Most w Awinionie

Cykl: Trylogia Awiniońska (tom 1) | Seria: Historia: Róg Jednorożca
Wydawnictwo: Solaris
Die Brucke von Avignon
literatura piękna

Zbliża się Wielkanoc 1314 roku. W Paryżu płonie na stosie ostatni mistrz zakonu templariuszy, rzucając klatwę na swoich katów - papieża Klemensa V i króla Francji Filipa Pięknego. Król Franków pragnie władzy nad światem chrześcijańskim, korony cesarskiej i dominacji na Kościołem. Temu ostatniemu sprzyja osłabienie papieży i ich ucieczka z Rzymu do Awinionu. Filip Piękny nie waha się użyć wszelkich metod, by osiągnąć upragniony cel - zastrasza, wynajmuje skrytobójców, zawiera polityczne sojusze. Jednak istnieją siły, które sprzeciwiają się rosnącej potędze Filipa. Mają one związek z trzema papieskimi klejnotami zaginionymi w pomroce dziejów, a które teraz - w chwili potrzeby - odnajdują się: jeden u żydowskiego chłopca, drugi u nieślubnego syna papieża.

źródło opisu: [Solaris, 2006]

Paweł | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Most w Avinione to jedna z najdłużej czytanych przeze mnie książek pomimo, że liczy tylko nieco ponad 300 stron. Nie wciągnęła mnie w ogóle. Co więcej, nie rozumiem po co w ogóle została napisana. Nie udało mi się odkryć jej fabuły. Książka wg zapowiedzi to powieść historyczna i owszem, dzieje się w 1314 roku, podczas ostatnich dni życia papieża Klemensa V. Wydaje się być swoistego rodzaju apologią tego nie najlepiej ocenianego papieża - jego porażki (rozwiązanie templariuszy, zależność od Filipa Pięknego, przeniesienie papiestwa do Avinionu) przedstawione są jako głęboko przemyślane plany zakończone sukcesem. Oprócz tego mamy słabą historię miłosną, Żydów ratujących świat, podstępnych kardynałów i tajemnicę, która mogłaby spoić to wszystko w świetną całość, gdyby autor chciał tą tajemnicę rozwiązać, a nie stwierdzić że jest nieważna.
Zdecydowanie odradzam, szkoda czasu. Jest tyle innych powieści historycznych, po które warto sięgnąć.