tym zestawieniu może być niestety dwuznacznie oceniane, muszę przyznać, że teksty Surmiak-Domańskiej, nie będąc wybitnymi od strony literackiej, są bardzo ciekawe od strony społeczno-obyczajowej. Są też bardzo smutne i niestety niezbyt dobrze świadczą o nas jako o grupie ludzi tworzących organizm zwany społeczeństwem. Najbardziej szokujący i niestety złowieszczo aktualny jest ostatni tekst zbioru - wywiad z patriotą-intelektualistą, który jeszcze w 2006 roku wydawał się stać gdzieś na marginesie, a 10 lat później, czyli dziś zasiada w ławach sejmowych i w rządzie i z dumą może siać nienawiścią do różnych grup, ubierając ją w ładne słówka o podłożu religijnym, humanitarnym i niby zdrowo-rozsądkowym. Dopuściliśmy do tego, że tacy ludzie nami rządzą. Niestety trudno będzie z tej drogi zawrócić.

Pelagia | 2013-01-23
Przeczytana: styczeń 2013

Mocne, pozbawione TABU, pozbawione banalności, miejscami za mocne... niezjadliwe, niesmaczne... ale na pewno prawdziwe.

Olala | 2010-04-25
Przeczytana: 2007 rok

Mocna książka, po jej przeczytaniu zaczęłam zastanawiać się ilu moich kolegów z pracy maluje paznokcie u stóp..

basia1987 | 2011-07-15

myślę ze słowa "interesujaca" i "inna niz inne" są odpowiednim słowem opisującym wrażenia "po" ;)