Kubuś Fatalista i jego Pan

Okładka książki Kubuś Fatalista i jego Pan
Denis Diderot Wydawnictwo: Zielona Sowa klasyka
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Jacques le fataliste et son maître
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8372200130
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
powiastka filozoficzna fatalizm

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
1070 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
325
308

Na półkach: , ,

Ponoć: wszystko, co nas spotyka na świecie, dobrego i złego, zapisane jest w górze [s. 7], a przynajmniej tak mawiał pan Kubusia i tak twierdził on sam. Bo tak właściwie - kto, może z całą pewnością stwierdzić, że jest i było inaczej? ;)

Spotkali się przypadkiem, przybywali z bliska, a dokąd dążyli - któż to wie...

Tytułowy Kubuś Fatalista wraz ze swym panem wędruje niespiesznie - właściwie nie wiadomo dokąd: Dokąd dążyli? Alboż kto wie, dokąd dąży? [s. 7]. Podczas owej podróży, obaj panowie prowadzą niekończące się filozoficzne dyskusje na temat życia oraz własnych doświadczeń.

Po lekturze tej książki śmiem sądzić, że nie było wcześniej i nie ma do tej pory w literaturze drugiego takiego gawędziarza - jak służący nakreślony piórem Denisa Diderota. Owszem proza Diderota momentami męczy pewną wymuszonością formy i czasami potrzeba dużo samozaparcia, aby przebrnąć przez tę lekturę - której struktura wydaje się być zawiła niczym labirynt - ale summa summarum, jest to książka ważna, aktualna i zdecydowanie warta przeczytania.

Złożona przede wszystkim z dialogów dwóch tytułowych bohaterów, zawiła i trochę niejasna struktura dzieła (głównie czasowa) utrudnia wyraźny odbiór, ale paradoksalnie to właśnie pod względem tej dziwacznej narracji i nietuzinkowego prowadzenia akcji - dzieło Diderota poraża bogactwem form. Dominującym motywem, powtarzanym przez całą powieść, jest przekonanie, że wszystko jest zapisane w gwiazdach, a człowiek samodzielnie nie może zmienić biegu swojego życia. Wiele miejsca w powieści, autor, przeznaczył na opisanie relacji damsko-męskich, gdzie skrupulatnie skupił się nawet na znaczeniu dojrzewania płciowego, zahaczając o doświadczenia seksualne - mające niebagatelne odzwierciedlenie w budowaniu dorosłego życia. Oczywistym przykładem są amory Kubusia, przewijające się niemal przez całą treść, a sam bohater stopniowo, aczkolwiek odważnie, zdradza Panu pikantne szczegóły swoich doświadczeń inicjacji seksualnej.

Dzieło Diderota to opowieść filozoficzna, utrzymana w tak żywej, świeżej i przewrotnej formie, że stanowi sobą dość spore wyzwanie - zwłaszcza dla niewytrawnego odbiorcy. Jednak niekończące się dysputy i zabawne opowieści przerywane równie komicznymi dygresjami, szczątkowa fabuła i niepokorny narrator - kryją w sobie soczyste życiowe mądrości pragnące refleksji i niejakiej zadumy. Są tu i filozofia, i powiew idei demokratycznych, zalążek rewolucji francuskiej, a nawet krytyka literacka. Każdy czytelnik samodzielnie wyłowi z tego rozgardiaszu interesujące wątki i aluzje - według własnego uznania.

"Kubuś Fatalista i jego Pan" gorzko i zarazem soczyście satyrycznie ukazuje obraz warstw społecznych osiemnastowiecznej Francji. Pełen życia, gadatliwy Kubuś opowiadający różnorakie historie dla rozrywki swojego pana - jest jego dokładnym przeciwieństwem. Pan, jako wyostrzona karykaturą francuskiej arystokracji i ziemiaństwa - znudzony, bezmyślny i zupełnie niezaradny, trawiący życie na próżnowaniu - zupełnie nie potrafi poradzić sobie bez swojego wiernego sługi. Wyrazistość wyolbrzymień potęguje lekki i nieco żartobliwy charakter, ironizującej postawy narratora, który sprytnie kształtuje światopogląd czytelnika. Narrator bezpośrednio i ze smakiem bawi się zarówno historią, którą opowiada, bohaterami, jak i... samymi czytelnikami.

Kubuś Fatalista po raz pierwszy ukazał się we Francji w 1796 roku (po śmierci autora).

Recenzja w skrócie:
Pełna sprośności, łamiąca wszelkie reguły i prowadząca polemikę z czytelnikiem. Niespójna i skacząca w przestrzeni czasowej fabuła utworu - oparta głównie na dialogowej formie. Momentami męczy i wymaga dużych pokładów samozaparcia, aby przebrnąć przez całą jej treść. Jednakże na koniec odwdzięczy się, ponieważ jest to książka wciąż ważna, aktualna i warta przeczytania. Zdecydowanie dla tych wymagających.
_____________________
źródło recenzji:
http://recenzjeami.blogspot.com/2014/12/kubus-fatalista-i-jego-pan-denis-diderot.html

Ponoć: wszystko, co nas spotyka na świecie, dobrego i złego, zapisane jest w górze [s. 7], a przynajmniej tak mawiał pan Kubusia i tak twierdził on sam. Bo tak właściwie - kto, może z całą pewnością stwierdzić, że jest i było inaczej? ;)

Spotkali się przypadkiem, przybywali z bliska, a dokąd dążyli - któż to wie...

Tytułowy Kubuś Fatalista wraz ze swym panem wędruje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 851
  • Chcę przeczytać
    2 144
  • Posiadam
    1 003
  • Ulubione
    118
  • Teraz czytam
    118
  • Klasyka
    75
  • Literatura francuska
    50
  • Lektury
    31
  • Filozofia
    25
  • Chcę w prezencie
    19

Cytaty

Więcej
Denis Diderot Kubuś Fatalista i jego Pan Zobacz więcej
Denis Diderot Kubuś Fatalista i jego Pan Zobacz więcej
Denis Diderot Kubuś Fatalista i jego Pan Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także